Haberler

Gündem

POLONYA SOSYAL MEDYANIN "SANSÜR" UYGULAMASININ BETRARAF EDİLMESİNİN YOLLARINI ARAYACAK

Image

POLONYA SOSYAL MEDYANIN "SANSÜR" UYGULAMASININ BETRARAF EDİLMESİNİN YOLLARINI ARAYACAK.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Facebook'ta yaptığı açıklamada, Polonya hükümetinin AB forumu da dahil olmak üzere küresel sosyal medyanın işleyiş çerçevesini belirlemek için her şeyi yapacağını yazdı.

"İnternetin regülasyon eksikliğinden kaynaklanan özgürlüğün bir takım olumlu etkileri var. Ancak olumsuz olanlar da var: yavaş yavaş internet, birçok ülkeden daha zengin olan büyük, çok uluslu şirketlerin hakimiyetine girdi. Başbakan, “bu şirketler internet etkinliğimizi yalnızca bir kâr kaynağı ve küresel hakimiyetlerini güçlendirmenin bir yolu olarak görüyor. Uygun gördükleri bir şekilde siyasi doğruluğa bağlı kalıyorlar. Ve onlara karşı çıkanlarla savaşıyorlar. "

Morawiecki, son zamanlarda internetin "ifade özgürlüğü sansürüne" giderek daha sık rastladığını söyledi.

"Rakiplerimizin yazdıklarına katılmamıza gerek yok, ancak yasalar izin veriliyorsa kimsenin görüşlerini söylemesini yasaklayamayız." diyen Morawiecki, " hangi görüşlerin doğru hangilerinin doğru olup olmadığına ne algoritmalar ne de kurumsal devlerin sahipleri karar vermemeli" dedi.

Başbakan, "Facebook, Twitter, Instagram ve diğer benzer platformların işleyiş çerçevesini belirlemek için her şeyi yapacağız," diye söz verdi.

Morawiecki, "Polonya'da, bunu ilgili yerel yasalarla düzenliyoruz. Benzer yasaların Avrupa Birliği'nde de çıkarılmasını önereceğiz" diye yazdı.

Geçen yılın sonlarında, Avrupa Komisyonu, ABD teknoloji şirketlerinin büyük para cezaları ile karşı karşıya kalacağı ve AB yasalarına uymazlarsa ayrılma gerekliliğiyle karşı karşıya kalacağı bir yönetmelik taslağı sundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabının bloke edilmesi, büyük dijital platformların potansiyel düzenlemeleri hakkında küresel tartışmalara yol açtı. Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, iç amaçlar için böyle bir düzenleme hazırlayacağına söz verdi.
potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa