Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 19.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

GOLDMAN SACHS, POLONYA ENFLASYONUNUN YIL SONUNDA %6,5'E ULAŞACAĞINI SÖYLEDİ

ABD bankası Goldman Sachs'a göre, Polonya'da enflasyon yıl sonuna kadar yüzde 6,5'e ulaşabilir.

Banka Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında, Eylül ayı TÜFE'sini yüzde 5,9 olarak belirleyen ülkenin istatistik dairesi tarafından en son enflasyon rakamlarının yayınlanmasının ardından Polonya için enflasyon tahminini revize etmeye karar verdiğini söyledi.

Goldman Sachs (GS), artan gıda ve enerji fiyatlarının yanı sıra diğer emtia fiyatlarındaki artışların tahminini revize etme kararını etkilediğini söyledi.

Banka, "Şu anda, GS ekonomistleri Polonya'daki enflasyonun yıl sonunda yüzde 6,5'e ulaşmasını bekliyor" dedi.

Bankaya göre, Polonya'nın kamu hizmet ücretlerinde beklenen artışlar ve dayanıklı tüketim malları için yüksek fiyatlar nedeniyle önümüzdeki yıl yüksek enflasyondan muzdarip olması bekleniyor.

Banka, "Bununla bağlantılı olarak, GS uzmanları şimdi gelecek yılki enflasyonun ortalama yüzde 4,1'e ulaşacağını tahmin ediyor" dedi.

Banka ayrıca Polonya'nın oran belirleme organı RPP'nin 2021'in sonuna kadar faiz oranlarını bir kez daha artırmasını bekliyor.

Ekim ayının başlarında, CHP bir buçuk yıldan beri ilk kez referans oranını artırarak rekor düşük seviye olan yüzde 0,1'den yüzde 0,5'e yükseltti.

 

POLONYA'DA NET ENFLASYON EYLÜL AYINDA YILLIK BAZDA %4,2'YE YÜKSELDİ

Polonya Merkez Bankası NBP yaptığı açıklamada, Polonya'nın gıda ve enerji fiyatları hariç net enflasyonunun Ağustos ayındaki %3,9'dan Eylül'de %4,2'ye yükseldiğini duyurdu.

GUS'tan (Polonya İstatistikleri) son verilere göre, Polonya'nın tüketici enflasyonu Ağustos'taki %5,5'ten Eylül'de yıllık %5,9'a yükseldi.

Tüketici fiyatları Eylül ayında aylık bazda %0.7 arttı.

 

ANAYASAL MAHKEME KARARI BÜYÜMEYİ, YÖNETİMİ TEHDİT EDER - FITCH

Derecelendirme kuruluşu Fitch, web sitesinde, Polonya'nın yerel hukukun Avrupa hukuku üzerinde önceliğini ilan eden son Anayasa Mahkemesi kararından dolayı büyüme ve yönetişim için "anlamlı" bir riskle karşı karşıya olduğunu yazdı.

Polonya Anayasa Mahkemesi 7 Ekim'de verdiği kararda, Polonya Anayasasının AB yasalarından üstün olduğunu ilan etti ve böylece Avrupa üst mahkemesinin Polonya yargı sistemine müdahale etme hakkını reddetti.

Fitch'e göre, karar Polonya'nın AB üyeliği için bir risk oluşturuyor.

Ajans, "Polonya'nın bloktan ayrıldığı bir sözde 'Polexit' pek olası değil, ancak karar Polonya hükümeti ile AB arasındaki gerilimi önemli ölçüde artırıyor, çünkü temelde AB üyeliğiyle uyumlu değil."

Fitch, "Çıkış olasılığını değerlendireceğini ve ülkeyi Negatif Görünüme veya Negatif Not İzlemeye koymak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, potansiyel olarak olumsuz bir not eylemi gerçekleştireceğini" de sözlerine ekledi.

Anayasa Mahkemesi kararı Polonya'nın büyüme beklentileri için olumsuz, çünkü Polonya bu yıl ulusal toparlanma planı kapsamındaki herhangi bir ödemeyi unutabilirken, "2022 ve sonrasındaki gecikmeler muhtemelen 2022 için [GSYİH] büyüme tahminlerini düşürmemize neden olabilir. Ajans, 2023'ü sırasıyla yüzde 4,5 ve yüzde 3,8 olarak belirledi" dedi.

Fitch, 2014-2020 veya 2021-2027 çok yıllı mali çerçeveden AB fon girişlerini askıya almanın veya durdurmanın daha da büyük risklerden kaynaklanabileceği konusunda uyardı.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

TELEKOM / 5G - Günlük Rzeczpospolita gazetesinin eriştiği bilgilere gore, Polonya, 5G ağ operatörü Polskie 5G'yi Mart 2022'nin sonuna kadar kurabilir, çünkü kritik bir siber güvenlik yasasının 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girmesi gerekiyor ve bunun Ekim ve Kasım aylarında alt meclise geleceğini varsayılmaktadır.. (Rzeczpospolita)

 

GÜÇ, NÜKLEER / EDF - EDF CEO'su Jean-Bernard Levy Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, Polonya'nın altı reaktörün inşa edileceğini varsayarsa Fransa'nın EDF'si tarafından sağlanan nükleer reaktörlerde MWh başına 57 Euro'dan elektrik üretebileceğini söyledi. Business Insider haber servisine göre, altı reaktörün maliyeti 48,5 milyar Euro'ya ulaşırken, dört reaktör inşa etmek 33 milyar Euro harcanacak. Levy, şirketinin Polonya teklifini Cuma günü Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki ve yerel yetkililerle görüştü. (Dziennik Gazeta Prawna, Puls Biznesu)

 

BANKACILIK / PKO BP - Puls Biznesu gazetesinin isimsiz bir kaynak haberine göre, Bank PKO BP'nin yeni CEO vekili Iwona Duda'nın iktidar partisi PiS lideri Jaroslaw Kaczynski'nin desteğini aldığı bildiriliyor. İsmi belirtilmeyen bir bankacı Rzeczpospolita gazetesine verdiği demeçte, PKO BP'nin başka bir yönetim değişikliği içinde olabileceğini söyledi. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK / ALIOR BANK - Puls Biznesu gazetesinin ulaştığı doğrulanmayan bilgilere göre Alior Bank, yeni CEO'sunu sigortacı PZU yönetim kurulu üyesi Malgorzata Sadurska, eski Pekao yönetim kurulu üyesi Tomasz Styczynski ve ismi belirtilmeyen Devlet Varlıkları Bakanı yardımcısı arasından seçebilir. Pozisyon için yarış, eski CEO Iwona Duda'nın banka PKO BP'ye sürpriz transferinin ardından başladı. (Puls Biznesu)

 

AKARYAKIT / PKN ORLEN, LOTOS - Adı açıklanmayan kaynakların DGP gazetesine verdiği demeçte, PKN Orlen ve Lotos yakıt gruplarının planlanan birleşmesi tüm yerel karar vericiler tarafından destekleniyor. Hükümet, birleşmenin bir parçası olarak satılması gereken Lotos varlıklarının, böyle bir senaryonun mevzuat da dahil olmak üzere bir dizi "düzey" tarafından engellenmesi nedeniyle yanlış ellere geçmesinden korkmuyor. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

YENİLENEBİLİRLER / SOLARSPOT - CEO Przemyslaw Blaszczyk, PV firması SolarSpot'un WSE ana katında ilk kez 2022'nin ilk yarısında çıkış yapmayı düşündüğünü söyledi. (Parket)

 

GAYRİMENKUL/ARCHE - Otel işletmecisi Arche, CEO Wladyslaw Grochowski'ye göre iki yıl içinde WSE'de çıkış yapmayı bekliyor. (Puls Biznesu)

 

TELECOM/ PLAY - Rzeczpospolita gazetesi, Telco Play'in hizmet tekliflerine fiber optik internet hizmetlerini eklediğini yazdı. (Rzeczpospolita)

 

İNŞAAT, DEMİRYOLU, ÇELİK – İnşaat firması Trakcja CEO'su Marcin Lewandowski ve sektör lobisi ProKolej başkanı Jakub Majewski'ye göre, Polonyalı demiryolu inşaat firmaları çelik devi ArcelorMittal ile yerel demiryolu üreticisi Moris arasında planlanan ortak girişimin bir sonucu olarak demiryolu fiyatlarında artış ve daha zorlu tedarik koşullarıyla karşı karşıya kalabilir.. (Puls Biznesu)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

BAŞBAKAN AB LİDERLERİNE POLONYA’NIN MERKEZDEN YÖNETİLEN AB'DEN KORKTUĞUNU SÖYLEDİ

Polonya "sadık" bir AB üyesi olmaya devam ediyor, ancak Polonya başbakanının AB liderlerine yazdığı bir mektupta bloğun "merkezi olarak kontrol edilen bir organizma" olabileceğinden korkuyor.

Avrupa Parlamentosu'nda Polonya Anayasa Mahkemesi'nin AB hukukunun üstünlüğüne meydan okuyan bir kararına ilişkin bir tartışmanın arifesinde yazan Mateusz Morawiecki, Polonya'nın üye devletler tarafından ortaklaşa üzerinde anlaşmaya varılan alanlarda AB anlaşmalarına uymaya hazır olduğunu söyledi.

Ancak Polonya, bloğun sadık bir üyesi olmaya devam etmesine rağmen, AB'nin yavaş yavaş bağımsız devletlerden oluşan bir topluluktan merkezi olarak yönetilen bir organizmaya dönüşmekten korktuğunu söyledi.

Morawiecki, AB'nin merkezileşme yönelimi durdurulmadığı takdirde olumsuz etkilerinin tüm üye ülkeler tarafından hissedileceğini söyledi.

Polonya'nın AB ile hukuk devleti ihtilafına atıfta bulunarak, diyalog ve Polonya'nın konumunun daha iyi anlaşılması için çağrıda bulundu.

Salı günü, Polonya başbakanı Polonya'nın ihtilafla ilgili argümanlarını Avrupa Parlamentosu'na sunacak.

7 Ekim'de Polonya Anayasa Mahkemesi (TK), AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya anayasasına uygun olmadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Yeni yasa, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar bir dizi çatışmanın baskısı altında olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri daha da zorlayabilir.

Avrupa Parlamentosu'nun basın servisi geçen hafta, parlamentonun Avrupa Komisyonu'ndan AB fonlarının ödenmesini düzenleyen bir koşulluluk mekanizmasını başlatmaya hızla devam etmesini talep etmek niyetinde olduğunu söyledi. Mekanizma, bir üye devletin temel AB hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal etmesi durumunda fonların alıkonulmasına izin verir.

 

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ AB PARALARININ SERBEST BIRAKILMASI KONUSUNDA DAHA AZ İYİMSER

Polonya hükümeti sözcüsü, Polonya'nın yargı reformları konusunda Varşova ile aralarındaki ihtilafı "bazı AB politikacıları radikalleştirdiği" anda Polonya'nın AB kurtarma fonu alması konusundaki iyimserliğini kaybettiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu (AK), Polonya muhalefetinin hükümetin AB üst mahkemesinin ülkenin yargı reformlarıyla ilgili kararlarını uygulamamasından kaynaklandığını söylediği Polonya'nın salgın sonrası toparlanma planını onaylama kararını erteliyor.

Piotr Mueller Pazartesi günü Dziennik Gazeta Prawna gazetesine verdiği demeçte, AK'nin Polonya veya başka bir ülke için parayı kalıcı olarak bloke edeceğine inanmadığını, çünkü bunun "AB'de güçlü siyasi sarsıntılara" neden olacağını söyledi.

AB'nin, aynı zamanda bir AB sınırı olan Polonya-Belarus sınırındaki göç krizi veya Afganistan'daki yeni Taliban hükümeti de dahil olmak üzere şu anda çözmesi gereken daha acil sorunları olduğunu söyledi.

"Ancak Avrupa bürokrasisinin bazı mekanizmaları hızlandırılamaz" dedi.

AB, Polonya'nın iktidar partisi Hukuk ve Adalet'i, ülkenin muhafazakar hükümetinin kesinlikle reddettiği bir suçlamayı adalet sistemini siyasallaştırmakla suçladı.

Temmuz ayında verdiği bir kararda, Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU), Polonya'ya Yüksek Mahkeme'deki bir disiplin kurulunun bağımsız olmadığını ve hükümet tarafından muhalif yargıçları susturmak için kullanılabileceğini söyleyerek kapatmasını emretti.

İktidar partisi liderinin hükümetin paneli kapatacağını açıklamasına rağmen, ABAD kararını uygulamak için hiçbir şey yapılmadı.

Hükümetin bu reformu gerçekleştirmek istediğini söyleyen Mueller, ancak "güçlü bir durum olamaz" ve "Bu yasayı Brüksel'de birisine yazdıramayız" dedi.

 

İKTİDAR PARTİ LİDERİ, BAŞBAKANI DEĞİŞTİRMEK İÇİN NEDEN YOK DEDİ

Polonya'nın iktidar koalisyonunda baskın parti olan Hukuk ve Adalet'in lideri Jaroslaw Kaczynski, başbakanı değiştirmek veya hükümette değişiklik yapmak için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Polonya siyasetindeki en güçlü politikacı olarak kabul edilen Kaczynski, haftalık bir dergi olan Sieci'ye verdiği röportajda Mateusz Morawiecki'ye olan inancını doğruladı.

Kaczynski, "Şu anda hükümette değişiklik yapma imkanı yok ve başbakanın değiştirilmesi hükümette bir değişiklik anlamına gelir" dedi.

"Bu çok riskli bir girişim olur," diye belirtti.

Başbakanın "son derece verimli ve esnek bir adam olduğunu ve bunun son zamanlarda Sejm'de (parlamentonun alt kanadı - PAP) görüldüğünü" de sözlerine ekledi. Muhalefetin "korkunç bir şekilde ulumasına ve korkunç bir şekilde davranmasına" rağmen, başbakanın "hiçbir şey olmamış gibi" devam ettiğini belirtti.

 

AB, GÖÇMEN KRİZİ ÜZERİNE BELARUS'A KARŞI YENİ YAPTIRIMLARI KABUL ETTİ

AB Dışişleri Bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısında, insan hakları ihlallerinden sorumlu olan ve ülkenin Polonya ve diğer üye ülkelerle olan sınırlarında göçmen krizi yaratan Belaruslu yetkililere daha fazla yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przdyacz, Polonya-Belarus sınırındaki durumun tartışıldığı toplantının ardından hamleyi duyurdu.

Polonya, Belarus sınırında artan göç baskısı yaşadı ve bitişik bölgelerde olağanüstü hal ilan etti. Varşova, durumu, krizi Polonya ve diğer AB ülkelerini istikrarsızlaştırmak için tasarladığını söylediği Belarus hükümetine bağlıyor.

Przydacz, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun mevcut durumu, krizin nedenleri ve siyasi hedefleri hakkında geniş kapsamlı bir rapor sunduğunu söyledi. AB üye ülkelerinin büyük çoğunluğunun Polonya ile dayanışma ifade ettiğini söyledi.

Przydacz gazetecilere verdiği demeçte, "Bir tepkinin gerekli olduğu konusunda anlaştık" dedi. "Bu, Belarus rejiminin kendisine bir tepkidir. Beşinci bir yaptırım paketi bağlamında faaliyetler başlatma kararı alındı. Yaptırımlar, belirli yetkililer, bu krizden sorumlu kişiler ve aynı zamanda insan haklarına riayet edilmemesi durumunda da geçerli olacak. "

Bakanların, kendilerini yaptırım listesinde bulabilecek belirli şirketler hakkında da görüştüklerini söyledi. Przydacz, "Bütün AB üyeleri kabul etti ve Avrupa Komisyonu, göç kaynaklarına karşı koymak için, geçiş ülkelerinde, düzensiz göçmenlerin menşe ülkelerinde hareket etmek zorunda kaldı." dedi.

 

BU YIL ULUSLARARASI KORUMA İÇİN 5.000'DEN FAZLA YABANCI BAŞVURU YAPTI

Yabancılar Ofisi sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yıl 5 bin 600 yabancının uluslararası koruma başvurusunda bulunduğunu, 2016'dan bu yana en yüksek sayı olduğunu ve geçen yılın iki katı olduğunu bildirdi.

Jakub Dudziak, uluslararası koruma başvurularının Afganistan (1.700), Belarus (1.600), Rusya (800) ve Irak (600) vatandaşları tarafından yapıldığını söyledi.

"Şimdiye kadar, Yabancılar Dairesi 1.200 vakada olumlu kararlar verdi" ve bu insanların büyük çoğunluğunun Belarus (800) ve Afganistan'dan (200'den fazla) olduğunu söyledi.

Sözcü, Afganistan'dan gelen grubun ağırlıklı olarak Polonya askeri birliği ve Polonyalı diplomatlarla işbirliği yapan ve Ağustos ayında Polonya'ya tahliye edilen Afgan vatandaşlarından oluştuğuna dikkat çekti.

 

SEYAHAT EDENLER POLONYA'YA GİRDİĞİNDEN SONRA COVİD SERTİFİKASI ALABİLİR

Polonya'ya gelen yolcular, düzenlemelerde yapılan bir değişiklikle artık bir AB Covid-19 aşı sertifikası ve sınırı geçtikten sonra karantinadan muafiyet alma hakkına sahipler.

Bu hak, Polonya dışında Avrupa Birliği'nde kullanım için onaylanmış veya Polonya'da izin verilen eşdeğer aşıları olan kişiler için geçerlidir.

Sertifikayı alabilmek için, aşı yapılan ülkede zorunlu olan modele uygun olarak, Covid-19 aşısının orijinal bir beyanı, yeminli tercüman tarafından yapılan beyanın Lehçe tercümesi ile birlikte Polonya aşı yetkililerine sunulmalıdır.

Ayrıca aşılı kişinin veya yasal temsilcisinin Covid sertifikası düzenlemek için gerekli olan kişisel verilerinin işlenmesine ilişkin rızasını içeren bir beyan gereklidir.

 

3,5 MİLYONDAN FAZLA ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI VAR

Polonya Sigorta Odası (PIU) Pazartesi günü Barometer Watch Health Care raporunda, bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda 3,5 milyondan fazla Polonyalının özel sağlık sigortasına sahip olduğunu ve bu yıllık yüzde 14,8 artış olduğunu söyledi.

Rapora göre, sağlık politikalarının sayısındaki artış, Polonyalıların sağlıkları konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunun bir işareti.

PUB'nin Şubat ayı "Polonyalılar ve risk bölgeleri" sıralamasına atıfta bulunan rapor, sağlık kaybının Polonyalılar için en büyük endişelerden biri olduğunu ve yüzde 71'inin ihtiyaç duyduklarında tıbbi bakıma erişemeyeceklerinden korktuğunu belirtiyor (2020'de yüzde 5 artış).

Rapor, halk sağlığı sektöründe konsültasyon ve tedavi için ortalama bekleme sürelerinin 2020'nin ikinci çeyreğinden sonra 3,8 aydan 3,4 aya düştüğünü kaydederken, özellikle ortopedi ve plastik cerrahi için birçok tıbbi prosedür için bekleme sürelerinin arttığını ortaya koyuyor.

PUB ayrıca, artık teşhis ve profilaksiyi kapsayan genişletilmiş tıbbi paketleri de içeren çalışan sağlık hizmetlerinde gözle görülür bir gelişme kaydetti.

Rapora göre Polonyalıların en çok korktuğu rahatsızlıklar kanser, viral hastalıklar, sakatlık, obezite ve şeker hastalığı.

 

POLONYA PAZARTESİ GÜNÜ 1.537 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 3 ÖLÜM RAPORLADI

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Polonya Pazar günü bildirilen 2.523 vakaya karşı son 24 saat içinde Pazartesi sabahına kadar 1.537 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve üç ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 829 ventilatöre karşılık ventilatöre bağlı 296 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 3.077'den 3.264 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 113.597 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.667.537 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 38.286.490 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.728.692 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Cenevre: Bir ABD silah kontrol yetkilisi Pazartesi günü, Pekin'in nükleer yetenekli bir hipersonik silahını test ettiği yönündeki bir medya raporunun ardından, Washington'un hipersonik füze teknolojisi ve Çin ve Rusya'nın potansiyel askeri uygulamalarından endişe duyduğunu söyledi.

Hipersonik silahlar genellikle ses hızının beş katından fazla uçan füzeler olarak tanımlanır ve tespit edilmesi ve engellenmesi daha zor olan yeni nesil uzun menzilli silahlar için bir yarış devam etmektedir.

Financial Times, konuyu bilen beş kişiden alıntı yaparak, hafta sonu Çin'in Ağustos ayında uzayda uçan ve ıskaladığı bir hedefe doğru ilerlemeden önce dünyayı dolaşan bir silahı test ettiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı haberi yalanladı. Temmuz ayında rutin bir test gerçekleştirdiğini söyledi ancak "O bir füze değildi, bir uzay aracıydı" dedi.

 

Moskova: Rusya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Batı askeri ittifakının casus olduklarını söyleyerek sekiz Rus'u sınır dışı etmesinin ardından NATO'daki diplomatik misyonunun faaliyetlerini durduracağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, NATO'nun Moskova'daki askeri misyonunun personelinin 1 Kasım'dan itibaren akreditasyonlarının kaldırılacağını ve ittifakın Rusya'nın başkentindeki bilgi bürosunun kapatılacağını da söyledi.

Lavrov düzenlediği basın toplantısında, "NATO üyelerinin acil sorunları varsa, bu sorularla ilgili olarak Belçika'daki büyükelçimizle iletişime geçebilirler." dedi.

NATO, 6 Ekim'de, Rusya'nın misyonunun "örtülü Rus istihbarat subayları" olduğunu söylediği sekiz üyeyi ittifaka gönderdiğini söyledi.

Moskova o sırada sınır dışı edilmelerin ABD liderliğindeki ittifakla ilişkilerin normalleşebileceğine dair umutları baltaladığını söyledi.

Lavrov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus misyonunun kapatıldığını duyurarak, "NATO, eşitlikçi diyalog ve ortak çalışma ile ilgilenmiyor." dedi. "Eğer durum buysa, o zaman öngörülebilir gelecekte değişikliklerin mümkün olduğunu iddia etmeye devam etme gereğini görmüyoruz."

 

Lüksemburg: Avrupa Birliği'nin üst düzey diplomatı Josep Borrell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, AB ve İranlı diplomatların nükleer müzakerelere potansiyel bir dönüşü görüşmek üzere yakında bir araya gelmesini umduğunu, ancak Perşembe günü Brüksel'de yapılacak bir toplantının haberlerini doğrulamayı reddettiğini söyledi.

Üst düzey bir AB yetkilisi geçen hafta İran'ın nükleer programı ve ilgili ABD yaptırımları konusunda dünya güçleriyle fiili görüşmelere geri dönmeye henüz hazır olmadığını, ancak daha sonra öne sürülecek olan Brüksel metinlerinde AB ile görüşebileceğini söyledi.

İran'ın Fars haber ajansı, İran'ın dışişleri bakanıyla yaptığı görüşmeden sonra Pazar günü bir milletvekiline atıfta bulunarak müzakerelerin Perşembe günü yapılabileceğini söyledi. Pazartesi günü AB dışişleri bakanları toplantısına gelirken konuşan Borrell, daha iyimser olmaya başladığını söyledi.

 

Port-au-Prince: Pazartesi günü Haitililer, ABD merkezli bir misyoner grubunun kaçırılmasının krizden etkilenen Karayip ülkesinde çete şiddeti konusunda uluslararası endişeleri körüklemesinden günler sonra, artan bir adam kaçırma dalgasını protesto etmek için ülke çapında bir genel greve katıldılar.

Ohio merkezli Hristiyan Yardım Bakanlıkları Pazar günü yaptığı açıklamada, 16 Amerikalı ve bir Kanadalı'nın başkent Port-au-Prince yakınlarında kaçırıldıklarında bir yetimhaneyi ziyaret etmek için Haiti'de olduklarını söyledi..

Haitili yetkililer olay hakkında sessiz kaldı ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu misyoner grubunun nerede olduğu bilinmiyor.

Port-au-Prince sokakları Pazartesi sabahı boştu ve işçileri çete kaçırmaların en yaygın hedefleri arasında yer alan ulaşım sektörü liderlerinin ilk çağrısıyla grev kapsamında dükkânlar ve okullar kapatıldı.

Diğer özel sektör işletmeleri daha sonra, sürekli adam kaçırmaları ve hükümetin bu sorunu çözmekteki sistematik yetersizliğini protesto etmek için greve katıldıklarını söyledi.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa