Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 07.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA PARA KONSEYİ BEKLENMEDİK BİR ŞEKİLDE FAİZ ORANLARINI YÜKSELTTİ

Para Politikası Konseyi (RPP) Çarşamba günü yaptığı bir günlük toplantısında Polonya'nın referans faiz oranını 40 baz puan artırarak yüzde 0,50'ye yükseltti.

Çarşamba günkü karar, Polonya enflasyonunun Eylül ayında yüzde 5,8 ile 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla geldi.

Polonya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Polonya Ulusal Bankası'nın lombard oranı 50 baz puan artırılarak yüzde 1,0'a, reeskont oranı 40 baz puan artırılarak yüzde 0,51'e ve iskonto oranı 40 baz puan artırılarak yüzde 0,52'ye yükseltildi.

Aynı zamanda mevduat faizi yüzde 0.0'da bırakıldı.

Ayrıca, bankalarda tutulan zorunlu karşılık oranı yüzde 0,5'ten yüzde 2,0'ye yükseltilmiştir.

Mart 2020'de CHP, zorunlu karşılık oranını yüzde 3,50'den yüzde 0,50'a indirdi ve zorunlu karşılıklara faizi referans oranda belirledi.

Faiz Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, enflasyonun orta vadeli hedefin üzerinde kalmaya devam etmesi riskini savuşturmak için zamların gerekli olduğu belirtildi.

Mevcut durumda enflasyonu artıran arz yönlü bazı faktörlerin etkisi önümüzdeki yıl azalsa da, hem enerji hem de tarım emtialarında son aylarda görülen küresel fiyat artışı, önümüzdeki çeyreklerde fiyat artışını artırmaya devam edebilir” denildi.

"Muhtemel daha fazla ekonomik toparlanma ve elverişli işgücü piyasası koşullarının ortasında, enflasyon şimdiye kadar beklenenden daha uzun süre yüksek kalabilir" dedi.

Böyle bir durum enflasyonun orta vadede enflasyon hedefinin üzerinde kalması riskini doğuracaktır" denildi.

Aynı zamanda, açıklamaya göre, Polonya Ulusal Bankası, Para Politikası İlkelerinde öngörülen döviz müdahalelerini ve diğer araçları kullanmaya devam edebilir. Faaliyetlerin zaman ve ölçeğinin piyasa koşullarına bağlı olacağı belirtildi.

PAP Biznes'in Konsey'in Ekim toplantısından önce yaptığı ankete katılan 20 analitik merkezin hiçbiri CHP'nin bu ay faiz oranlarını artıracağını öngörmedi.

17 Mart - 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Para Politikası Kurulu, ilk koronavirüs dalgasının neden olduğu kriz sırasında ekonomiye destek sunmak için referans oranını üç kez toplam 140 baz puan indirerek yüzde 0,10'a indirdi. Konseyin çoğunluğu o zamandan beri oran istikrarını korumakta kararlıydı.

 

BAŞBAKAN HAFTALIK ALMAN DERGİSİNE POLEXIT SÖYLENTİLERİNİN SAHTE HABER OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Polonya Başbakanı Salı günü yayınlanan bir röportajda haftalık olarak Alman WirtschaftsWoche'ye verdiği demeçte, Polonya'nın AB'den ayrılacağına dair söylentilerin yalan haber olduğunu söyledi.

Morawiecki, Polonya'nın AB'den ayrılma planı olmadığını ve diğer AB ülkeleriyle ekonomik bağlarını sıkılaştırmak istediğini söyledi.

Morawiecki, "Polonya AB ülkeleriyle daha yakın ekonomik bağlar istiyor, Polexit yalan haber. Biz küresel değer zincirinde daha yüksek bir seviye için çalışıyoruz ve ihracat teklifimizde teknolojik olarak gelişmiş ürünlerin payını yükseltmek istiyoruz." dedi ve bunun geniş ölçekli yatırım ve sürdürülebilir finansman gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Bu kapsamda Polonya'nın Covid-19 pandemisinin ardından ülke ekonomisini canlandırmak için başlattığı Polonya New Deal programından bahsetti.

Morawiecki, "Salgın, Avrupa ve küresel tarihte bir dönüm noktasıdır. Cevabımız Polonya Yeni Anlaşmasıdır." dedi. Programın ulusal bir yatırım planı, vergi, sağlık sigortası, refah ve konut reformları getirdiğini söyledi. Ayrıca, önümüzdeki altı yıl içinde sağlık harcamalarının GSYİH'nın yüzde 7'sine yükselmesini ve vergiden muaf emekliliğin getirilmesini öngördüğünü de sözlerine ekledi.

Morawiecki, Polonya Yeni Anlaşması'nın Polonya'nın AB enerji geçişi ve iklim hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olacağını söyledi. Morawiecki, "Polonya Yeni Anlaşması, çocuklarımıza daha çevre dostu bir ülke bırakabilmemiz için sürdürülebilir bir ekonominin yolunu açacak." dedi.

 

POLONYA'DA İŞSİZLİK EYLÜL AYINDA %5,6’A DÜŞTÜ - BAKAN

Aile ve Sosyal Politika Bakanı, Polonya işsizlik oranının Eylül ayında aylık bazda muhtemelen 0,2 puan düşerek yüzde 5,6'ya düştüğünü söyledi.

Marlena Malag Çarşamba günü Bakanlık tarafından hazırlanan Eylül ayı ilk işsizlik verilerini sundu.

Bakanlığa göre, Eylül ayı sonunda çalışma ofislerine resmi olarak kayıtlı 936.000 işsiz bir önceki aya göre 25.000 veya yüzde 2,6 oranında azaldı.

Rakam, Eylül 2020'ye göre 88.000 veya yüzde 8.6 daha düşüktü.

Batı Wielkopolskie eyaleti yüzde 3,3 ile en düşük işsizlik oranına sahipken, kuzeydoğudaki Warminsko-Mazurskie yüzde 8,6 ile ölçeğin diğer ucunda yer aldı.

Ülkenin Merkez İstatistik Ofisi'nden gelen en son işsizlik verileri Ağustos ayına atıfta bulunuyor ve yüzde 5,8'lik bir işsizlik oranı gösteriyor.

 

DÜNYA BANKASI POLONYA'NIN 2022 GSYİH BÜYÜME TAHMİNİ ARTTIRDI

Banka Çarşamba günü yayınlanan bir raporda, Dünya Bankası'nın Polonya'nın 2021 için GSYİH büyüme tahminini yüzde 3,8'den yüzde 4,5'e ve 2022 için yüzde 4,5'ten yüzde 4,7'ye yükselttiğini yazdı.

Banka ayrıca Polonya için 2023 GSYİH tahminini 0,5 puan düşürerek yüzde 3,3'e indirdi.

Raporun yazarları, Polonya'da TÜFE enflasyonunun mevcut yüzde 4,2'den 2022'de yüzde 3,6'ya ve sonraki yıl 3,1'e düşeceğini yazdı.

Rapor, Polonya'yı, güçlü bir finans sektörü ve AB yatırım fonlarının etkin istihdamı tarafından sağlanan büyüme ve yoksulluğun azaltılmasıyla AB'nin en dayanıklı ekonomilerinden biri olarak gösteriyor.

"İyi çeşitlendirilmiş Polonya ekonomisi, 2020'de GSYİH'de yüzde 2,7'lik bir daralma ile AB'deki en dayanıklı ekonomilerden biri olduğunu kanıtladı, 1991'den bu yana ilk üretim daralması. Sağlam bir makroekonomik çerçeve, AB yatırım fonlarının etkin bir şekilde emilmesi, sağlam finans sektörü ve uzun vadeli krediye daha iyi erişim, kapsayıcı büyümeyi ve yoksulluğun azaltılmasını destekledi."

 

AĞUSTOS'TA PERAKENDE SATIŞLARDA ARTIŞ - EUROSTAT

AB istatistik ajansı Eurostat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya perakende satışlarının Temmuz ayında yıllık yüzde 6,4'lük bir artışın ardından Ağustos 2021'de yıllık yüzde 5,8 arttığını söyledi.

Ajans ayrıca, perakende satışların aylık yüzde 0,5 arttığını söyledi.

Eurostat'ın yıllık büyüme rakamları iş günü etkisinden, aylık büyüme rakamları da mevsimsellikten arındırılmıştır.

Eurostat verileri aynı zamanda 10'dan az kişi çalıştıran küçük şirketleri de içerir - bu durumda küçük aile dükkanları - ancak otomobil satışları hariçtir.

 

2021'DE POLONYA'DA İNTERNET ALIMLARI BÜYÜYOR

Araştırma ve teknoloji firması Gemius'un bir raporuna göre, Polonyalıların çevrimiçi satın alma yüzdesi 2021'de 2020'ye göre 4 puan artarak nüfusun yüzde 77'sine ulaştı.

'Polonya'da E-ticaret' başlıklı rapor, 2021'de en az bir çevrimiçi alışveriş yapan Polonyalıların yüzde 77'sinden kadınların yanı sıra 35 yaş üstü, yüksek eğitimli ve büyük şehirlerde ikamet edenlerin baskın olduğunu ortaya koydu.

Raporda, "Alıcı yüzdesindeki bir sonraki büyüme yılı, Covid-19 pandemisi ve geleneksel ticarete ilişkin sınırlamalarla ilgili olabilir." "Yanıt verenlere karantinanın getirilmesiyle ilgili olarak tüketici davranışlarını değiştirip değiştirmediklerini sorduk. E-tüketicilerin yüzde 30'unun web'den daha fazla ürün satın aldığı ve yüzde 33'ünün internetten daha sık satın aldığı ortaya çıktı. ankete katılanlar, çevrimiçi olarak çeşitli ürünleri aramada ilk tercih edilen kanal oldu."

Gemius, katılımcıların internete geçmelerinin ana nedeninin internet mağazalarına sınırsız erişimin olduğunu söylediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, özellikle pandemi sırasında önemli olan çevrimiçi alışverişin hızını ve maliyet etkinliğini ve güvenliğinden memnunlar.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

KİMYASALLAR - Puls Biznesu, Azoty group'un Ekim ayı ortalarında açıklanması beklenen yeni stratejisinde, sermaye harcamalarının esas olarak revizyonlara, mevcut tesislerin modernizasyonuna ve Ar-Ge'ye gideceğiyle ilgili olağanüstü yatırımlar veya satın almalar planlamadığını yazdı. Gübre üretimi önümüzdeki yıllarda bir öncelik olmaya devam edecek, ancak Azoty ayrıca yeşil amonyak üretmeye başlamak ve hidrojene odaklanmak istiyor. Şirket ayrıca hem rüzgar santralleri hem de güneş enerjisi çiftlikleri gibi yenilenebilir enerjileri stratejisine dahil edecek, ancak bu enerji tüketiminin sadece küçük bir kısmını karşılayacaktır. Strateji ayrıca bir nükleer enerji projesine potansiyel katılımın söz edilmesini de içerebilir. (Puls Biznesu)

 

TELEKOM - Polonya'nın telekom piyasası düzenleyicisi UKE'nin şu anda Polonya telekomlarının perakende müşterilerle yapılan sözleşmelere fiyat endeksleme maddeleri eklemesine izin vermek için yasal bir alan görmediğini açıkladı UKE başkanı Jacek Oko. Günlük Parkiet, bir dizi Polonyalı telekom şirketi, bu sözleşmelerin süresi içinde fiyatları artırmalarına izin vereceği için fiyat endekslemesi istedi. Fiyat endekslemesi, örneğin; Telekom Netia CEO'su Andrzej Abramuczk bir sektör konferansı sırasında elektrik fiyatlarındaki artışı savundu. (Parkiet)

 

SERMAYE PİYASALARI - Aracı kurum BM PKO BP analisti Emil Lobodzinski, Parkiet gazetesine verdiği bir röportajda, Polonya hisse senedi piyasasının yakın vadede iyi beklentilerle karşı karşıya olduğunu ve yurtdışında büyük bir düzeltme olmazsa önümüzdeki haftalarda Eylül 2020'ye benzer bir performans gösterebileceğini söyledi. Lobodzinski, finans veya emtia sektörlerinden WSE'de listelenen firmaların, gelecekte yüksek seviyelerde kalan enflasyondan ve faiz oranlarındaki artışlardan fayda sağlayabileceğini kaydetti. (Parkiet)

 

EĞLENCE - Polonya sinemaları yaklaşık 196 milyon PLN (43 milyon Euro) satış geliri elde etti. Boxoffice verilerine göre, en büyük distribütörlerden biri olan UIP'nin satış sonuçlarını içermeyen 2019'da satılan 43,1 milyon bilete kıyasla 2021'in ilk çeyreğinde 10.8 milyon bilet, gözle görülür bir düşüş.(Parkiet)

 

MOBİLYA - Günlük gazete Rzeczpospolita ahşap endüstrisi temsilcilerinden yaptığı alıntıda Polonyalı mobilya üreticileri, Polonya ormancılık hizmeti Lasy Panstwowe tarafından benimsenen yeni kereste satış politikasının, ahşap fiyatlarında kontrolsüz bir artışa neden olacağından ve sektörü istikrarsızlaştıracağından korkuyor şekilnde yazdı. Gazete, artışın daha sonra mobilya fiyatlarında bir artışa dönüşebileceğini belirtti. (Rzeczpospolita)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

BAŞBAKAN “AB, BELARUS - HİBRİT SALDIRILARIN MAĞDURLARINA DESTEK SAĞLIYOR”

Polonya başbakanı Çarşamba günü Brüksel'deki bir AB zirvesinde yaptığı açıklamada, Polonya, Litvanya ve Letonya'nın Belarus'tan gelen hibrit saldırılara karşı savunmalarında AB'nin tam desteğine sahip olduklarını söyledi.

Son aylarda, Belarus sınırındaki üç ülke, Belarus tarafından AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Beyaz Rusya tarafından kolaylaştırıldığını söyledikleri Orta Doğu göçmenlerinin artan giriş girişimleri yaşadı.

Mateusz Morawiecki zirvede yaptığı konuşmada, "Litvanya ve Letonya ile birlikte, bu hibrit savaşa ve Belarus rejiminin başlattığı göç dalgasına karşı savunma önlemleri konusunda tam desteğimiz var." dedi.

Polonya'nın Belarus sınırına yakın bölgelerde olağanüstü hal yasaları uygulamaya koymasına değinen Morawiecki, Belarus'tan giriş girişimleri "AB'de kaos yaratmayı amaçlayan bir mekanizma" olduğu için hareketin gerekli olduğunu söyledi.

Morawiecki, "Olağanüstü yasaların gerekli olduğu, göçmenleri çekmeye yönelik tüm bu girişimlerin... AB'ye kaos getirmeyi amaçladığı çok açık... Bu nedenle Polonya, Litvanya ve Letonya'nın bu konuda mutlak desteği var" dedi.

Morawiecki ayrıca Polonya'nın Belarus sınırını korurken AB'nin dış sınırını da koruduğunu söyledi.

 

BAŞBAKAN, POLONYA'NIN AB'Yİ BELARUS HİBRİT SALDIRILARINDAN KORUMADAKİ ROLÜNÜ SAVUNUYOR

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya'nın uluslararası sözleşmeler ve yükümlülükler ruhuyla AB'nin sınırlarını koruduğunu söyledi.

Polonya-Belarus sınırı, son aylarda artan sayıda insanın Belarus'tan Polonya'ya geçmeye çalışmasıyla artan göç baskısı altına girdi.

Morawiecki Çarşamba günü Facebook'ta yaptığı açıklamada, "Belarusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko rejiminin AB'nin doğu sınırlarında yol açtığı göç krizini çözmek için aldığımız önlemler kapsamlı.

"Sınırlarımızı uluslararası sözleşmeler ve yükümlülükler ruhuyla korumaya, insani bir krizi önlemeye ve Polonya'yı ve tüm Avrupa Birliği'ni hedef alan hibrit bir saldırının oluşturduğu tehdide karşı koymaya çalışıyoruz."

Onun yorumları, Polonyalı yetkililerin sınırı geçmeye çalışan bazı göçmenlere yönelik muamelelerinde başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmeleri çiğnedikleri yönündeki son suçlamaları takip ediyor.

Belarus'un rolüne odaklanan Morawiecki, Lukashenko'nun açık hedefinin "Irak, Suriye ve Fas'tan göçmenlerin araçsal kullanımı yoluyla Arap göçü için Avrupa'ya 'yeni bir yol' açmak ve tüm AB'deki durumu istikrarsızlaştırmak" olduğunu söyledi. ve diğer ülkeler."

Morawiecki, "Bu tür karmaşık tehditler karşısında, Polonya'nın dış sınırını ve tüm Avrupa Birliği'ni ortaklaşa savunmalıyız" diye yazdı.

Başbakana göre, Polonya çabalarında Avrupalı ortakların tam desteğine sahip.

Polonya'nın, “Belarus'a yasal olarak gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamak" için ülkeye başka bir insani yardım konvoyu göndermeye karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Morawiecki Facebook gönderisinde, "Minsk'teki yetkililere, insani bir konvoyu göndermeye hazır olduğumuzu ifade ettiğimiz bir not gönderdik. Göçmenleri ülkesine davet eden devlet Belarus'un ihmali nedeniyle uygun yaşam koşulları sağlanamayan insanlara yardım etmek istiyoruz." yazdı.

 

POLONYA'DA HAKİMLERİN YENİDEN YER TAYİNLERİ YARGI BAĞIMSIZLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR - ABAD

Avrupa Adalet Divanı (CJEU), Polonya Yüksek Mahkemesi'nden gelen bir soruya yanıt olarak, bir yargıcın rızası olmadan başka bir mahkemeye devredilmesinin yargı bağımsızlığı ilkesini ihlal edebileceğini söyledi.

ABAD, aynı mahkemenin iki bölümü arasında bir yargıcın taşınması için de geçerli olduğunu söyledi.

Mahkeme çarşamba günü yayınlanan bir kararda, "Bir mahkemeden diğerine veya aynı mahkemenin iki dairesi arasında bir hâkimin rızası olmaksızın yapılan nakiller, hâkimlerin görevden alınamazlığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerini baltalamakla yükümlüdür." denildi.

Karar, Krakow (Güney Polonya) bölge mahkemesinden rızası olmadan nakledilen ve daha sonra konuyu Ulusal Yargı Konseyi'ne (KRS) getiren Yargıç Waldemar Zurek'in davasıyla ilgiliydi. Hüküm vermeye gerek yoktu. Daha sonra Zurek, KRS'nin kararına Yüksek Mahkeme'ye itiraz etti.

"Son merci olarak karar veren ve tek yargıç olarak görev yapan bir mahkemenin, iradesi dışında devredilen bir yargıcın davasını reddetme kararı, bu tek yargıcın atanması esasa ilişkin hükümlerin açık bir şekilde ihlali halinde gerçekleşmişse, hükümsüz ve hükümsüz ilan edilmelidir. ilgili yargı sisteminin kuruluş ve işleyişine ilişkin kurallar” ifadelerine yer verildi.

"Bu tür aktarımlar, yalnızca yargıçlara tahsis edilen davaların kapsamını ve onlara emanet edilen davaların ele alınmasını etkilemesi değil, aynı zamanda yargı kararlarının içeriği üzerinde bir kontrol uygulamanın bir yolu olabilir. Mahkeme, bu kişilerin kariyerlerini ve dolayısıyla disiplin cezasına benzer etkilere sahip olmalarını sağladı” dedi.

Başbakan Mateusz Morawiecki kararı istikrar bozucu olmakla eleştirdi. "Sosyal ve yasal sistemin istikrarının çekirdeğini vurma girişimi, bu sistemin geniş kapsamlı istikrarsızlaştırılması girişimidir" dedi ve "Buna izin veremeyiz" diye ekledi.

Avrupa Adalet Divanı, son yıllarda atanan yargıçların verdiği yüz binlerce hükmün sorgulanmasına yol açan bir karar çıkarsa, böyle bir kararın nelere yol açacağı merak edilmelidir” dedi.

Morawiecki, ABAD kararının Polonya vatandaşları arasında yasanın uygulanması konusunda belirsizliğe neden olabileceğinden "varsayımsal olarak çok derin bir kaosa yol açabileceğini" savundu.

Polonya, anayasaya dayalı bir hukuk devletidir” dedi.

 

AB MAHKEMELERİ KARARINDA YARGI YETKİSİNİ AŞTI – DEP HOPARLÖR

İktidar partisi Hukuk ve Adalet'in üst düzey bir üyesi, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (CJEU) Çarşamba günü yargıçların yeniden atanmasının Polonya'nın yargı bağımsızlığı için bir tehdit olduğu yönünde karar vermesinin ardından "AB için işlerin kötü bitebileceği" konusunda uyardı.

Sejm'in (parlamentonun alt meclisi) başkan yardımcısı Ryszard Terlecki'nin yorumları, Brüksel'in Polonya'nın yargı sistemine yaptığı haksız müdahale nedeniyle Polonya'nın AB'den ayrılabileceğini öne sürmesinden birkaç hafta sonra geldi.

Karar, Krakow'daki bir bölge mahkemesinden rızası olmadan nakledilen Yargıç Waldemar Zurek'in davasıyla ilgiliydi.

Ardından konuyla ilgili bir davayı Ulusal Yargı Konseyi'ne (KRS) getirdi ve bu mahkeme karar vermeye gerek olmadığına karar verdi. Daha sonra Zurek, KRS'nin kararına karşı Yüksek Mahkeme'ye başvurdu ve bu karar daha sonra yardım için ABAD'a başvurdu.

ABAD Çarşamba günü yayınlanan bir kararında, "Bir mahkemeden diğerine veya aynı mahkemenin iki dairesi arasında bir hakimin rızası olmadan yapılan transferler, hakimlerin görevden alınamazlığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerini baltalamakla yükümlüdür" diye yazdı.

Ancak karar, Çarşamba günü wPolityce.pl web portalına konuşan Terlecki'yi kızdırdı: "Öngörülemeyen ve tahmin edilmesi neredeyse imkansız olan bir yöne gidiyoruz."

"Adalet sisteminin yıkılması devlet için bir felaket olur. Bu bizim göze alabileceğimiz bir şey değil ve devletin yıkılmasına izin vermeyeceğiz" diye ekledi.

Terlecki, karara verilecek yanıtın zaman çizelgesini bilmediğini söyleyerek devam etti, "ancak Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın sınırlarını aştığı herkes için açık."

"Birlik, ne yazık ki işlerin kötü sonlanabileceği bir yöne doğru gidiyor. Ve bu, kendi başına getirdiği bir şey."

Ancak Terlecki, "işlerin nasıl kötü sonlanabileceği" konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

ABAD'ın "Polonya'yı yerine koymaya" çalışıp çalışmadığı sorulduğunda Terlecki, kararın aynı zamanda "adalet sisteminde reform yapacak olan veya bu reformu gerçekleştirme sürecinde olan herkesi disipline edecek bir "önleyici tedbir" olduğuna dikkat çekti. "

Başkan yardımcısına göre, ABAD, "AB ülkelerindeki Polonya, Romanya ve Macaristan'daki sistemlerin yasal olmasına rağmen" AB direktiflerinden sapmalara izin verilmediğini göstermeye çalışıyordu.

 

SONBAHARDA GÜNLÜK KOVİD ENFEKSİYONU 20.000'E KADAR ULAŞACAK - SAĞLIK BAKANI

Bir Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Polonya'nın günlük koronavirüs enfeksiyonlarının pandeminin dördüncü dalgasının zirvesinde 15.000-20.000'e ulaşmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Wojciech Andrusiewicz Çarşamba günü çevrimiçi video hizmeti Newsroom WP'ye, enfeksiyonların Ekim sonunda 5.000'e kadar çıkacağını söyledi.

Ve bu enfeksiyonların "dördüncü dalganın zirvesi olmayacağı" konusunda uyardı.

Andrusiewicz, "Muhtemel senaryo 15.000 ila 20.000 enfeksiyondur" diyerek, günde 40.000'e varan kötümser senaryolar olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcüye göre, pandeminin son dalgası muhtemelen Kasım ayı sonlarında veya Aralık ayının ilk yarısında zirve yapacak.

Sağlık Bakan Yardımcısı Waldemar Kraska Çarşamba günü erken saatlerde hükümetin ekonomi üzerinde yeni kısıtlamalar planlamadığını söyledi.

Polonya Halk Radyosu Bir'e konuşan Kraska, "Avrupa'daki hiçbir ülkenin bunu karşılayabileceğini sanmıyorum."

"Tepki vermeye karar verirsek, il ve ilçe ölçeğinde yerel önlemler olacak" dedi.

 

AB'DE DİSİPLİN MAHKEMESİNE KARŞI POLONYA'YA DARBE

Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) başkan yardımcısı, Polonya'nın Polonya Yüksek Mahkemesi Disiplin Dairesi'nin askıya alınmasını talep eden önceki bir mahkeme kararına karşı yaptığı itirazı reddetti.

ABAD, 14 Temmuz 2021'de Polonya'nın Yüksek Mahkeme Disiplin Dairesi'nin işleyişiyle ilgili yasaları "derhal askıya alması" gerektiğine karar verdi.

Ancak Polonya, önergenin iptali için mahkemeye başvurdu.

Ancak Çarşamba günü yayınlanan kararda Rosario Silva de Lapuerta, Polonya'nın sunduğu başvuruyu reddetti.

Gerekçesinde, Mahkeme başkan yardımcısının, usul kurallarına uygun olarak, bir fiilin icrasının durdurulması veya diğer geçici tedbirlere ilişkin başvurular hakkında bağımsız olarak karar verdiğini veya önergeyi derhal Mahkemeye sunduğunu belirtmiştir. .

Başkan yardımcısı, Polonya'nın koşullardaki değişiklikle ilgili olarak, "görünüşe göre Polonya Anayasa Mahkemesinin 14 Temmuz 2021 tarihli bir karar vermesine dayandığı" ve ABAD'ın kararının Polonya anayasal düzenine aykırı olduğunu belirten argümanını da değerlendirdi.

Lapuerta, Mahkemenin yerleşik içtihadı uyarınca, "AB hukukunun önceliği ilkesi, AB hukukunun üye devletlerin hukuku üzerindeki önceliğini tesis eder" dedi.

Dava, Polonya'da 14 Şubat 2020'de yürürlüğe giren adalet sisteminin işleyişini düzenleyen bir dizi yasal düzenlemeyle ilgilidir.

İktidardaki Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz'a tepki gösteren özel haber kanalı TVN24'e şunları söyledi: "Her şeyden önce, ABAD'ın bu kararları Adalet Bakanlığı tarafından analiz edilecek ve bu yasal analize dayanarak, daha sonraki kararlar hakkında daha fazla karar verilecek. Avrupa forumunda veya Polonya'daki olası uygulamalarında ek adımlar, "dedi Przydacz.

Ona göre, "Adalet Divanı'nın kararında Polonya'daki adalet sisteminin nasıl olması gerektiğine karar vererek ayrı bir politika türü uygulamaya çalıştığı ve bu yargıya olan güveni zedelediği bir durumla karşı karşıyayız."

 

POLONYA ÇARŞAMBA GÜNÜ 33 ÖLÜM VE 2.085 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI RAPORLADI

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Polonya Salı günü bildirilen 1.325 vakaya karşı, Çarşamba sabahına kadar son 24 saat içinde 2.085 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 33 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 733 ventilatöre karşılık, ventilatöre bağlı 190 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 1.963'ten 2.013 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 89.217 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.665.251 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.708.589 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.550.834 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Brüksel: Sekiz Rus vatandaşının sınır dışı edilmesinden sonar bir NATO yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Doğu-Batı ilişkilerindeki son bozulmanın Soğuk Savaş sonrası en kötü seviyelerinde olduğunu söyledi.

Rusların sınır dışı edilmesinin daha önce bildirildiği Sky News, Moskova'nın Brüksel'deki ittifak karargahındaki misyonunun "cinayetler ve casusluk dahil olmak üzere şüpheli kötü Rus faaliyetlerine yanıt olarak" yarıya indirileceğini söyledi.

Batı'nın Rusya ile bağları, Ukrayna'dan iddia edilen Rus seçimlerine, 2018'de İngiltere'de Rus çifte ajanı Sergei Skripal ve kızının sinir gazıyla zehirlenmesine kadar her konuda gergin durumda.

Interfax haber ajansı, Rusya parlamentosunun alt meclisinin uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutsky'nin Moskova'nın misilleme yapacağını, ancak ayni olması gerekmediğini söylediğini aktardı.

 

Bamako: Ordu, Çarşamba günü Mali'nin merkezinde İslamcı militanların en az beş askeri öldürdüğünü ve en az sekiz kişiyi yaraladığını söylerken, yerel yetkililer 10'dan fazla askerin öldüğünü söyledi.

Yakınlardaki Bankass kasabasının belediye başkanı Moulaye Guindo'ya göre saldırı, Mali'de El Kaide ve İslam Devleti bağlantılı isyancılar tarafından şiddetin merkez üssü olan Mopti bölgesindeki Bodio köyü yakınlarında meydana geldi.

Malili askerlerin yanı sıra onları destekleyen Fransız kontrgerilla güçleri ve Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri sık sık orta ve kuzey Mali'de militanlar tarafından hedef alınıyor.

Batı Afrika ülkesinin merkezinde Ağustos ayında konvoyları pusuya düşürüldüğünde on beş Malili asker hayatını kaybetmişti. Geçen ay Mali'nin Burkina Faso ile sınırı yakınında militan bir grupla çıkan çatışmada bir Fransız asker de hayatını kaybetmişti.

 

Kabil: Hareketin ana sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Taliban güçlerinin Kabil'in batısındaki bir bölgeye baskın düzenlediğini ve bir İslam Devleti hücresinin dört üyesini ele geçirdiğini söyledi.

Afgan başkentinin hemen dışındaki Paghman semtindeki baskın, Pazar günü IŞİD'in üstlendiği ve Taliban'ın Ağustos ayında Kabil'de iktidarı ele geçirmesinden bu yana bir dizi operasyon düzenleyen bir camiye bombalı saldırı düzenledi.

Çarşamba günü erken saatlerde İslam Devleti, Telegram kanallarından birinde, son günlerde grubun dahil olduğu birkaç olayın olduğu doğudaki Celalabad kentinde bir Taliban milis gücünün bir üyesini yakalayıp kafasını kestiğini söyledi.

Yeni hükümetin potansiyel olarak felakete yol açabilecek bir ekonomik krizle boğuşurken, İslam Devleti'nin yerel yan kuruluşunun geri dönüşü, Taliban'ın karşı karşıya olduğu artan sorunları artırdı.

Taliban, Batı destekli Devlet Başkanı Eşref Gani'nin Ağustos ayında devrilmesinin ardından ülkede tam kontrole sahip olduklarını söylüyor.

Ancak Afgan ordusunun eski üyelerinden ve Afganistan Ulusal Direniş Cephesi bayrağı altındaki yerel savaşçılardan oluşan muhalif güçlerin kalıntıları, Kabil'in kuzeyindeki Panjshir eyaletinde direnmeye devam ediyor.

 

Paris: Fransa Dışişleri Bakanı, Canberra'nın Paris ile bir savunma anlaşmasından İngiltere ve ABD ile bir bağlantı lehine çekilmesi üzerine elçiyi geri çektikten sonra ilişkileri yeniden tanımlamaya yardımcı olmak için Fransa büyükelçisini Avustralya'ya geri göndereceğini söyledi.

Avustralya, milyarlarca dolarlık bir Fransız denizaltı programı yerine ABD ve İngiliz teknolojisiyle inşa edilecek nükleer enerjili denizaltıları tercih ettiğinde, Fransa müttefiklerini onu sırtından bıçaklamakla suçladı.

Ancak Fransa, Washington ile arasını düzeltmeye çalışırken, Avustralya ile ilişkilerini dondurdu.

Fransa, Avustralya ile 2016 yılına dayanan ortaklığı Hint-Pasifik politikasının temel taşı olarak görüyordu ve Fransız yetkililer, özellikle Canberra tarafından ihanete uğramış hissettiklerini söylüyorlar. Anlaşmaları 18 ay önce değiştirme planını başlatmasına rağmen Canberra'nın kendilerine hiçbir belirti vermediğini söylüyorlar.


potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa