Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 01.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

İNŞAAT – Polonya karayolu otoritesi GDDKiA, Çarşamba günü açıklanan bir ön ihale planına göre, 2022'de toplam 250 kilometrelik (160 kilometresi otoyol dahil) 24 yol kesiminin yapımı için ihale açmayı planlıyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

İNŞAAT – Polonya karayolu otoritesi GDDKiA, müteahhitler arasında yoğunlaşan bir fiyat savaşı gözlemliyor. 33 yol yapım ihalesinde bugüne kadar verilen en düşük tekliflerin ortalama değeri, maliyet tahminlerinin yüzde 75'i olarak belirlendi. Borsada işlşem gören inşaat firması Budimex'in CEO'su Artur Popko, bunun, 2021'i inşaatçılar için "son derece zor bir yıl" yapan demiryolu sektörü gibi diğer sektörlerde başlatılan yetersiz sayıda ihalenin sonucu olduğunu söylüyor. Demiryolu yetkilileri ise, AB'nin yeni mali çerçevesinden sağlanan finansman onaylanana kadar yeni ihaleler başlatmadan önce beklemeleri gerektiğini söylüyorlar. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

YATIRIM FONLARI/ TFI PZU – Günlük Parkiet gazetesinin haberine göre, sigorta şirketi PZU'nun yatırım kolu TFI PZU, uzun süredir fon yöneticisi Konrad Augustynski ile Eylül ayının sonunda ayrılacak. Augustynski'nin bir sonraki kariyer hamlesi bilinmiyor. Aynı zamanda, yatırım fonu şirketi Generali Investments TFI'deki eşi Marek Warmuz'un da TFI PZU'ya taşınması planlanıyor. (Parkiet)

 

GAYRİMENKUL – Polonya'nın özel kiralık sektör pazarı (PRS), yılın ilk yarısında yaklaşık 550 milyon Euro'luk yatırım çekti. Savills Consultancy’den Kamil Kowa, Polonya'daki PRS yatırımlarının, yatırımcıları cezbeden olgun Avrupa pazarlarına kıyasla hala cazip getiri oranları sunduğunu söylüyor. (Parkiet)

 

OFFSHORE - Polonya'nın büyük offshore projelerinin önünü açan yeni düzenlemeler geliştirme çabaları, lisans verme kriterlerine ilişkin taslak düzenlemenin AB hukuku ile bariz bir uyumsuzluk nedeniyle yasal analiz aşamasını geçememesi nedeniyle durma noktasına geldi. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

KONUT, BANKACILIK, POLONYA ANLAŞMASI – PKO BP analistleri, Planlanan Polonya Yeni Anlaşmasında belirtilen ipotek kredileri desteği, programın ilk yıllarında ipotek kredisi talebinde yıllık ortalama yaklaşık 13.4 milyar PLN (2,9 milyar Euro) artış sağlayabileceğine inanıyor. Analistlere göre, programın konut piyasasının olası bir soğumasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde 2022 yılının ortalarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. PKO BO'ya göre, bu soğuma, ücretlerin emlak fiyatları kadar hızlı artmaması, yetersiz arz, kredi kriterlerinin olası sıkılaştırılması ve olası faiz artışları ile birleştiğinde talepteki yavaşlamadan kaynaklanabilir. (Parkiet)

 

PARA KONSEYİ PANDEMİ BASKISI DÜŞÜNCE FAİZ ARTTIRILMASI BEKLİYOR

Polonya'nın Para Politikası Konseyi'nin (RPP) çoğu, faiz artırımlarının ancak Covid-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik güvensizlik ortadan kalktıktan sonra mümkün olacağına inanıyor.

Konsey, Eylül toplantısındaki bir protokolde, üyelerinin çoğunun, pandemi ile bağlantılı mevcut ekonomik gerilim ışığında bunun tavsiye edilmediğine inanarak, faiz oranlarının yükseltilmesine karşı olduğunu yazdı.

Daha yüksek faiz oranlarının ancak bu gerilim azaldıktan sonra düşünülebileceğini, diğer gerekli faktörlerin olumlu piyasa tahminleri ve enflasyonun önümüzdeki yıllarda merkez bankasının hedef seviyesinin üzerine çıkmasını önleme ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Konsey , "Konsey üyelerinin çoğunun görüşüne göre, mali düzenlemelerle ilgili tartışmalar ancak pandemi ile bağlantılı güvensizlik azaldıktan sonra ve tahminler aynı anda olumlu bir ekonomik hissiyat ve enflasyonun beklenenin üzerinde kalma riskini gösterdiğinde garanti altına alınacak. Merkez bankasının önümüzdeki yıllardaki hedefi" diye yazdı.

 

POLONYA'NIN BRÜT DIŞ BORÇLARI 2. ÇEYREKTE ÇEYREKLİK BAZDA HAFİF YÜKSELDİ

Merkez Bankasının bildirdiğine göre, Polonya'nın brüt dış borcu 2021'in ilk çeyreğinde 307,6 milyar Euro'dan ikinci çeyrekte 308,4 milyar Euro'ya yükseldi.

Polonya Ulusal Bankası Perşembe günü yayınlanan bir raporda, hükümet sektörünün borcunun düzeltmeden sonra 98,4 milyar Euro'dan 95,9 milyar Euro'ya düştüğünü yazdı.

Diğer sektörlerin borçluluğu 64,8 milyar Euro'dan 67.1 milyar Euro'ya yükseldi.

 

POLONYA'NIN AĞUSTOS AYINDA İŞSİZLİK ORAN DEĞİŞMEDİ - EUROSTAT

AB'nin İstatistik Ofisi Eurostat'ın Perşembe günü bildirdiğine göre, Polonya'nın mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Ağustos 2021'de aylık bazda değişmeyerek yüzde 3,4'te kaldı.

Eurostat'a göre, euro bölgesi ülkelerinde mevsimsellikten arındırılmış verilere göre işsizlik oranı Ağustos 2021'de yüzde 7,5 oldu.

Polonya Merkez İstatistik Ofisi'ne (GUS) göre, Polonya'nın Ağustos 2021'deki işsizlik oranı bir önceki aya göre yüzde 5,8'de değişmeden kaldı.

GUS ve Eurostat rakamları arasındaki tutarsızlık, farklı metodolojilerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

 

POLONYA'NIN ORTALAMA KURUMSAL ÜCRETLERİ İL YARIYILDA YILLIK BAZDA %8,0 ARTTI - İSTATİSTİK OFİSİ

Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın ortalama kurumsal brüt ücretinin 2021'in ilk yarısında yıllık %8,0 artışla 5.593,53 PLN'ye (1.206 Euro) yükseldiğini duyurdu.

GUS, bu yıllık artışın yüzde 5,8'e ulaştığı 2020'nin ilk yarısında (2019'un ilk yarısına kıyasla) kaydedilenden daha yüksek olduğunu söyledi.

Polonya'da 30 Haziran 2021 itibariyle istihdam edilen kişi sayısı 9.609.500 olarak gerçekleşti ve geçen yıla göre yüzde 0,3 artarken, Haziran 2020 sonunda Haziran 2019 sonuna göre yüzde 0,7 azaldı. , GUS da bildirdi.

 

POLONYA'NIN 2020 SİLAH İHRACATI 400 MİLYON EURO'YA ULAŞTI

Polonya Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü bir raporda, 2020'de Polonya'nın silah ve askeri teçhizat ihracatının yüzde 35'inin ABD'ye gittiğini söyledi.

Bakanlık, 2020'de silah ihracatının toplam 392,5 milyon avro olduğunu ve 2019'da 1,106'ya karşı 935 ihracat lisansı verildiğini yazdı.

Bakanlık, geçen yılki askeri ihracatın yüzde 18'inin Filipinler'e, yüzde 6'sının Ukrayna'ya ve yüzde 5'inin de Vietnam ve Cezayir'e yapıldığını yazdı.

Rapor, yabancı silah satışlarının şeffaflığını düzenleyen ulusal ve uluslararası yasalar uyarınca zorunlu bir yayındır.

 

POLONYALILARIN ÇOĞUNLUĞU PAZAR GÜNLERİ ALIŞVERİŞ İSTİYOR - ANKET

Yeni bir anket, Polonyalıların yarısından fazlasının pazar günleri alışverişin yeniden başlatılmasından yana olduğunu ortaya koydu.

UCE Research tarafından yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yüzde 54,9'u Pazar alışverişine geri dönmek isterken, yüzde 35,8'i istemiyor.

Anket ayrıca Polonyalıların yaklaşık yarısının (yüzde 49,2) Pazar günü ticaret yasağının tüm mağazalar için geçerli olmaması gerektiğine inandığını, yüzde 40,9'unun ise aksini söylediğini gösterdi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 68'i, gıda mağazalarının Pazar ticaret yasağından muaf tutulmasını istiyor. Her dört katılımcıdan biri pazar günleri eczanelerin ve yapı marketlerinin açık olmasını isterken giyim mağazaları sadece yüzde 17,2 destek aldı.

Anket, AdRetail Group için ülke çapında 1017 yetişkin Polonyalıdan oluşan bir örneklem üzerinde CAWI (Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

ANAYASA'NIN AB YASALARINA GÖRE ÖNCELİĞİ ÜZERİNE ÜST MAHKEME OTURUMU ERTELEDİ

Anayasa Mahkemesi, Polonya anayasasının AB hukuku üzerindeki üstünlüğüne ilişkin oturumunu 7 Ekim'e erteledi.

Duyuru Perşembe öğleden sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Julia Przylebska tarafından yapıldı.

Anayasa Mahkemesi daha önce iki kez karar verecekti. 31 Ağustos'taki oturumu sırasında, Ombudsman tarafından bir yargıcın görevden alınmasını talep eden bir önergenin sunulmasının ardından dava 22 Eylül'e ertelendi. 22 Eylül'de Mahkeme başkanı Julia Przylebska, tarafları dinledikten sonra, "yeni koşulların ortaya çıkması nedeniyle" başka bir erteleme duyurdu.

Dava, Mart ayı sonlarında Başbakan Mateusz Morawiecki'nin Avrupa Birliği Antlaşması'nın üç maddesinin Polonya anayasasıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmesini istediğinde Polonya'nın yüksek mahkemesine geldi.

Morawiecki, önergenin "Polonya hukuk sistemindeki en yüksek yasal işlem olan Polonya anayasasının AB hukuku üzerindeki üstünlüğünü bir kez daha ve ek olarak teyit etmek için" Mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Dava, Polonya başbakanı tarafından AB ile Polonya'nın yargı sistemindeki değişikliklerle ilgili bir ihtilafın parçası olarak açıldı. Polonya hükümeti, yargının kendi kendini yöneten en üst organı olan Ulusal Yargı Konseyi'ne (KRS) artık iktidar partisi tarafından atanan üyelerin hakim olması nedeniyle adalet sistemini siyasallaştırmakla suçlanıyor. Polonya ayrıca Yüksek Mahkeme'ye yargıçların dokunulmazlığını kaldırabilecek yeni bir disiplin organı getirdi, ancak bu organ Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) tarafından tanınmıyor.

ABAD'a göre, Yüksek Mahkemenin Disiplin Kurulu AB yasalarına aykırıdır. Avrupa mahkemesi, yargı bağımsızlığını baltalamak için kullanılabileceği gerekçesiyle zaten dairenin işleyişinin askıya alınmasını talep etti. Buna rağmen oda hala çalışıyor.

Eylül ayı başlarında, Avrupa Ekonomik İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni, Brüksel ile Varşova arasında Polonya'nın Ulusal İyileşme Planına ilişkin müzakerelerin Polonya tarafından yürütülmekte olduğunu ve AB hukukunun üstünlüğünü sorguladığını ve böylece AB hukukunun üstünlüğünü sorguladığını ve böylece AB'nin Varşova’ya kurtarma yardımında 57 milyar Avro'yu elinde tuttuğunu öne sürdü.

AB'deki bir dizi ulusal mahkeme, 2016'daki Danimarka Yüksek Mahkemesi ve 2020'de bir kamu sektörü satın alma programı hakkındaki kararında Alman Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere geçmişte AB hukukunun önceliğine itiraz etti.

 

POLONYA, GÖÇMEN KRİZİNDE BELARUS'A "GÜÇLÜ YANIT" KONUSUNDA AB'Yİ DESTEKLİYOR

Polonya İçişleri Bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın Belarus'un Polonya sınırlarında göçmen krizi başlatmasına "güçlü bir yanıt" ihtiyacı konusunda AB ile anlaştığını söyledi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus hükümetini, hem komşularını hem de AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla çoğu Orta Doğu'dan gelen göçmenleri sınırlarının ötesine itmekle suçladı.

Mariusz Kaminski, "Az önce AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson ile Polonya-Belarus sınırındaki durumla ilgili bir toplantıyı bitirdim. Belarus'un faaliyetlerinin üye devletler tarafından güçlü bir yanıtla karşılanması gerektiği konusunda anlaştık." Twitter'da yazdı.

Kaminski'ye göre, Johansson'a Polonya'nın krizin başlangıcından bu yana AB sınır ajansı Frontex ile işbirliği yaptığını da bildirdi.

Çarşamba günü Kaminski ile Brüksel'de yaptığı görüşme hakkında konuşan Johansson, AB'nin Polonya'nın Belarus sınırını koruma çabalarını desteklemesi gerektiğini söyledi ve aynı zamanda AB'nin dış sınırı olduğuna dikkat çekti.

Çarşamba günü Brüksel'de Polonya, Belarus sınırındaki durum hakkında AB'yi bilgilendirdi ve Afganistan'daki durum ve bölgeden Belarus'a artan göç nedeniyle topraklarına geçme girişimlerinde artış beklediğini söyledi.

Polonya, kendisini geçme girişimlerinden korumak için, sınırın etkilenen kısmı boyunca dikenli tel çit dikti ve sınıra yakın bölgelerde olağanüstü hal ilan etti.

PAP kaynaklarına göre, Polonya'nın göç krizini ele alış biçimi AK, Hollanda, Litvanya ve Yunanistan tarafından destekleniyor.

 

DEVLET BAŞKANI, DAHA UZUN OHAL DURUMUN GÜVENLİĞİ ARTIRACAĞINI SÖYLEDİ

Hükümet sözcüsü, hükümetin göçmen krizini kontrol altına almak ve daha eksiksiz bir sınır çiti inşa etmek için zamana sahip olmak için Polonya-Belarus sınırındaki olağanüstü hali uzatmak istediğini söyledi.

Podlaskie ve Lubelskie eyaletlerinin Belarus sınırındaki bölgelerinde 2 Eylül'den beri yürürlükte olan olağanüstü hal, yerleşik olmayanların kapsadığı bölgeye girmesini engelliyor. Polonya hükümeti, göçmenlerin Belarus'tan Polonya'ya geçme girişimlerinin artması ve güvenliğin sağlanması için gerekli olduğunu savunuyor.

Hükümet, rejimi Polonya anayasasının izin verdiği azami süre olan 60 gün daha uzatmak istiyor.

Perşembe günü özel haber televizyonu TVN24'e konuşan Piotr Mueller, fazladan zamanın Polonya'nın "bu hareketleri kısıtlamak için gereken altyapının en azından bir kısmını inşa etmesine" izin vereceğini umduğunu belirtti.

Polonya, Ağustos ayı sonlarında Belarus sınırı boyunca bir çit kurmaya başladı.

Mueller, ekstra 60 günün ardından sınırdaki durumun düzelmemesi halinde hükümetin yasa kapsamında alabileceği önlemleri alacağını söyledi.

Sözcüye ayrıca Polonya'nın göçmenlerin sınırdan geri gönderilmeye zorlandığı "geri itmelere" başvurup başvurmadığı da soruldu.

Polonya medyası Çarşamba günü, Sınır Muhafızları Podlaskie birimi sözcüsü Katarzyna Zdanowicz'in aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 20 göçmenden oluşan bir grubun Belarus sınırına geri götürüldüğünü doğruladığını aktardı.

Konuya değinen Mueller, "Polonya'nın yanlış bir şey yaptığı izlenimini vermek için bu tür anlamlar yaratılıyor" dedi. Ancak, bu tür her vakanın soruşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mueller, "Birisi sınırı (sınırı) yasadışı olarak geçtiğini biliyorsa, bir gözaltı merkezine alınabileceğini ve ardından ülkeden sınır dışı edilebileceğini hesaba katmalıdır." dedi.

"Başlangıçta onlara geri dönmeleri ve kalmaları gereken bölgeye geri dönmeleri de söylenecek" diye ekledi.

Mueller, "Polonya topraklarında sınırı geçen ve Polonya devleti tarafından bakılan yaklaşık 1000 kişi var" dedi.

Polonya ve Baltık ülkeleri, Belarus hükümetini, hem komşularını hem de AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla çoğu Orta Doğu'dan gelen göçmenleri sınırlarının ötesine itmekle suçladı.

 

ÇEKLER TEKLİFİ KABUL ETMEYE HAZIR DEĞİLSE POLONYA TUROW GÖRÜŞMELERİNİ SONLANDIRABİLİR – DIŞIŞLERI BAKAN YRD

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Çek Cumhuriyeti ile Turow linyit madeninin geleceği konusundaki müzakerelerin, bir anlaşmaya varmakla ilgilenmiyorsa süresiz olarak devam edemeyeceği konusunda uyardı.

Turow madeniyle ilgili Çarşamba sabahı başlayan Polonya-Çek görüşmeleri Perşembe günü saat 01.00 sıralarında kesintiye uğradı ancak gün boyu devam edecek.

Marcin Przydacz Perşembe sabahı kamu yayıncısı Radio Three'ye verdiği demeçte, "Müzakerecilerimiz iyi bir teklifte bulunurken, Çek tarafının bu teklifi kabul etmekle veya yapıcı bir çözüm bulmakla gerçekten ilgilenmediği sonucuna varırsa... Tahmin edebiliyorum... bu görüşmeler fiyaskoyla sonuçlanacak." ...Çek tarafı için," dedi.

Çekler, bölgedeki yeraltı sularına olan etkileri nedeniyle Çek sınırına yakın olan madenin kapatılmasını istiyor.

Çeklerin bu hafta müzakereleri sona erdirmekle ilgilenip ilgilenmedikleri sorulduğunda, Przydacz, hedeflerinin ne olduğunu ve "bu anlaşmazlığı sona erdirmekle gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini" öğrenmek için sorunun Çek tarafına yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

Polonya teklifinin "masada" olduğunu ve Çek "beklentilerine" göre ayarlandığını söyledi.

Przydacz, Polonyalı müzakerecilerin Prag'dan eli boş dönebileceklerinin mümkün olduğunu kabul etti.

"Çekler bugün bir miktar tazminat alabilirler ve eğer almak istemezlerse, bu görüşmelerin sırf konuşmak için süresiz olarak devam etmeyeceği aşikar" dedi.

Başbakan Mateusz Morawiecki Pazar günü yaptığı açıklamada, öneri kapsamında sınır bölgelerinde yaşayanların su ile ilgili projeler, ek gürültü bariyerleri oluşturulması ve diğer önlemler için Polonya'dan mali desteğe güvenebileceklerini söyledi.

Çek çevre bakanı Richard Brabec, müzakerelerin sadece Çek Cumhuriyeti'ndeki mali tazminat ve yatırımları değil, aynı zamanda ilgili birçok teknik konuyu da ilgilendirdiğini söyledi.

20 Eylül'de Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU), Polonya hükümetinin madenin faaliyetlerinin durdurulmasını talep eden 21 Mayıs kararına uymadığı için günlük 500.000 Euro para cezası ödemesine hükmetti.

ABAD'ın kararının ardından, Polonya hükümeti tartışmalı madeni kapatmayacağını söyledi ve Çekya ile konuyla ilgili 13. tur müzakerelere başladı.

 

AB, POLONYA BÖLGESİ'NİN ANTİ LGBT BİLDİRGESİ'NDEN GERİ ÇEKİLMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

AB'nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu (AK), Polonya'nın Swietokrzyskie eyaletini azınlık haklarını ihlal ettiğini söylediği bir LGBT bildirgesini iptal ettiği için övdü.

2019'da 100'den fazla Polonya belediyesi tarafından kabul edilen LGBT "ideolojisine" karşı çıkan kararlar, Polonya'da ve yurtdışında yaygın eleştirilere neden oldu ve diplomatik bir tepkiyi tetikledi.

Swietokrzyskie eyaletinin geri adım atması, AK'yi AB'nin 2021-27 için bölgesel multi-milyon avroluk finansman programı konusunda onunla istişareler başlatmaya sevk etti.

AK'den Lucie Zackova, AB fonlarının "belirli AB koşullarına, ilkelerine ve saygı duyulması gereken değerlere" bağlı olduğunu söyledi.

Zackowa, AK'nin eyaletteki fikir değişikliğini "memnuniyetle karşıladığını" söyledi.

Swietokrzyskie eyaleti, beyanı yürürlükte tutsaydı, bir AB kurtarma fonu olan REACT-EU programından 16 milyon Euro kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Haziran 2019'da LGBT karşıtı "ideoloji" bildirgesini yürürlükten kaldıran eyalet yetkilileri, Swietokrzyskie'nin "Polonya Cumhuriyeti'nin yüzlerce yıllık geleneğine ve kültürüne, eşitlik ve adil muameleye saygı duyduğunu" onaylayan bir kararı kabul etti.

AK'den Gelu Calacean, Komisyonun Polonya'dan mevcut Avrupa bütçe dönemi olan 2021-27'de cinsel yönelim temelli olanlar da dahil olmak üzere her türlü ayrımcılıkla mücadele için somut önlemler alınmasını sağlamasını beklediğini söyledi.

Eyalet meclisi başkanı Andrzej Prus, PAP'a yerel yetkililerin "Avrupa Komisyonu yetkilileriyle işbirliği yapma iradesini gösterdiğini" söyledi. Artık top Avrupa Komisyonu'nun sahasında" diye konuştu.

AB, mevcut yedi yıllık bütçede Swietokrzyskie'ye 1,4 milyar Euro tahsis etti.

 

POLONYA HAKİMLER DİSİPLİN ODASI KONUSUNDA DEVAM EDEN OPERASYONLARI İTİRAZ ETTİ

Polonya Yüksek Mahkemesi'nden sekiz yargıç, Perşembe günü bir Disiplin Dairesi'nin AB'nin üst mahkemesinin kararını ihlal ederek devam eden işleyişini protesto etmek için mahkemenin yönetim kurulu toplantısından ayrıldı.

Brüksel, Polonya hükümetinin Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın, AB ile Polonya arasında uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın merkezinde yer alan Daire'yi, görünüşte yeterli bağımsızlık eksikliği nedeniyle askıya almasını talep eden bir kararına bağlı kalmasını talep etti. hükümet tarafından.

Ancak Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro geçtiğimiz günlerde Yüksek Mahkeme'nin bir parçası olan disiplin kurumunu tasfiye etme planları olmadığını söyledi.

Polonya hükümeti, AB'nin yargı sistemlerine müdahale etme hakkının olmadığını iddia etmesine rağmen, mevcut haliyle daireyi kapatacağını söyledi.

Sekiz hakimin yaptığı açıklamaya göre, Disiplin Kurulu'nun işleyişi tamamen durdurulana kadar Yargıtay kurulunun çalışmalarına katılmaktan imtina edecekler.

 

DÖRDÜNCÜ COVİD DALGASI KASIM VEYA ARALIK'DA ZİRVE OLABİLİR, SAĞLIK BAKANI

Polonya Sağlık Bakanı, dördüncü bir koronavirüs dalgasının Kasım ayında zirveye ulaşacağını, ancak Aralık ayına kadar ertelenmesinin de mümkün olduğunu belirtti.

Adam Niedzielski Perşembe günü Polskatimes.pl portalına verdiği demeçte, "Virüs artışında 10.000 hatta 40.000 yeni enfeksiyon olabilir."

Bakan, Eylül ortasında yeni enfeksiyonların sayısında önemli bir artış olduğu için dördüncü bir Covid dalgasının daha erken vurmasının beklenebileceğini açıkladı.

"Ancak şimdi büyüme, haftada yüzde 20-25'e ulaştığı için daha yavaş görünüyor" dedi.

Niedzielski'ye göre bu olumlu durum aşılara bağlanabilir. "Bir yıl önce, virüs mevcut Delta'dan daha az bulaşıcıydı, ancak bugün yeni enfeksiyonların sayısı daha az" diye ekledi.

Niedzielski ayrıca Ekim ayı sonunda günde yaklaşık 5.000 yeni vakanın beklenebileceğini söyledi.

Polonya, Perşembe sabahına kadar son 24 saat içinde 1.208 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 27 ölüm kaydetti. Toplamda 19.404.212 kişi tam olarak aşılanmıştır.

 

SAĞLIK BAKANI YARDIMCISI, POLONYA'NIN ZATEN DÖRDÜNCÜ COVİD DALGASINI GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Bir Sağlık Bakan Yardımcısı, Polonya'nın şu anda son 24 saat içinde 1.208 yeni enfeksiyon ve 27 ölümle koronavirüs salgınının dördüncü dalgasını yaşadığını söyledi.

Çarşamba günü Polonya, en son baharda görülen 1.000 yeni vaka eşiğini aştı.

Waldemar Kraska, Polonya Radyo 24'e Perşembe günü verdiği demeçte, "Dördüncü dalga bir gerçek haline geldi."

Haftalık büyüme oranını yüzde 24'e koyarak, "Bugün 1.208 enfeksiyonla 1.000 vakanın üzerinde ikinci gün, bu nedenle bu yükselen eğilim açıkça ortaya çıktı" diye ekledi.

Kraska, "Maalesef bu sayı beni daha da endişelendiriyor, 27 kişi öldü" dedi.

Bakan yardımcısı, "Bence... tereddüt eden insanlar aşı noktalarına gitmeli ve aşı yaptırmalıdır, çünkü bizi dördüncü dalganın büyük etkisine karşı koruyabilecek tek silah bu."

Polonya'nın 38 milyonluk nüfusunun sadece yarısı, hükümetin devasa miktarda aşı stoklamasına rağmen Covid-19'a karşı tam olarak aşılandı.

Kraska ayrıca Polonya'nın doğu ve güneydoğu eyaletlerinin düşük aşılama oranları nedeniyle mevcut koronavirüs dalgasından en kötü şekilde etkilendiğini ve tüm Covid yataklarının yüzde 50'sinin doğu Lubelskie eyaletinde zaten işgal edildiğini söyledi.

Bakan yardımcısı, Covid hastalarının neredeyse tamamının aşılanmadığını, sadece yüzde birinin aşılandığını söyledi.

 

POLONYA PERŞEMBE GÜNÜ 27 ÖLÜM VE 1.208 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI RAPORLADI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Çarşamba günü bildirilen 1.234 vakaya karşı son 24 saat içinde Perşembe sabahına kadar 1.208 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 27 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 654 ventilatöre karşılık, solunum cihazına bağlı 172 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 1.566'dan 1.614 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 84.962 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.662.484 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.212,955 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.404.212 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Washington: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, çeşitli ticari anlaşmazlıklara ve zorluklara çözüm bulmak ve önermek için uzman düzeyinde 10 panelin çalışmasını sürdürmeyi kabul etti.

Pittsburgh'daki ticaret ve teknoloji görüşmelerinin ilk iki gününde, çalışma gruplarına iklim ve temiz teknoloji ve teknoloji standartlarından, ABD-AB ilişkilerini gerginleştiren tarifeler ve yağmacı Çin'in ticaret uygulamaları dahil olmak üzere küresel ticaret konularına kadar değişen konularda müzakerelere devam etme talimatı verdiler.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi'nin açılış toplantısı için Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in eşlik ettiği ABD heyetine başkanlık etti. Toplantı, Çin'in bölgedeki artan iddialılığına karşı koymayı amaçlayan Hint-Pasifik için yeni bir ABD-İngiliz-Avustralya güvenlik girişiminden dışlanmaya ilişkin AB'nin son zamanlarda duyduğu öfkenin gölgelediği bir atmosferde gerçekleşti.

 

Belgrad: Avrupa Komisyonu, Brüksel'de yayınlanan bir iç belgenin AB ülkelerinin artık altı Balkan ülkesine blokta bir yer garanti etmeyi kabul edemeyeceğini göstermesinin ardından Sırbistan'a gelecekteki Avrupa Birliği üyeliği konusunda güvence vermek için harekete geçti.

6 Ekim'de Slovenya'da yapılacak bir Balkan-AB zirvesi öncesinde Reuters Salı günü yaptığı açıklamada, 27 üye ülkenin şimdiye kadar Batı Balkan ülkeleri için 18 yıllık AB üyeliği taahhütlerini yeniden teyit eden bir bildirge üzerinde anlaşamadıklarını bildirdi.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, altı ulustan oluşan bölge gezisinin bir parçası olarak Perşembe günü Sırbistan'daki molasını Brüksel'in özlemlerini unutmadığını göstermek için kullandı.

 

Belgrad: Bir Avrupa Birliği arabulucusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sırbistan ve Kosova'nın karşılıklı sınırlarında araç plakaları konusundaki bir anlaşmazlığın tetiklediği gerilimi azaltmak için bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

AB arabulucusu Miroslav Lajcak, "Bir anlaşmamız var! İki gün süren yoğun müzakerelerin ardından, gerilimi azaltma ve ileriye giden yol konusunda bir anlaşmaya varıldı."

Geçen hafta, Kosova hükümeti, 10 yıllık bir anlaşmanın süresinin dolduğunu söyleyerek, ülkeye gelen araçlardan Sırp plakalarının kaldırılmasına ilişkin yeni bir kural uygulamak için sınır geçişlerine özel polis kuvvetleri görevlendirdi. Priştine, Sırbistan'ın son on yılda yaptıklarını tekrarladıklarını söyledi.

 

Londra: Yakıt krizi, COVID-19 karantinalarının iki ay önce sona ermesinden bu yana karayolu trafik hacimlerini en düşük seviyeye indirdiği için, pompaların dörtte birinden fazlasının hala kapalı olmasıyla İngiliz benzin istasyonları hala benzeri görülmemiş bir talep görüyor.

Benzin istasyonlarında kavgaların çıktığı ve insanların eski su şişelerini benzinle doldurduğu kaotik bir haftada, İngiliz bakanlar, Çarşamba günü askerlere yakıt tankerlerini sürmeleri için talimat vermelerine rağmen, defalarca krizin hafiflediğini söylediler.

 

Seul: Devlet medyasının Perşembe günü bildirdiğine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD'nin diyalog tekliflerini Kuzey'e karşı düşmanlığını gizlemek için "kurnaz yollar" olarak görmezden gelirken, Güney Kore ile durdurulan iletişim hatlarını önümüzdeki günlerde yeniden kurmaya istekli olduğunu belirtti.

Kim'in açıklaması, Güney Kore'nin ABD liderliğindeki ekonomik yaptırımlardan ve diğer tavizlerden kurtulmasına yardım etmesini istediği için Seul ve Washington arasında bir takoz yaratma çabası. Pyongyang, bu ay, altı aydaki ilk füze atışlarının ve ABD'ye yönelik eleştirilerinin artmasının yanı sıra Seul ile şartlı görüşmeler teklif etti.

Diplomatlar, BM Güvenlik Konseyi'nin Rusya, Çin ve hazırlanmak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyen diğer konsey üyelerinin talebi üzerine Kuzey Kore'nin son testlerini Perşembe sabahından Cuma gününe kadar görüşmek üzere acil bir kapalı toplantıyı ertelediğini söyledi. Görüşmeyi ABD, İngiltere ve Fransa talep etmişti.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

 

- Konser: Polonyalı ünlü gitarist ve besteci Przemyslaw Straczek ve en iyi İngiliz caz saksafoncularından Andy Sheppard'ın Wojciech Pulcyn ile birlikte seslendirdiği Good Evening Jazz serisinin bir parçası olan "Przemyslaw Straczek & Andy Sheppard" konseri ( kontrbas) ve Patryk Dobosz (bateri). Roma Müzikal Tiyatrosu, Nova Scena, 49 Nowogrodzka St., Cuma, 1 Ekim, 19:30

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Cum. ve Cumartesi, 1 ve 2 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kalınca doktoru Dr. Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Cum. ve Cumartesi, 1 ve 2 Ekim, 19:00

 

- Bale: "Le Corsaire," (Korsan) Bir balenin üç perdelik bir önsöz ve sonsöz ve Lord Byron'ın Korsan şiirine dayanan bir libretto ile Viyana versiyonu. Ünlü Romantik bale Giselle'in bestecisi Adolphe-Charles Adam'ın müziğinin orijinal koreografisi Joseph Mazilier tarafından yapılmıştır. İlk kez 1856'da Paris'te sunuldu. Dört yıl önce, Fransız koreograf ve Wiener Staatsballett'in yönetmeni Manuel Legris tarafından yeni bir koreografi yaratıldı ve Le Corsaire sunumunun prömiyeri 2016'da Viyana'da yapıldı. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryum, Teatralny Sq., Cum. ve Cumartesi, 1 ve 2 Ekim, 19:00

 

- Opera: Polonya Kraliyet Operası sanatçıları tarafından Barok Festivali kapsamında, İngiliz Barok besteci Henry Purcell tarafından Nahum Tate'in bir librettosu ile yazılan, önsöz ve üç perdelik opera "Dido ve Aeneas". Kartaca Kraliçesi Dido'nun Truva kahramanı Aeneas'a olan aşkını ve onu terk ettiğinde yaşadığı umutsuzluğu anlatır. Royal Lazienki Park, Old Orangery'deki Kraliyet Tiyatrosu, 1 Agrykola St., Paz., 3 Ekim, 19:00

 

- Sergi: "Sanatçı. Anna Bilinska 1854–1893", uluslararası tanınırlık kazanan ilk Polonyalı kadın sanatçının resim ve çizimlerinden oluşan sergi. Bilinska'nın sanat kariyerini Varşova'daki ilk resim denemelerinden, Paris'teki Academie Julian'daki çalışmaları ve uluslararası sanat sergilerine katılımıyla takip ediyor. Varşova Ulusal Müzesi, 3 Jerozolimskie Ave., 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: "Sosyalist Gerçekçilik Zamanlarında Soğuk Devrim Orta ve Doğu Avrupa Toplumları, 1948–1959." Sergide eski Doğu Bloku'nun altı ülkesinden 400'den fazla eser sergileniyor: Polonya, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan. Kültür ve sanatın sosyalist toplumsal düzenin yaratılmasında oynadığı role ve yeni seçkinlere değer verilmesine odaklanarak o dönemin soğuk ve sert gerçeklerine yeni bir ışık tutuyorlar. Sergi, Aurel Bernath, Walerian Borowczyk, Hans Grundig, Wojciech Fangor, Jan Lenica, Max Lingner, Andrzej Munk, Wladyslaw Strzeminski, Alina Szapocznikow, Kurt Weiler ve Karel Zeman gibi sanatçıların eserlerini sergiliyor. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'daki en seçkin çağdaş Polonyalı sanatçılardan biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplamış bir sanatçı olarak kabul edilen Wilhelm Sasnal'ın eserlerinin Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası.

Shoah'ın ardından Polonya manzarasını betimleyen yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinde olduğu kadar, materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle tartışılıyor. POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.)

 

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa