Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 05.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

 

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

BANKACILIK / PKO BP - Borsaya kayıtlı borç veren PKO BP CEO’su Jan Emeryk Rosciszewski DGP gazetesine verdiği bir röportajda, Pazartesi günü zloti için bir döviz kredisi dönüşüm programı başlattığını ve müşterilerinin "birkaç hafta veya ay" içinde dönüşüm gerçekleştirmesini bekledğini söyledi. Sürecin neredeyse tamamen uzaktan gerçekleştirileceğini söyledi. Rosciszewski, dönüşümün kredinin verildiği gün geçerli olan döviz kuru üzerinden yapılacağını söyledi. Tüm istekli müşterilerin kredilerini dönüştürme süreci muhtemelen iki ila üç yıl alacaktır.

Ayrıca, muhafazakar tahminlere göre 2025 yılında sigorta birimi PKO Ubezpieczenia'nın konut sigortasında yüzde 7,5 ve otomotiv sigortasında yüzde 3,4 pazar payına ulaşmasını bekliyor.

Öte yandan, 2022 için yüzde 12'lik ROE hedefi sorulduğunda, mevcut koşullarda yüzde 10'un üzerindeki herhangi bir özkaynak getirisini (ROE) "çok iyi" olarak görüyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

AKARYAKIT, DOĞALGAZ/ LOTOS, PKN ORLEN - Akaryakıt firması Lotos, yılın ilk yarısında LPG satışlarını geçen yıla göre yüzde 10 artırdı. Akaryakıt grubu PKN Orlen'in birimi Orlen Paliwa ise LPG satışlarında yıldan yıla yaklaşık yüzde 10'luk bir düşüş kaydetti ve şirketin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, trendin yıl sonuna kadar devam etmesini bekliyor. Maliye Bakanlığı ve sektör lobisi POPiHN verilerine göre, Polonya'nın ilk yarıda LPG tüketimi yıllık %3.6 artışla 2.19 milyon metreküpe yükseldi. Günlük spekülasyonlara göre, petrol talebine paralel olarak talep önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecek. (Parkiet)

 

DOĞALGAZ / PGNIG – Doğal gaz devi PGNiG, LPG segmentinde yapılacak yatırımlar sayesinde gelirlerinde ve marjlarında iyileşme beklediğini, PGNIG'in halkla ilişkiler ofisinden duyurdu. (Parkiet)

 

POLONYA, RUSYA GAZ TARİFELERİ İÇİN AK'DEN SORUŞTURMA İSTİYOR

Brüksel'deki Polonyalı bir diplomatik kaynak Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Polonya AK'nin Rus doğalgaz devi Gazprom'un tarife manipülasyonları hakkında soruşturma başlatmasını istiyor.

Gazprom'un AB ülkelerine yönelik tarifeleri, Ekim ayı sonunda Brüksel'de yapılacak bir AB zirvesinin gündeminde olacak, çünkü çoğu AB üyesi şirketin son zamanlardaki sert gaz zamlarından endişe duyuyor.

Kaynak, artan gaz tarifelerinin Gazprom'un bazı AB ülkelerine gaz arzındaki kesintilerinin etkisi olduğunu söyledi.

"Gaz fiyatları ve aslında enerji maliyetleri son aylarda büyük ölçüde arttı. Çoğu AB üyesi bu durumla ilgili endişelerini dile getirdi. Birkaç ülke Ekim ayında yapılması planlanan zirvede özel bir tartışma için harekete geçti ve bu tartışma gelecek. gerçekleşecek" dedi.

 

2020'DE POLONYA'YA DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM (DYY) GİRİŞİ %4 ORANINDA ARTTI

Polonya merkez bankası raporuna göre, 2020'de Polonya'ya doğrudan yabancı yatırım (DYY) akışı yıllık bazda yüzde 4 artarken, UNCTAD'a göre küresel DYY yaklaşık yüzde 30 düştü.

Polonya Ulusal Bankası Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, 2020'de Polonya'ya DYY akışının 53,9 milyar PLN'ye (11,7 milyar EUR) ulaştığını ve bu ülkeden DYY çıkışının 5,1 milyar PLN (1,1 milyar EUR) olduğunu yazdı.

NBP, 12,9 milyar PLN (2,8 milyar EUR) değerindeki doğrudan yabancı yatırımın endüstriyel işleme sektörüne, 9,4 milyar PLN (2 milyar EUR) profesyonel hizmetlere ve 9,2 milyar PLN (2 milyar EUR) gayrimenkul yönetimi sektörüne yönlendirildiğini bildirdi.

NBP, doğrudan yabancı yatırımcıların doğrudan yabancı yatırımlarından elde ettikleri gelirin 2020'de 84,2 milyar PLN (18,3 milyar EUR) olduğunu da ekledi.

 

FİNANSAL SİSTEM YENİ KREDİ GARANTİLERİNDEN ÖTÜRÜ  RİSKLE KARŞI KARŞIYA, MERKEZ BANKASI UYARDI

Merkez Bankası, devlet konut kredisi garantilerini getiren yeni mevzuatın Polonya'nın finansal sisteminin istikrarı için bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Cuma günü, Polonya'nın alt meclisi, devlet tarafından devlet bankası BGK aracılığıyla sunulmak üzere 100.000 PLN'ye (21.840 Euro) kadar konut kredisi garantileri getiren bir yasa tasarısını onayladı.

Merkez bankası NBP'ye göre, yasa tasarısında önerilen bazı önlemler, konut emlak piyasasında ve finansal sistemdeki olumsuz eğilimleri yoğunlaştırabilir.

NBP, uzun vadede bunun potansiyel olarak finansal sistemin istikrarının zayıflamasına yol açabileceğini yazdı.

Merkez bankası, devlet garantilerinin ekstra talep yaratacağını ve bunun da "arzın şu anda sürekli artan talebi takip etmek için mücadele edebileceği zaten çok dinamik bir konut piyasasında fiyat baskısının daha da artması riskini yaratacağını" savundu.

NBP, ihtiyati kredi-değer (LTV) eşiklerinin üzerinde konut kredisi sunma olasılığının, ilk etapta Polonya'nın finansal piyasa gözlemcisi KNF tarafından bu eşiklerin belirlenmesi amacına aykırı olduğunu söyledi.

 

2004 YILINDAN BU YANA YABANCI ÇALIŞMA İZNİ SAYISI 30 KAT ARTTI- ARAŞTIRMA

Araştırmaya göre, 2020'de Polonya'da yabancılara 400.000'den fazla çalışma izni verildi, bu, Polonya'nın Avrupa Birliği'ne katıldığı 2010'dan 10 kat ve 2004'ten 30 kat daha fazla.

Aynı zamanda, Gdansk Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 2020'de Polonya'da yabancılara verilen çalışma izni sayısı 2019'a göre yüzde 9 azalarak 444.000'den 406.000'e düştü.

Ukraynalılar, Polonya'daki tüm ekonomik göçmenlerin en büyük grubunu oluşturmaktadır. 2020'de Ukrayna'dan çalışma izni alan çalışan sayısı, 2010 yılına göre 20 kat daha fazla olan 295.000'e ulaştı.

Araştırma ayrıca, 2004'ten bu yana Özbekistanlı işçi sayısının en fazla Polonya'da arttığını, beşten neredeyse 6.000'e yükseldiğini ortaya koydu.

Öte yandan, Baltık ülkelerinin vatandaşları Polonya'da iş aramaya daha az istekli durumdadır.

Çalışmada, "Bir önceki yıla göre (2020'de) verilen toplam izin sayısının azaldığı doğru olsa da, bazı ülkeler için, örneğin Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan vatandaşları için çok daha fazlası verildi" dedi.

Çalışma izni alan diğer azınlıklar 27.000 Belaruslu, 8.000 Gürcü ve 7.600 Moldovalı idi.

Belarusluların yüksek sayısı, Polonya'nın son zamanlarda Belaruslular için ekonomik göç için ilk tercih edilen yer haline geldiği gerçeğini yansıtıyor.

Doğu'dan gelen göçmenlerin çoğu Polonya'nın inşaat sektöründe iş buluyor. Birçoğu aynı zamanda depo işçisi, tamirci, güzellik uzmanı, şoför ve ev yardımcısı olarak çalışıyor.

Araştırma, nadiren maaşlı çalışan Ruslar için de durumun farklı olduğunu gösteriyor. Çoğu zaman hizmet sektöründe düzenli çalışan olarak değil, yönetici olarak iş bulmaktalar. Birçoğu aynı zamanda BT endüstrisinde ve sanatçı olarak çalışıyor.

 

INPOST, İNGİLTERE'DEKİ TESCO İLE YENİ ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALADI

Inpost bir basın açıklamasında, Polonyalı paket teslimat hizmeti şirketi InPost'un Kasım ayı sonuna kadar İngiltere genelinde 500 Tesco süpermarkette paket dolapları kuracağını söyledi.

InPost International'ın CEO'su Michael Rouse bildiride, "Bu, Büyük Britanya'daki paket makine ağımızın dinamik gelişiminde bir başka adımdır," dedi.

"Tesco ile işbirliği sayesinde İngiltere'de 2.500'den fazla koli makinesine sahip olacağız. Koli makinesi teslimat sektöründe İngiltere pazarında lider olmak istiyoruz. Bu nedenle Türkiye'de 3.000 koli makinesine sahip olmayı planlıyoruz. 2021'in sonunda İngiltere ve 2024'ün sonunda 10.000'den fazla."

Krakow merkezli şirketin uluslararası ağının geliştirilmesinin birinci öncelik olduğunu söylemeye devam etti. Avrupa'da zaten lideriz ve birçok paralel pazarda konumumuzu güçlendirmek istiyoruz" dedi.

Basın açıklamasına göre şu anda İngiltere'deki Tesco mağazalarında 200 InPost koli makinesi bulunuyor.

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

POLONYA, ÇEKLERLE TUROW MADENİYLE İLGİLİ MÜZAKERELERİN ÇIKMAZA GİRDİĞİNİ KABUL ETTI

Çek hükümeti, Polonya'yı Çek sınırına yakın olan Turow madeni üzerinden Avrupa Birliği Adalet Divanı'na (CJEU) götürdü. Çekler, onu genişletme planlarının çevreyi, özellikle sınırın Çek tarafındaki yeraltı sularını tehdit ettiğini iddia ediyor.

İki taraf arasında bir tür anlaşmaya varma yolundaki müzakereler birkaç aydır devam ediyordu, ancak Perşembe günkü son turdan sonra çöktü.

Polonya İklim Bakanlığı sözcüsü Aleksander Brzozka'ya göre, "karşı taraftaki tutum değişene kadar" müzakere masasına dönmek zor olacak.

Geçen Perşembe, Polonyalı müzakereciler iki delegasyonun anlaşmaya varamadıklarını söylediler.

Çekler daha önce bir anlaşmaya varılması halinde ABAD'dan şikayetlerini geri çekeceklerini belirtmişlerdi.

21 Eylül'de ABAD, Polonya'ya Turow'daki faaliyetlerini askıya almaması nedeniyle günlük 500.000 Euro para cezası ödemesini emretti.

ABAD'a göre, para cezası, üye devletin Polonya'ya madeni kapatmasının söylendiği 21 Mayıs 2021'de çıkarılan bir mahkeme kararının hükümlerine uyduğu tarihe kadar ödenecek.

 

FRONTEX İCRA DIREKTÖRÜ POLONYA-BEYAZ RUSYA SINIRINI ZİYARET ETTİ

Varşova merkezli AB sınır ve sahil güvenlik teşkilatı Frontex'in İcra Direktörü, durumu değerlendirmek üzere Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı eşliğinde Pazartesi günü Polonya'nın Beyaz Rusya sınırını ziyaret etti.

Polonya, Belarus sınırında artan göç baskısı yaşadı ve Minsk'teki Alexander Lukashenko rejimini AB'nin istikrarını bozmak amacıyla bölgeye düzensiz göçü kolaylaştırmakla suçladı.

2 Eylül'de Polonya, Sınır Muhafızları ve polis yasadışı sınır geçişlerini önlemeye çalışırken Belarus sınırına yakın bölgelerde acil durum yasaları çıkardı.

İçişleri bakanlığı bir basın açıklamasında, "Ziyaret, Avrupa Birliği'nin dış sınırının bu bölümündeki zor durumu göstermeyi amaçlıyordu." Bu durum, Belarus rejiminin hibrit faaliyetlerinin bir sonucudur ve sınırın güçlendirilmesi ve Schengen Bölgesi'nin güvenliğinin sağlanması alanında olağanüstü önlemler talep etmektedir."

Bakanlığın bildirdiğine göre, ziyaret sırasında içişleri bakan yardımcısı Bartosz Grodecki durumla ilgili bilgilerin yanı sıra hükümetin sınır güvenliğini sağlama ve Lukashenko rejiminin faaliyetlerini durdurmaya yönelik faaliyetlerini de sundu.

Bakanlık ayrıca Fabrice Leggeri'nin Sınır Muhafızlarının eylemlerinden haberdar olduğunu ve sınırı uygun şekilde güvence altına almak için kullanılan varlıklardan etkilendiğini söyledi. Ayrıca Polonya'ya krizin başlangıcından bu yana Frontex ile işbirliği yaptığı, devam eden bilgi alışverişi ve ajansa durumsal bilgi sağladığı için teşekkür etti.

Bakanlık, "Polonya ayrıca diğer ülkelere kendilerini göçmen baskısı altında bulma konusunda aktif olarak yardımcı oldu." "Diğerlerinin yanı sıra, Litvanya'daki Frontex operasyonlarının ihtiyaçları için temel ekipman ve görevliler sağladı."

 

POLONYA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ANAYASA'DA AB REFERANSI HAKKINDA ŞÜPHELERİ VAR

Bir Dışişleri Bakan Yardımcısı, Polonya'nın anayasayı değiştirerek AB'den ayrılmasını zorlaştırmaya yönelik muhalefet planını reddetti.

Mevcut yasaya göre, Polonya'yı AB'den çıkarmak için parlamentonun alt meclisinde basit çoğunluk oyu ve cumhurbaşkanının Brüksel'e resmi bildirimi gerekiyor.

Bu, ana muhalefet grubu olan merkezci Sivil Koalisyon'u (KO), Polonya'nın AB'den ancak parlamentoda üçte iki çoğunluğun desteğiyle veya referandum yoluyla ayrılmasını mümkün kılacak bir anayasa değişikliği önermeye sevk etti.

Ancak Marcin Przydacz Pazartesi günü kamu televizyon kanalı TVP1'e böyle bir değişikliğe gerek görmediğini söyledi.

"Şu anda AB'den ayrılma riski yok." diyen Bakan, Polonyalıların çoğunun AB üyeliğinden yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Ama Avrupa Birliği'nin 10, 20 veya 30 yıl içinde nasıl olacağını bilmiyorum, oysa anayasa değişikliği temel bir meseledir" dedi.

Przydacz, Polonya anayasasında başka hiçbir örgütün konumunun belirlenmediğini de söyledi.

Geçen hafta KO lideri Donald Tusk, değişikliği önerirken, Polonya'nın "Polonyalılar istediği sürece AB'de kalacağına dair dökme demir bir garantiye" ihtiyacı olduğunu söyledi.

Avrupa'ya son dönemde şüpheyle bakan bir partinin talebi üzerine, kimsenin Polonya'yı bir gecede oy çokluğuyla AB'den çıkarmasını istemiyoruz" dedi. Tusk, Polonya'nın iktidar koalisyonunda baskın parti olan Hukuk ve Adalet'ten (PiS) önde gelen politikacıların AB'ye yönelik son eleştirilerine atıfta bulunduğunu söyledi.

Polonya'nın muhafazakar hükümeti, birkaç alanda, özellikle de Brüksel'e göre yargı bağımsızlığını ihlal eden ülkenin adalet sistemi reformları konusunda AB ile bir dizi uzun süreli ihtilafa bulaştı.

Brüksel ve Varşova arasındaki gerginliğe rağmen, Polonya hükümeti kararlı bir AB üyesi olduğunu ve bloktan ayrılma niyeti olmadığını vurguladı.

Eylül ayında araştırmacı United Surveys tarafından günlük Dziennik Gazeta Prawna gazetesi ve radyo yayıncısı RMF FM için yapılan bir ankette, Polonyalıların yüzde 88'i blokta kalma arzusunu ifade ederken, sadece yüzde 7'si ayrılmak istedi.

 

POLONYA’DA PAZARTESİ GÜNÜ 684 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI OLDU, ÖLÜM YOK

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Pazar günü bildirilen 1.090 vakaya karşı son 24 saat içinde Pazartesi sabahına kadar 684 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası kaydetti ve ölüm yok.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 663 ventilatöre karşılık 170 ventilatörlü hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 1.718'den 1.840 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 81.016 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.665.103 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.377.609 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.531.281 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Paris: Fransız yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupalı meslektaşlarına AUKUS krizinin ABD'ye Avrupa Birliği'nin Hint-Pasifik'te stratejik bir rol oynayabileceğini anlatmak için bir fırsat olabileceğini söyleyeceğini söyledi.

Avustralya'nın Fransa ile büyük bir denizaltı sözleşmesini iptal etme ve bunun yerine Washington ve İngiltere ile Çin'e karşı yeni bir güvenlik ittifakının parçası olarak ABD tasarımlı gemilere yönelme kararı, Fransa'yı kızdırdı ve Batılı müttefikler arasında gerginliğe neden oldu.

Macron'un bir danışmanı gazetecilere verdiği demeçte, "Gözümüzü kapatıp hiçbir şey olmamış gibi davranabiliriz. Bunun tüm Avrupalılar için bir hata olacağını düşünüyoruz" dedi. "Burada gerçekten bir fırsat var."

Yetkili, ayrıntıya girmeden Avrupa Birliği ülkelerinin ticaret, güvenlik, savunma ve seyrüsefer özgürlüğünü savunma açısından ABD ile Hint-Pasifik bölgesinde stratejik bir rol oynayabileceğini söyledi.

Macron, Salı günü Slovenya'da AB liderlerinin gayri resmi zirvesine katılacak ve Fransa'nın Washington büyükelçisini kısa bir süre geri çağırmasının ardından geçen ay ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme hakkında meslektaşlarını bilgilendirecek.

Macron, tüm AB üye devletlerini savunma alanında Avrupa'nın "stratejik özerkliği" için yaptığı baskıya katılmaya ikna etmek için mücadele etti, özellikle Doğu Avrupa'daki birçok kişi bunu transatlantik güvenlik ittifakını muhtemelen zayıflatıyor olarak görüyor.

Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki denizaşırı toprakları ve orada konuşlanmış 7.000 askeriyle Fransa, kendisini bir Hint-Pasifik gücü olarak görüyor ve çıkarlarını korumak için Hindistan ve yakın zamana kadar Avustralya ile silah ve güvenlik anlaşmaları yapmıştı.

 

Brüksel: Üst düzey bir AB yetkilisi, AB büyükelçilerinin Pazartesi günü bir metin üzerinde anlaşmalarının ardından, Avrupa Birliği liderlerinin Çarşamba günü yapılacak bir zirvede altı Balkan ülkesine gelecekteki üyelik garantilerini yeniden ifade edebileceklerini söyledi.

Yetkili, AB ve Balkan liderlerinin Çarşamba günü Slovenya'da bir araya gelmesi için bir zirve bildirisinin metni üzerinde haftalarca süren anlaşmazlıktan sonra, AB'nin 27 ülkesinden gelen elçilerin "Avrupa perspektifine açık desteklerini ... yeniden teyit etmek" için bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Eylül ayında deklarasyonla ilgili çıkmaz, AB başkentlerinde Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'yı bloğa dahil etme konusundaki isteksizliğinin bir yansıması olarak görüldü.

 

Lüksemburg: Fransa ve İspanya Pazartesi günü, en yoksul vatandaşları ve şirketlerin rekabet gücünü korumak ve Avrupa'nın 2050 yılına kadar CO2 salınımını durdurmaya yönelik iddialı planını korumak için küresel enerji fiyatlarındaki artışa koordineli bir Avrupa yanıtı çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği'ndeki gaz fiyatları, bloğun ana gaz tedarikçisi Rusya'nın teslimatları sıkı bir şekilde kapatması ve kış ısıtma sezonuna giren Avrupalı tüketiciler üzerinde daha fazla fiyat baskısına işaret etmesiyle Cuma günü rekor seviyelere yükseldi.

İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino, Euro bölgesi Maliye Bakanlarının Lüksemburg'daki müzakerelerine girme konusunda gazetecilere verdiği demeçte, "Enerji fiyatlarında eşi görülmemiş bir artış görüyoruz."

"Bu, ulusal düzeyde üstesinden gelebileceğimiz bir konu değil, Avrupa'nın koordineli bir yanıtına ihtiyacımız var." diyen Bakan, ülkesinin olası seçenekler hakkında bir belge hazırladığını da sözlerine ekledi.

Calvino, bunlardan birinin, 27 ulustan oluşan 450 milyon tüketici bloğunun, aynı alımların bireysel olarak yapılmasından daha düşük fiyatlar üzerinde pazarlık yapmasına yardımcı olacak stratejik bir Avrupa gaz rezervinin oluşturulması olduğunu söyledi.

İspanya ayrıca, fiyatları artıran CO2 emisyon izinleri için piyasadaki spekülasyonları durdurmak için harekete geçmek istediğini de sözlerine ekledi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire, Avrupa gaz stoklarının daha iyi düzenlenmesini önereceğini ve her AB ülkesindeki ortalama üretim maliyetine bağlamak için elektrik fiyatını gaz fiyatlarından ayırmayı önereceğini söyleyerek benzer bir not aldı.

Le Maire müzakerelere girerken, "Avrupa enerji piyasasının önemli bir avantajı var - Avrupa'nın her yerinde enerji arzını güvence altına alıyor. Ama aynı zamanda büyük bir dezavantajı da var - elektrik fiyatlarının gaz fiyatlarıyla uyumlu olması."

Bu bağlantının verimsiz olduğunu ve Avrupa'nın yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi için bir "çıkmaz" yarattığını vurguladı. Ayrıca politikacıların seçmenlere iklim değişikliğiyle mücadelenin enerji maliyetlerinde uzun vadeli bir artış gerektireceğini açıklamaları gerektiğini söyledi.

 

Taipei: Çin Pazartesi günü Tayvan üzerindeki artan gerilimlerden ABD'yi sorumlu tuttu ve adanın Çin hava kuvvetlerinin hava savunma bölgesine 52 uçakla şimdiye kadarki en büyük saldırısını bildirdi ve herhangi bir ayrılıkçı komployu "parçalama" sözü verdi.

Çinlilerin iddia ettiği Tayvan, bir yıl veya daha uzun süredir Çin hava kuvvetlerinin demokratik olarak yönetilen adanın yakınında, genellikle hava savunma bölgesinin güneybatı kesiminde, Tayvan tarafından kontrol edilen Pratas Adaları'na yakın tekrarlanan misyonlarından şikayet ediyor.

Ancak, Çin'in ulusal gününü kutladığı Cuma gününden bu yana, ülke, dört gün boyunca neredeyse 150 uçağın savunma bölgesine uçmasıyla misyonlarını büyük ölçüde artırmaya başladı.

En son görev, tümü Pratas Adaları civarında bir bölgede uçan 34 J-16 avcı uçağı ve 12 nükleer kapasiteli H-6 bombardıman uçağını içeriyordu.

Tayvanlı savaş uçakları Çin uçaklarını uyarmak için çabalarken, onları izlemek için füze sistemleri konuşlandırıldı.

ABD Pazar günü Çin'i Tayvan yakınlarındaki "kışkırtıcı" askeri faaliyetlerini durdurmaya çağırırken, ada hükümeti Pekin'i de kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin açıklamasına yanıt vererek, Tayvan'a silah satışı yapan ve Tayvan Boğazı'ndan düzenli olarak geçen savaş gemileriyle kışkırtıcı olan ve bölgesel barışa zarar verenin ABD olduğunu söyledi.

Çin buna kararlı bir şekilde karşı çıkıyor ve gerekli karşı önlemleri alıyor” denildi.

Bakanlık, "Tayvan'ın bağımsızlığına girişmek bir çıkmaz sokaktır. Çin, gereken tüm adımları atacak ve Tayvan'ın bağımsızlık planlarını kesin olarak çökertecektir." dedi. Çin'in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma kararlılığı ve iradesinin sarsılmaz olduğunu da sözlerine ekledi ve ABD'yi Tayvan ayrılıkçı güçlerini desteklemeyi ve "şişirmeyi" bırakmaya çağırdı.

Çin, Tayvan'ı Çin yönetimini kabul etmeye zorlamak için askeri ve siyasi baskıyı artırdı.

Tayvan bağımsız bir ülke olduğunu ve özgürlüğünü ve demokrasisini savunacağını söylüyor.

Hükümet Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin'in "kötü niyetli provokasyonlarını" birlikte kontrol altına almak için dost ülkelerle aktif olarak iletişim kurduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı, Çin'in Tayvan yakınlarındaki artan askeri faaliyetlerinin "dengeyi bozduğunu ve yanlış hesaplama riskini artırdığını" söyledi.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Pzt., Sal. ve Çarşamba, 4, 5 ve 6 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kaldıktan sonra doktoru Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Sal., Çar. ve Perşembe, 5, 6 ve 7 Ekim, 19:00

 

- Konser: "La Serva Padrona", (The Servant Turned Mistress), Giovanni Battista Pergolesi'nin Jacopo Angello Nelli'den sonra, Jacopo Angello Nelli'den sonra Polonya Kraliyet Opera sanatçıları tarafından seslendirilen iki perdelik opera buffa'sı . Genç, kurnaz hizmetçisinin emri altında kalan Umberto adında bir adamın hikayesini anlatıyor... Royal Lazienki Park, Royal Theatre, 1 Agrykola St., Per., 7 Ekim, 19:00.

 

- Opera: "Werther", Jules Massenet'in librettosu Edouard Blau, Paul Millet ve Johann Wolfgang Goethe'den sonra Georges Hartmann'ın yazdığı dört perdelik (beş sahneli) müzikal drama. Lehçe ve İngilizce üstyazılı orijinal Fransızca. Bu prodüksiyonun prömiyeri 1995 yılında Amsterdam'da gerçekleşti. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, Teatralny Sq., Cuma, 8 Ekim, 19:00 ve Paz., 10 Ekim, 18:00

 

- Konser: "Beethoven The Romantic", Premiere Preludes serisinin bir parçası olarak, Polonya Ulusal Opera Orkestrası tarafından Patrick Fournillier yönetiminde Jan Lisiecki (piyano) ile gerçekleştirilen, Beethoven'ın Fidelio'sunun galasından iki hafta önce gerçekleştirilen senfonik konser. Programda: Ludwig van Beethoven. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, Teatralny Sq., Sat., 9 Ekim, 19:00

 

- Sergi: "The Artist”. Anna Bilinska 1854–1893", uluslararası tanınırlık kazanan ilk Polonyalı kadın sanatçının resim ve çizimlerinden oluşan sergi. Bilinska'nın sanat kariyerini Varşova'daki ilk resim denemelerinden, Paris'teki Academie Julian'daki çalışmaları ve uluslararası sanat sergilerine katılımıyla takip ediyor. Varşova Ulusal Müzesi, 3 Jerozolimskie Ave., 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: "Sosyalist Gerçekçilik Zamanlarında Soğuk Devrim Orta ve Doğu Avrupa Toplumları, 1948–1959." Sergide eski Doğu Bloku'nun altı ülkesinden 400'den fazla eser sergileniyor: Polonya, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan. Kültür ve sanatın sosyalist toplumsal düzenin yaratılmasında oynadığı role ve yeni seçkinlere değer verilmesine odaklanarak o dönemin soğuk ve sert gerçeklerine yeni bir ışık tutuyorlar. Sergi, Aurel Bernath, Walerian Borowczyk, Hans Grundig, Wojciech Fangor, Jan Lenica, Max Lingner, Andrzej Munk, Wladyslaw Strzeminski, Alina Szapocznikow, Kurt Weiler ve Karel Zeman gibi sanatçıların eserlerini sergiliyor. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'nın önde gelen çağdaş Polonyalı sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplayan bir sanatçı olan Wilhelm Sasnal'ın eserlerinden oluşan Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası. Shoah'ın ardından Polonya manzarasını betimleyen yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinin yanı sıra materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle temsil edilmesini müzakere ediyor. POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

 

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa