Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 04.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

ALT MECLİS (SEJM) 2021 BÜTÇESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Sejm (alt meclis) Cuma günü bu yılın bütçesinde yapılan değişiklikleri kabul ederek gelirleri 78 milyar PLN (17 milyar EUR) artarak 483 milyar PLN'ye (105 milyar EUR) ve harcamaları 37 milyar PLN (8,1 milyar EUR) 523,4 milyar PLN'ye yükseltti (114 milyar Euro).

Sejm ayrıca bütçe açığını yaklaşık 42 milyar PLN (9,1 milyar Euro) azaltarak enflasyonu yüzde 4,3'e ve yıllık GSYİH büyümesini yüzde 4,9'a çıkardı.

Değiştirilen bütçe, 149 çekimser oyla 236'ya karşı 65 oyla kabul edildi. Sejm, muhalefetin bütçeye sağlık harcamalarına zam yapılması yönündeki önerilerini reddetti.

 

PARLAMENTO VERGİ KANUNLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

Polonya Sejm'i (alt meclis), hükümetin ekonomik reformlarının amiral gemisi olan Polonya Yeni Anlaşması'nın bir parçasını oluşturan vergi yasalarında değişiklik yaptı.

Önerge 235 lehte, 217 ret oyla iki çekimser oyla kabul edildi.

Değişiklikler arasında vergiden muaf ödeneğin 30.000 PLN'ye (6.551 EUR) yükseltilmesi yer alıyor.

Sağlık katkılarını düzenleyen kurallar da değiştirildi. Şu anda, yüzde 7,75'i vergiden düşülebilir olan kazançların yüzde 9'unda duruyorlar. Yeni kurallar bu kesintiyi ortadan kaldırıyor.

Tasarı şimdi Senato'ya gidecek. Hükümet, değişikliklerin 2022'nin başında yürürlüğe girmesini planlıyor; bu, değişikliklerin Kasım ayı sonuna kadar üst meclis tarafından onaylanması gerektiği anlamına geliyor.

 

S&P KARARI, POLONYA EKONOMİSİNİN BÜYÜME YOLUNDA OLDUĞUNU KANITLIYOR – MALİYE BAKANI

Polonya Maliye Bakanı, küresel ajans Standard & Poor'un (S&P) Polonya'nın notunu gözden geçirme kararının, ülke ekonomisinin ve kamu maliyesinin iyi durumda olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

Cuma günü, S&P, Polonya'nın ülke kredi notu için planlanmış bir rapor yayınlamayı bir kez daha reddetti; bu, ajansın web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, notun durağan bir görünümle A-'de kaldığı anlamına geliyor.

Tadeusz Koscinski Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Üç küresel derecelendirme kuruluşundan biri daha Polonya için mevcut yüksek notunu korudu." dedi.

Ona göre, "bu, ekonomimizin hızla bir büyüme yoluna döndüğünü kanıtlıyor ve en iyi şekilde, maliyemizin sağlıklı olduğunu ve Polonya'nın mali durumunun istikrarlı olduğunu teyit ediyor."

S&P ajansı 27 Eylül raporunda Polonya için 2021 GSYİH büyüme tahminini yüzde 4,5'ten yüzde 5,1'e yükseltti ve 2022 tahminini yüzde 5,4'ten yüzde 5,3'e düşürdü.

Ajans ayrıca, Polonya merkez bankasının, muhtemelen 2022'nin başlarında, son tahmininde beklenenden daha erken faiz oranlarını yükseltmesini beklediğini söyledi.

Moody's, üç büyük derecelendirme kuruluşu arasında Polonya'ya en yüksek notu olan 'A2' veriyor. Fitch ve S&P'ye göre Polonya'nın notu 'A-'. Üçü de Polonya'ya 'durağan' bir görünüm veriyor.

 

POLONYA'NIN TÜFE’Sİ EYLÜL AYINDA YILLIK BAZDA %5,8 ARTTI - İSTATİSTİK DAİRESİ

Merkez İstatistik Ofisi (GUS) Cuma günü yaptığı flaş bir tahminde, tüketici malları ve hizmet fiyatlarının (Tüketici Fiyat Endeksi, TÜFE) Eylül 2021'de yıllık yüzde 5,8 ve aylık yüzde 0,6 arttığını bildirdi.

PAP Business tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, Eylül ayı TÜFE'sinin yıllık %5,6 ve aylık %0,3'e ulaşacağını tahmin ediyor.

Ağustos ayında tüketim malları ve hizmet fiyatları yıllık %5,5, aylık ise %0,3 arttı.

Enflasyon beklentileri aşıyor, pandemi sonrası toparlanma endişelerine yol açıyor

En son makro verilere göre, Polonya'da tüketici fiyatları Eylül ayında muhtemelen pazarın beklediğinden daha hızlı bir şekilde yıllık yüzde 5,8 arttı ve pandemi sonrası ekonomik toparlanma için artan bir kısıtlama haline geldi.

Polonya'nın tüketici fiyat endeksi (TÜFE) büyümesi, Merkez İstatistik Ofisi (GUS) tarafından yapılan flaş bir tahmine göre, ekonomistlerin önümüzdeki aylarda daha da çarpıcı artışlar beklemesiyle birlikte, yıllık yüzde 5,6'lık bir artış için piyasa tahminlerini geride bıraktı.

Örneğin, ING BSK'daki analistler, Polonya'nın TÜFE'sinin 2021 sonunda yıllık yüzde 7'ye yaklaşabileceğine inanıyor ve bu alanda 2022'de büyük bir soluklanma beklenmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Eylül sürprizi, kısmen, kişisel ulaşım için kullanılan yakıt fiyatlarındaki yıllık yüzde 28,6'lık artışa ve enerji fiyatlarındaki yıllık yüzde 7,2'lik artışa, gıda fiyatlarının ise bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artmasına bağlanabilir.

İmalat ve hizmet sektörlerinde hakim eğilimleri ölçen ülkenin Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde (PMI) art arda üçüncü düşüşle belirtildiği gibi, artan fiyatlar Polonya'nın ekonomik canlanmasını boğuyor gibi görünüyor.

IHS Markit tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Eylül ayında bu endeks Ağustos ayındaki 56.0 puandan 53.4 puana geriledi ve Haziran ayında kaydedilen 59.7 puanlık zirveden daha da geriledi ve Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

IHS Markit, bu son düşüşün "hem yurtiçinde hem de yurtdışında satışlar üzerinde olumsuz etkisi olan... birikimli enflasyonist baskıların" ortasında gerçekleştiğini kaydetti.

Hızlanan enflasyon ve imalat faaliyetindeki yavaşlamanın birleşimi şimdiden uzmanları endişelendiriyor ve Credit Agricole ekonomistleri bunu tarihsel ekonomik krizleri çağrıştıran bir kelime olan "stagflasyon" olarak işaretliyor.

Ancak, Polonya'nın üçüncü ve dördüncü çeyrekteki ekonomik büyümesinde olası bir olumsuzluk olmasına rağmen, gördüklerimiz "geçici bir fenomen" gibi göründüğü için henüz alarmı çalmaya gerek yok.

 

EYLÜL AYINDA POLONYA'NIN İMALAT PMI AYLIK BAZDA DÜŞTÜ

Ekonomi araştırmacısı IHS Markit Cuma günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) Ağustos ayındaki 56.0 puandan Eylül 2021'de 53.4 puana düştüğünü bildirdi.

Markit'e göre, Eylül ayındaki yavaşlama, üretimdeki zayıf büyüme ve yeni siparişlerin bir sonucu.

Markit, araştırmayla ilgili bir yorumda, işletmelerin malzemelere erişimdeki zorluklardan ve artan nakliye maliyetlerinden şikayet ettiğini ve bunun da üretim tesislerine teslimatın gecikmesine neden olduğunu yazdı.

Markit, ”Ancak zayıf havalara rağmen, Polonyalı üreticiler teslimat sorunları biter bitmez talebin yeniden artacağını ve sektörün önümüzdeki aylarda durumunu iyileştireceğini söyleyecek kadar iyimserler” dedi.

50'nin üzerinde bir PMI, bir önceki aya kıyasla imalatta bir genişlemeyi temsil ediyor. 50'nin altında bir PMI okuması bir daralmayı gösterir.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

BANKACILIK, DÖVİZ KREDİLERİ / PKO BP – Polonya'nın varlık bakımından en büyük kredi kuruluşu olan PKO BP, günlük Puls Biznesu gazetesinin yazdığına göre, döviz ipotek sahiplerine 4 Ekim'de uzlaşma teklif etmeye başlayacak. Günlük, finansal piyasa gözlemcisi KNF'nin 2020'nin sonlarında önerdiği yönteme uygun olarak, uzlaşmaların bir krediyi PLN tabanlı bir krediye dönüştürmeye dayanacağını öğrendi. Teklif, büyük olasılıkla, bankaya karşı dava açmış olan müşterilere yönelik olacaktır. Bu müşteriler, teklifi ve onay için KNF uzlaştırma mahkemesine gönderilecek bir uzlaşma formu da dahil olmak üzere gerekli tüm belgeleri bankanın çevrimiçi hizmetinde bulacaktır. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK - mBank analisti Michal Konarski, döviz ipotek kredisi portföylerine sahip Polonya bankalarının emsal PKO BP'nin ayak izlerini takip edebileceğine ve borçlulara uzlaşma teklif etmeye başlayabileceğine inanıyor. Ancak, anonim sektör temsilcileri, bu yıl yalnızca ING BSK'nın bir uzlaşma programı başlatmasının muhtemel olduğunu söylüyor. (Puls Biznesu)

 

ENERJİ/ PGE - Polonya ve Çekya, ayrıntılar henüz belirlenmemiş olsa da, her iki taraf da anlaşmanın genel şekli üzerinde hemfikir göründüğü için, elektrik kuruluşu PGE'nin Turow elektrik santrali konusunda bir anlaşmazlığın sonucuna yaklaşıyor gibi görünüyor. Rzeczpospolita ön sayfasında yazıyor. Çekya'nın tekliflerine göre, Polonya, olası anlaşmada yer alan varsayımlara uymaması halinde 500 milyon Euro (108 milyon Euro) ödemek zorunda kalacak ve anlaşmanın kendisi, içeriğini yeniden müzakere etme imkanı olmadan, önümüzdeki 30-40 yıl boyunca yürürlükte kalacak. Polonya ise, Avrupa Adalet Divanı tarafından belirlenenden daha yüksek olacağı için para cezasının önerilen değerini kabul etmiyor ve sözleşmeden çekilme hakkı verilmesini istiyor, belirtilmemiş Polonya diplomatik kaynaklı günlük anlattı. (Rzeczpospolita)

 

KÖMÜR - Polonya, Greenpeace'in Polonya şubesinden 16 kadar kömür madenciliği ruhsatının iptali için önerge aldı. Lisanslar, devlete ait PGG grubu, borsada işlem gören madencilik şirketi JSW, maden yeniden yapılandırma şirketi SRK ve özel madencilik şirketi PG Silesia'ya ait madenlerle ilgilidir. Greenpeace aktivistleri, genişletilmiş lisansların çoğunlukla madenciliğin doğal çevre üzerindeki etkisinin yeterince araştırılmadığı 90'lı yıllarda verildiğini savunuyorlar. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK - Haitong bankası analisti Marta Czajkowska-Baldyga, Polonya bankalarının mevcut LIBOR CHF oranının 2021'de sona ermesi nedeniyle ek yasal zorluklarla karşı karşıya kalabileceğini, çünkü daha fazla sayıda CHF borçlusunu kredi sözleşmelerini sorgulamaya ve yasal yollara başvurmaya teşvik edebileceğini söylüyor, bu risklerin bankaların hisse fiyatları ile fiyatlanmadığı görülüyor. Ancak, aracı kurum DM BOS analisti Michal Sobolewski, bankaların halihazırda yeterli provizyon ayırması için muhtemelen çok fazla bilinmeyen olduğunu belirtti. (Parket)

 

AYAKKABI / CCC - Ayakkabı grubu CCC, çevrimiçi mağazasını ccc.eu'yu hedeflenen tüm pazarlarda açtı ve bu nedenle şimdi işi genişletmeye odaklanacak, CEO Marcin Czyczerski Puls Biznesu'ya günlük olarak söyledi. CCC, son üç yılda bu alana zaten 0,5 milyar PLN (108 milyon EUR) harcadığı için artık dijitalleşmeye daha az harcama yapıyor. 2022 sonuna kadar grubun toplam teslimatlarında yüzde birkaç pay alması beklenen Xpress Delivery firması ile ekspres teslimatlar gibi yeni konseptler hala test ediliyor. (Puls Biznesu)

 

YAKIT, PLASTİK/ PKN ORLEN - Şirketin basın ofisi, yakıt devi PKN Orlen'in 2021'de "çok yüksek talep" nedeniyle polimer üretimini artırmayı hedeflediğini söyledi. Orlen ayrıca plastik atık geri dönüşüm segmentindeki varlığını 2030 yılına kadar genişletmeyi planlıyor. (Parkiet)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

AB KOMİSERİ SINIR KRİZİNDE DEĞERLERE BAĞLILIĞI VURGULADI

AB'nin içişlerinden sorumlu komiseri Brüksel'in Polonya'yı Belarus'un başlattığı yasadışı göçe karşı mücadelesinde destekleyeceğini söyledi, ancak, Varşova'nın Avrupa değerlerine bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini, Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Orta Doğu'dan göçmen getirmek ve ardından onları AB sınırına itmekle suçladı.

Perşembe akşamı Polonya, doğu sınırı boyunca 2 Eylül'de 30 gün ve 60 gün daha ilan ettiği olağanüstü hali uzattı. Muhalefetin hükümetin eylemlerinin incelenmesini engellediğini söylediği medya veya STK'lar da dahil olmak üzere hiçbir üçüncü şahsın bölgeye girmesine izin verilmiyor.

Perşembe akşamı Polonya televizyon haber kanalı TVN24'e konuşan Ylva Johansson, AB'nin Polonya ile Belarus sınırına resmi bir heyet göndermesinin iyi bir fikir olacağını söyledi.

Bu hafta medyada Polonya sınır muhafızlarının, görünüşe göre kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere bir grup göçmeni sınıra geri götürdükleri ve Belarus'a geri döndürdükleri "geri itme" yoluna başvurduğuna dair haberler çıktı.

Johansson, bu durumun şeffaflığa olan ihtiyacı gösterdiğini söyledi.

Komiser, "Avrupa Birliği'nin Lukashenko'ya karşı kararlı ve birlik içinde yanıt vermesi önemlidir" dedi, ancak "Avrupa Birliği olduğumuzu ve Lukashenko'dan farklı davrandığımızı göstermenin önemli olduğunu" da sözlerine ekledi.

Johansson, Polonya mevzuatını AB standartlarına uygun tutma gereğini vurgulayarak, "Bu yüzden daha fazla şeffaflık ve daha fazla işbirliğinin önemini gündeme getirdim." dedi.

Johansson ayrıca Polonya içişleri bakanı Mariusz Kaminski'ye sınıra medya erişiminin gerekliliği hakkında bilgi verdiğini de bildirdi.

Komiser, kendisi ve Kaminski'nin bölgede AB sınır ajansı Frontex'in olası varlığını tartıştıklarını, ancak "Frontex ile daha yakın işbirliği yapmak isteyip istemediklerine Polonya hükümetinin karar vereceğini" de sözlerine ekledi.

Polonya şimdiye kadar krizi kontrol altına almayı kendi başına başarabileceğini iddia etti, ancak STK'lar ve AB, Polonya topraklarında dört göçmenin hayatını kaybetmesine neden olan bir durumla ilgili artan endişelerini dile getirdiler.

Johansson, kendisi ve Kaminski'nin Komisyon yetkililerinin "bu konularda daha yakın diyalog kurmak için Polonyalı yetkililerle birlikte çalışmak üzere" gelecek hafta Polonya'ya geleceği konusunda anlaştıklarını söyledi.

 

SINIR KORUMA BİRİMİ 2.400'DEN FAZLA ASKER TARAFINDAN YEDEKLENİYOR – SAVUNMA BAKANI

Polonya Savunma Bakanı Cuma günü Twitter'da 2.400 askerin şu anda Sınır Muhafızlarını desteklediğini yazdı.

Askerler, göçmenlerin Belarus'tan Polonya'ya geçme girişimlerinin artmasından sınırın korunmasına yardımcı olmak için Polonya-Belarus sınırına konuşlandırıldı.

Mariusz Blaszczak şunları yazdı: "Sınır durumuyla ilgili olarak komutanlardan raporlar aldım. Sınır Muhafızları şu anda 2400'den fazla asker tarafından destekleniyor."

"Polonya zaten 130 kilometreden fazla geçici çit ve barikat kurdu" diye devam etti ve hayvanları yaralanmaktan korumak için sınırın her iki tarafına da bir ağ yerleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Ağustos ayından bu yana, Sınır Muhafızları Polonya-Belarus sınırını geçmeye yönelik 10.000'den fazla yasadışı girişimi engelledi ve 1.500 göçmen gözaltına alındı ve mülteci merkezlerine götürüldü.

Yalnızca Eylül ayında, iki ülke arasındaki sınırı geçmek için 7.535 girişimde bulunuldu.

Perşembe akşamı Polonya, doğu sınırı boyunca 2 Eylül'de 30 gün ve 60 gün daha ilan ettiği olağanüstü hali uzattı. Muhalefetin hükümetin eylemlerinin incelenmesini engellediğini söylediği medya veya STK'lar da dahil olmak üzere hiçbir üçüncü şahsın bölgeye girmesine izin verilmiyor.

 

BELARUS, POLONYA'YI GÖÇMENLERİ SINIR DIŞINA İTMEKLE SUÇLADI

Belarus Sınır Muhafızları, Polonya'yı göçmenleri Polonya-Belarus sınırından geri itmek için geri itme benzeri taktikler kullanmakla suçladı.

Geri itme, mülteci ve göçmenlerin içinde bulundukları koşullara bakılmaksızın bir sınırdan geri gönderilmeye zorlandığı bir dizi önlemdir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde öngörülen toplu sınır dışı etme yasağı da dahil olmak üzere uluslararası yasaları ihlal ediyorlar.

Belarus Devlet Sınır Komitesi (GPK) Cuma günü yaptığı açıklamada, "Polonya topraklarında faaliyet gösteren bir yasadışı göç organizatörleri ağı var ve Polonya sınır muhafızları göçmenleri zorla Belarus'a atıyor" dedi.

Ayrıca Polonya Sınır Muhafızları görevlilerinin "Belarus topraklarına çitler ördüklerini, bilinçsiz insanları zorla ittiklerini veya basitçe fırlattıklarını" iddia etti.

Polonya hükümeti, Belarus güvenlik güçlerinin sayısız "provokasyon" olarak nitelendirmesine rağmen, Sınır Muhafızları ve Belarus sınırındaki birliklerinin yasalara uygun hareket ettiğini iddia etti.

Polonya, Baltık Ülkeleri ile birlikte Beyaz Rusya'yı göçmenleri kasıtlı olarak Beyaz Rusya'ya uçurmak ve ardından bloğu istikrarsızlaştırmak amacıyla AB ülkeleriyle sınırların ötesine itmekle suçladı.

Belarus ise bu suçlamaları reddetti. Son zamanlarda, Alexander Lukashenko, Belarus'ta göçmen kaçakçılığı yapan insanlar olmasına rağmen, bunların başka ülkelerin vatandaşları olduğunu iddia etti.

Ancak Polonya, Litvanya ve Letonya sınır servisleri, göçmenlerin Belarus yetkililerinden destek aldığını veya onlar tarafından AB ülkelerinin topraklarına girmeye zorlandıklarını defalarca bildirdi.

Bu arada Polonya Sınır Muhafızları, yalnızca Perşembe günü, Polonya-Belarus sınırını yasadışı olarak geçmek için 529 girişim kaydettiğini ve 18 Iraklı göçmen ile dört kişiyi kendilerine yardım ettikleri için gözaltına aldığını duyurdu. Bunlar Lübnan ve Polonya vatandaşları ve iki Ukraynalıydı.

Ağustos ayından bu yana Polonya Sınır Muhafızları, Polonya-Belarus sınırını geçmeye yönelik 10.000'den fazla yasadışı girişimi engelledi ve 1.500 göçmen gözaltına alındı ve mülteci merkezlerine götürüldü.

Perşembe akşamı Polonya, doğu sınırı boyunca 2 Eylül'de 30 gün ve 60 gün daha ilan ettiği olağanüstü hali uzattı.

 

CUMHURBAŞKANI BELARUS SINIRINDA OLAĞANÜSTÜ HAL SÜRESİNİ UZATTI

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Cuma günü Polonya'nın Belarus sınırına yakın birçok bölgede olağanüstü hali 60 gün daha uzatan bir yasayı imzaladı.

2 Eylül'de Polonya, çoğunlukla Orta Doğu'dan gelen göçmenlerin komşu ülkeden kendi topraklarına girme girişimleri karşısında Belarus sınırına yakın bölgelerde olağanüstü hal yasaları çıkardı.

Polonya, Belarus'taki Alexander Lukashenko rejimini, ülkeyi ve AB'yi istikrarsızlaştırmaya yönelik geçiş girişimlerini kolaylaştırmakla suçladı.

Olağanüstü hal yasalarını genişleten yasa, Perşembe günü Polonya Sejm (alt meclis) aracılığıyla oylandı.

 

İÇİŞLERİ BAKANI “PUTİN POLONYA’YA DARBE VURDU AMA KAYBEDECEK” DEDİ

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, haftalık Sieci gazetesine verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukashenko ile işbirliği içinde olduğunu ve bu ülkenin Polonya sınırındaki göç durumunu söyledi.

Yorumlar, Kaminski'nin açıklamaları Pazar günü Sieci'nin web sitesinde yayınlanmasına rağmen derginin Pazartesi günkü sayısında tam olarak yayınlanacak olan 'Lukashenko ve Putin bu savaşı kaybedecek' başlıklı bir röportajda yer aldı.

Röportajda Kaminski, artan göç baskısı nedeniyle bir aydır olağanüstü halin yürürlükte olduğu Polonya-Belarus sınırındaki durumu ayrıntılarıyla anlatıyor Varşova Minsk'i suçluyor.

Kaminski, "Putin ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu test ediyor" dedi. "Ne kadar zayıflık gösterirsek, işlerimize müdahale o kadar acımasız olur.

"Rusya her zaman Batı'nın zayıflığına dayandı" diye devam etti. "Kararlılığımızı göstermeliyiz"

Haftalık gazete, aynı zamanda özel hizmetler bakanı koordinatörü olan Kaminski'nin "doğudaki komşularımızın göçmenleri bir etki aracı olarak sömürmeye çalıştığı Vladimir Putin ve Alexander Lukashenko oyunu hakkında yorum yaptığını" yazdı.

Kaminski röportajda, "Belki de Lukashenko bu şekilde Avrupa Birliği'ni yaptırımları kaldırmaya zorlayacağını ve kendisini yasal başkan olarak tanıyacağını umuyor." dedi. "Ama burada daha önemli olan, göçmen musluğunu kontrol etmek, istediği zaman sıkmak ve gevşetmek isteyen Putin. Aynı zamanda Belarus diktatörünün arkasına saklanabilir ve bununla hiçbir ilgisi yokmuş gibi davranabilir."

Kaminski, Belarus'un daha fazla yabancı çekmeye çalıştığını belirtiyor.

Son günlerde vizesiz dolaşım konusunda başka ülkelerle anlaşmalar konusunda bir kararın alındığını biliyoruz” dedi. "Bu ülkeler arasında Afganistan'dan çok sayıda mülteciye sahip olduğumuz Pakistan, aynı zamanda Afrika'nın diğer bölgelerinden gelen göçmenlerin Avrupa'ya kolayca gelebileceği Güney Afrika ya da büyük bir Suriyeli mülteci rezervine sahip olduğumuz Ürdün var. Belarus havayolları yeni bağlantılara başlıyor. Beyrut'tan Şam'dan uçaklar kalkıyor, Türkiye'den uçuşların sayısı arttı."

İçişleri Bakanı, Polonya'nın "sağlam ve tutarlı duruşu nedeniyle Lukashenko'nun sorun yaşamaya başlayacağını" söylemeye devam ediyor.

Kaminski, "Siyasi doğruluk nedeniyle herkesi (göçmenleri) kabul edip yasallaştıracağımıza ikna oldu." Dedi. "Örneğin Irak vatandaşları gelirse, onlara mülteci statüsü vermenin bir temeli yok, çünkü Ortadoğu'da olduğu gibi, orada da durum birkaç yıldır oldukça istikrarlı."

Kaminski, mevcut durumun Lukashenko'nun kendisi için bir tehdit oluşturduğunu ve Polonya'nın istihbarat ve diplomatik kaynaklardan, normal Belarusluların giderek artan bir şekilde, Asya ve Afrika'dan yüzlerce insanı şehirlerindeki şehirlerinde gördükleri için olanlardan uzaklaştıklarına dair bilgilere sahip olduğunu söyledi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini, Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Orta Doğu'dan göçmen getirmek ve ardından onları AB sınırına itmekle suçladı.

Perşembe akşamı Polonya, doğu sınırı boyunca 2 Eylül'de 30 gün ve 60 gün daha ilan ettiği olağanüstü hali uzattı.

 

MUHALEFET POLONYA'NIN AB'DEN AYRILMASINI DAHA ZOR GETİRMEK İSTİYOR

Polonya'nın ana muhalefet grubu, ülkenin AB'den ancak parlamentoda üçte iki çoğunluğun desteğiyle veya referandum yoluyla ayrılmasını mümkün kılacak bir anayasa değişikliği önerisinde bulundu.

Mevcut kurallara göre, Polonya'yı AB'den çıkarmak için parlamentonun alt meclisinde basit çoğunluk oyu ve cumhurbaşkanının Brüksel'e resmi bildirimi gerekiyor.

Şimdi merkezci Sivil Koalisyon (KO), Polexit'in gerçekleşmesini zorlaştırmak istiyor.

KO'nun omurga partisi Civic Platform'un lideri Donald Tusk Cuma günü yaptığı açıklamada, Polonya anayasasında önerilen değişikliğe göre, Polexit'in her iki mecliste de üçte iki çoğunluk veya ulusun bir kararda ifade edilen bir kararı gerektireceğini söyledi. referandum.

Tusk, Polonya'nın "Polonyalılar istediği sürece AB'de kalacağına dair bir dökme demir garantiye" ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tusk, "Kimsenin Polonya'yı Avrupa'ya karşı şüpheci bir partinin talebi üzerine bir gecede basit çoğunlukla AB'den çıkarmasını istemiyoruz" dedi.

KO lideri, Polonya'nın iktidar koalisyonunda baskın parti olan Hukuk ve Adalet'ten (PiS) önde gelen politikacıların AB'ye yönelik son eleştirilerine atıfta bulunuyordu.

Eylül ayının ortalarında Tusk, ana rakibi PiS lideri Jaroslaw Kaczynski'yi nihai bir "Polexit" planlamakla suçladı.

Tusk, "İktidar partisinin açıklamaları ve eylemleri, Polonya'nın AB'deki varlığının tehlikede olduğunu açıkça göstermiştir." Dedi.

Polonya'nın muhafazakar hükümeti, başta Brüksel'e göre yargı bağımsızlığını ihlal eden ülkenin adalet sistemi reformları olmak üzere, birçok alanda AB ile bir dizi uzun süreli ihtilafa bulaştı.

Brüksel ve Varşova arasındaki gerginliğe rağmen, Polonya hükümeti kararlı bir AB üyesi olduğunu ve bloktan ayrılma niyeti olmadığını vurguladı.

Eylül ayında araştırmacı United Surveys tarafından günlük Dziennik Gazeta Prawna gazetesi ve radyo yayıncısı RMF FM için yapılan bir ankette, Polonyalıların yüzde 88'i blokta kalma arzusunu ifade ederken, sadece yüzde 7'si ayrılmak istedi.

 

SAĞLIK BAKANI EKİM SONUNDA GÜNLÜK ENFEKSİYON ORANINI 5.000 OLARAK BEKLENİYOR

Sağlık Bakanı, koronavirüs enfeksiyonlarının Eylül sonunda 1.000'in biraz üzerinde vakadan Ekim sonunda günde yaklaşık 5.000'e yükselebileceğini tahmin etti.

Şu ana kadar dördüncü Covid dalgasından en çok etkilenen Lubelskie eyaletinin başkenti Lublin'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Adam Niedzielski, artan enfeksiyonlara ve hastaneye yatışlara rağmen Polonya'nın hastane altyapısı açısından hala güvende olduğunu söyledi.

Niedzielski, "Tahminlerimiz, ortalama enfeksiyon seviyesinin yaklaşık 5.000 (Ekim sonunda) olacağını gösteriyor." dedi ve ay sonu hastaneye yatışları 3.500-4.000'e çıkardı.

Niedzielski, yakın gelecekte ülke çapında koronavirüs kısıtlamalarını artırma planları olmadığını söyledi.

"Yerel bir yaklaşım söz konusu olduğunda, durumun kritik hale geldiğine dair sinyaller aldığımızda, o zaman ilçe düzeyinde bazı önlemleri düşünebiliriz.”

 

POLONYA AŞI KAYITLARINDA HAFİF BÜYÜME GÖRÜYOR - BAKAN

Polonya Sağlık Bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada, bir istikrar döneminin ardından Covid-19'a karşı aşı için gönüllü olan insan sayısının biraz arttığını bildirdi.

Adam Niedzielski, büyümenin, halk arasında yansımayı teşvik eden artan enfeksiyon oranlarından ve aşı için öne çıkma eğiliminin artmasından kaynaklandığını açıkladı.

Doğudaki Lublin kentinde düzenlenen bir basın toplantısında Niedzielski, "Çok iyi bildiğimiz gibi - manipülasyon, dezenformasyon ve sahte haberler canlarını yakıyor ve cehalete düşkün olan yüzde 30'u ikna etmeyi zorlaştırıyor." dedi.

"Bu kolay bir konu değil, burada basit cevaplar yok" dedi. "Tatil dönemini inceliyor ve analiz ediyoruz - aşı olma eğilimi nasıl görünüyor - ve yılın ilk yarısında gözlemlediğimize kıyasla gerçekten çok azaldı. Şimdi görüyoruz ki… küçük bir büyüme ile karşı karşıyayız. Bu da gösteriyor ki çevremizdeki enfeksiyon sayısıyla bağlantılı olan tehdit seviyesi insanları kesinlikle düşünmeye ve muhtemelen aşı olmaya sevk ediyor."

Sağlık Bakanı, bir bilgilendirme kampanyası da dahil olmak üzere insanlara aşı olmaları için maksimum olanakların verildiğini, ancak nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin aşı olmaya istekli olduğu için artık belirli bir doygunluk noktasına ulaşıldığını söyledi. Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 60'ının aşılandığını ancak insanların tercihlerini değiştirmenin kolay olmadığını da sözlerine ekledi.

 

POLONYA’DA PAZAR GÜNÜ 6 ÖLÜM VE 1.090 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI RAPORLANDI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Cumartesi günü bildirilen 1.344 vakaya karşı son 24 saat içinde Pazar sabahına kadar 1.090 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve altı ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 663 ventilatöre karşılık ventilatöre bağlı 166 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 1.673'ten 1.718 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 84.280 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.664.356 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.331.309 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.500.218 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Seul: Kuzey Kore devlet medyası KCNA, Pazar günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin BM üye ülkeleri arasındaki askeri faaliyetlere çifte standart uyguladığını söyledi.

Konsey, ABD ve diğer ülkelerden Kuzey'in füze fırlatmalarıyla ilgili talepleri üzerine Cuma günü kapalı kapılar ardında toplandı.

Toplantı, Pyongyang'ın yeni geliştirilen bir uçaksavar füzesini ateşlemesinden bir gün sonra gerçekleşti; bu, daha önce görülmemiş bir hipersonik füze, balistik füzeler ve potansiyel nükleer yeteneklere sahip bir seyir füzesinin fırlatılması da dahil olmak üzere son bir dizi silah testinin sonuncusu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığının Uluslararası Örgütler Departmanı direktörü Jo Chol Su, Güvenlik Konseyi toplantısının, egemenliğine ilişkin "açık bir cehalet ve ahlaksız tecavüz" ve "ciddi tahammül edilemez provokasyon" anlamına geldiğini söyledi.

 

Manila: ABS-CBN haberlerinin Cumartesi günü geç saatlerde bildirdiğine göre, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin kızı 2022 seçimlerinde cumhurbaşkanlığı için yarışacak ve babasının başkan yardımcılığına adaylığını sunan uzun süredir yardımcısı onun ikinci yardımcısı olacak.

Sara Duterte-Carpio şu anda Filipinler'in üçüncü büyük şehri olan Davao'nun belediye başkanı ve Cumartesi günü belediye başkanlığına yeniden aday olmak için adaylığını sundu. Daha önce, gelecek yıl ulusal ofis için aday olmayacağını söylemişti.

ABS-CBN haberleri, haberini, Başkan Duterte'nin Cumartesi günü siyasetten emekli olduğunu açıkladıktan hemen sonra, en yakın sadık Senatörü Christopher "Bong" Go'ya başkan yardımcılığı adaylığını sunmak için eşlik ederken bir yayın gazetecisiyle yaptığı röportaja dayandırdı.

 

Quito: Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ekvador'un güneyindeki Guayaquil kentinde bir hapishaneye girmek için düzenlenen bir polis ve askeri operasyonda binden fazla personeli harekete geçirdiğini söyledi.

Bölgesel Guayas hapishanesi, bu hafta başlarında ülkenin şimdiye kadarki en kötü hapishane şiddetinde 118 mahkumun öldürüldüğü Penitenciaria del Litoral hapishanesinin yanında bulunuyor.

Ekvador, yaklaşık 39.000 kişiyi barındıran hapishanelerinde bir şiddet dalgası yaşıyor ve yetkililer suç grupları arasındaki kontrol savaşlarını suçluyor.

Hapishanelerdeki şiddet de Şubat'ta 79, Temmuz'da 22 kişiyi öldürdü.

 

Moskova: Gürcistan'ın iktidar partisi, uzun süredir devam eden bir siyasi krizin ortasında ulusal öneme sahip olan belediye seçimlerinde eski cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili tarafından kurulan muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket'e komuta ediyor.

Halk, yetkililerin muhalefete destek toplamak için sürgünden gelen Saakaşvili'yi tutuklamasından bir gün sonra Cumartesi günü oylarını kullandı.

Gürcistan Seçim İdaresi'nin şu ana kadar aldığı yüzde 85 oy oranına göre, Gürcistan Rüyası partisi oyların yüzde 47,6'sını alarak Birleşik Ulusal Hareket'in yüzde 30,5'ine karşılık 48 partiyi geride bıraktı.

Başkent Tiflis belediye başkanlığı da dahil olmak üzere yaklaşık 3,9 milyonluk ülkedeki yerel seçimler, ana muhalefet partisinin geçen yıl tartışmalı bir seçimin ardından aylarca parlamentoyu boykot etmesinin ardından geldi.

Avrupa Birliği'nin geçtiğimiz aylarda aracılık ettiği bir anlaşma, Gürcü Rüyası'nın yerel oyların yüzde 43'ünden daha azını kazanması halinde Gürcistan hükümetinin yeni bir parlamento seçimi çağrısında bulunmasını istemişti.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

Müzeler, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, filarmoni salonları ve kültür kurumları katı bir sağlık rejimine uymalıdır.

 

- Konser: Chopin Zamanı serisinin bir parçası olarak piyano resitali. Programda: Fryderyk Chopin. ZPAF sanat galerisi, 8 Zamkowy Sq., Pzt., Sal. ve Çarşamba, 4, 5 ve 6 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Waitress", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kaldıktan sonra doktoru Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Sal., Çar. ve Perşembe, 5, 6 ve 7 Ekim, 19:00

 

- Konser: "La Serva Padrona", (The Servant Turned Mistress), Giovanni Battista Pergolesi'nin Jacopo Angello Nelli'den sonra, Jacopo Angello Nelli'den sonra Polonya Kraliyet Opera sanatçıları tarafından seslendirilen iki perdelik opera buffa'sı . Genç, kurnaz hizmetçisinin emri altında kalan Umberto adında bir adamın hikayesini anlatıyor... Royal Lazienki Park, Royal Theatre, 1 Agrykola St., Per., 7 Ekim, 19:00.

 

- Opera: "Werther", Jules Massenet'in librettosu Edouard Blau, Paul Millet ve Johann Wolfgang Goethe'den sonra Georges Hartmann'ın yazdığı dört perdelik (beş sahneli) müzikal drama. Lehçe ve İngilizce üstyazılı orijinal Fransızca. Bu prodüksiyonun prömiyeri 1995 yılında Amsterdam'da gerçekleşti. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, Teatralny Sq., Cuma, 8 Ekim, 19:00 ve Paz., 10 Ekim, 18:00

 

- Konser: "Beethoven The Romantic", Premiere Preludes serisinin bir parçası olarak, Polonya Ulusal Opera Orkestrası tarafından Patrick Fournillier yönetiminde Jan Lisiecki (piyano) ile gerçekleştirilen, Beethoven'ın Fidelio'sunun galasından iki hafta önce gerçekleştirilen senfonik konser. Programda: Ludwig van Beethoven. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, Teatralny Sq., Sat., 9 Ekim, 19:00

 

- Sergi: "The Artist”. Anna Bilinska 1854–1893", uluslararası tanınırlık kazanan ilk Polonyalı kadın sanatçının resim ve çizimlerinden oluşan sergi. Bilinska'nın sanat kariyerini Varşova'daki ilk resim denemelerinden, Paris'teki Academie Julian'daki çalışmaları ve uluslararası sanat sergilerine katılımıyla takip ediyor. Varşova Ulusal Müzesi, 3 Jerozolimskie Ave., 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: "Sosyalist Gerçekçilik Zamanlarında Soğuk Devrim Orta ve Doğu Avrupa Toplumları, 1948–1959." Sergide eski Doğu Bloku'nun altı ülkesinden 400'den fazla eser sergileniyor: Polonya, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan. Kültür ve sanatın sosyalist toplumsal düzenin yaratılmasında oynadığı role ve yeni seçkinlere değer verilmesine odaklanarak o dönemin soğuk ve sert gerçeklerine yeni bir ışık tutuyorlar. Sergi, Aurel Bernath, Walerian Borowczyk, Hans Grundig, Wojciech Fangor, Jan Lenica, Max Lingner, Andrzej Munk, Wladyslaw Strzeminski, Alina Szapocznikow, Kurt Weiler ve Karel Zeman gibi sanatçıların eserlerini sergiliyor. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 10 Ekim'e kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'nın önde gelen çağdaş Polonyalı sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplayan bir sanatçı olan Wilhelm Sasnal'ın eserlerinden oluşan Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası. Shoah'ın ardından Polonya manzarasını betimleyen yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinin yanı sıra materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle temsil edilmesini müzakere ediyor. POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa