Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 20.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

ENERJİ, YATIRIMLAR / BP - Petrol ve enerji devi BP'nin bir birimi olan Avrupa'nın önde gelen PV şirketi Lightsource BP, 2025 yılına kadar Polonya'da nihai kapasitesi 2 GW olan dokuz güneş enerjisi çiftliğine 500 milyon Euro (109 milyon Euro) yatırım yapmayı planlıyor. Rzeczpospolita gazetesinin gözlemine göre, 2022 yılına kadar projeler tamamlanacak. Bunun için Polonya'nın 2021 için planlanan yenilenebilir enerji ihalelerine katılımı gerekecek. (Rzeczpospolita)

 

IT / TECHLAND - Puls Biznesu gazetesi, video oyunları geliştiricisi Techland'in, muhtemelen potansiyel bir halka arz öncesinde bir düzenleme sürecinin bir parçası olarak kendi hisselerinin bir kısmını iptal etmeye karar verdiğini belirtti. Şirket, eğer gerçekleşirse, 4 Şubat 2022'de yapılması planlanan Dying Light 2 oyununun çıkışından sonra gerçekleşecek olan bir halka arz hakkında karar vermeyi reddediyor. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK, DÖVİZ KREDİLERİ - Erste analisti Lukasz Janczak ve DM BOS analisti Lukasz Sobolewski, döviz kredisi riskine sahip Polonya bankalarının yeni döviz kredisi davalarında beklenen artış ve olumsuz mahkeme kararlarındaki eğilim nedeniyle muhtemelen bu tür krediler için rezerv oluşturmaya devam edeceklerini söylüyor. Janczak'a göre bu bankaların bu segmentteki kapsama oranını brüt döviz kredi defterinin yaklaşık yüzde 30'una yükseltmesi gerekiyor, Sobolewski ise mahkeme kararı eğilimi göz önüne alındığında hedef seviyenin daha da yüksek olması gerektiğini belirtiyor. (Parkiet, Rzeczpospolita)

 

TELEKOM / ORANGE PL - Parkiet Gazetesi tarafından derlenen bir piyasa konsensüsüne göre, Telco Orange Polska, fiber birimi Swiatlowod Inwestycje'nin Hollanda emeklilik fonu APG'ye satışı nedeniyle muhtemelen 3. çeyrek için 1,6 milyar PLN (350 milyon Euro) net kar açıklayacak. (Parket)

 

TIBBİ EKİPMAN, KAUÇUK / MERCATOR MEDICAL - Medikal eldiven üreticisi Mercator Medical, küresel eldiven üretim kapasitesindeki güçlü artış nedeniyle eldiven fiyatlarının düşmeye devam etmesi beklendiğinden orta vadede finansal sonuçlarında muhtemelen daha fazla bozulmayla karşı karşıya. DM BOS analisti Tomasz Rodak tahmin ediyor. (Parkiet)

 

METALLER - Yerel analistler, Polonyalı çelik şirketleri hisselerinin son zamanlardaki etkileyici kazanımlardan sonra muhtemelen yukarı yönlü pozisyonlarını tükettiğine inanıyor. Bowim, Stalprofil ve Stalprodukt gibi şirketler hisse satın alma fiyatlarından çok daha yüksek fiyatlarla sattığından, bugüne kadar elde edilen kazançlar güçlü marjlardan kaynaklandı. (Puls Biznesu)

 

OTOMOTİV / INTER CARS, AUTO PARTNER - Otomobil parçaları distribütörleri Inter Cars ve Auto Partner, yüksek lojistik verimlilik ve pandemi sonrası maliyet optimizasyonu ile birlikte otomobil tamir pazarındaki dinamik büyüme sayesinde 2021 sonuna kadar karlarını ve gelirlerini artırmaya devam edecek, Santander BM analisti Tomasz Sokolowski tahmin ediyor. (Parket)

 

POLONYA'NIN ORTALAMA KURUMSAL ÜCRETLERİ EYLÜL AYINDA YILLIK BAZDA %8,7 ARTTI - İSTATİSTİK OFİSİ

Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın ortalama kurumsal brüt ücretinin yıllık %8,7 artışla Eylül 2021'de 5.841,16 PLN'ye (1.274 Euro) yükseldiğini söyledi.

Aylık olarak, ortalama ücret sabit kaldı.

PAP tarafından ankete katılan ekonomistler, Ağustos ayında şirket ücretlerinde yıllık yüzde 8,6'lık bir artış ve aylık yüzde 0,3'lük bir düşüş bekliyorlardı.

Eylül ayında şirket istihdamı yıllık %0,6 artışla 6,347,200'e yükselirken, aylık %0,1 düştü.

Bu, ekonomistlerin istihdamda yıllık yüzde 0,6'lık artış ve aylık değişmeyen bir okuma beklentileriyle karşılaştırılıyor.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

BAŞBAKAN POLONYA’YA AB TARAFINDAN ŞANTAJ YAPILACAĞINA İNANMIYOR

Polonya Başbakanı Salı günü Avrupa Parlamentosu'na şantajın Polonya'yı tehdit etmek için bir araç olarak kullanılmasını reddettiğini söyledi.

Salı günü Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'ndaki bir tartışma sırasında Mateusz Morawiecki, "siyaset ilkelere dayanmalıdır" dedi.

Morawiecki, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin AB hukukunun ulusal hukuk üzerindeki üstünlüğünü sorgulayan bir kararına ilişkin bir tartışmaya katılmak üzere Fransa'ya gitmişti.

Karar, Varşova ve Brüksel arasındaki gerilimi artırdı ve bazılarının hukukun üstünlüğünü baltaladığını iddia ettiği ülkenin yargı sisteminde ciddi değişiklikler yapana kadar AB fonlarının Polonya'dan kesilmesi gerektiği yönünde çağrılara yol açtı.

Polonya hükümeti, fonları geri tutma tehdidini şantaj olarak nitelendirdi.

Morawiecki, "Demokrasi, Polonya'da bağlı kalınan bir ilkedir ve Avrupa Birliği'nin dayandığı şey budur" dedi. İşte bu yüzden ülkemiz, burada olduğu gibi, haksız ve taraflı bir saldırıya uğradığında sessiz kalamayız.”

"Oyunun kuralları herkes için aynı olmalıdır" diyen başbakan, "Bu anlaşmalarda kurulan kurumlar da dahil herkesin görevi bunlara uymaktır. Hukukun üstünlüğü buna bağlıdır. "

Kararınızı yasal bir dayanak olmaksızın başkalarına dayatmanız kabul edilemez” dedi. "Bu amaçla mali şantaj dilini kullanmak, cezalardan bahsetmek veya bazı üye devletlere karşı daha da ileri giden kelimeler kullanmak daha da kabul edilemez."

"Tehdit ve haraç dilini reddediyorum. Polonya'nın politikacılar tarafından şantaj ve tehdit edilmesini kabul etmiyorum - böylece şantaj üye devletlerden birine karşı siyaset yapmanın bir yöntemi haline gelmesin. Demokrasiler böyle çalışmaz "

"Biz gururlu bir ülkeyiz, Polonya en uzun devlet geçmişine ve demokrasinin gelişmesine sahip ülkelerden biri" dedi.

Başbakan ayrıca parlamentoya, Avrupa Birliği'ne duyulan güvenin tarihsel olarak düşük seviyelere düştüğü günümüzde, "Polonya vatandaşlarının yüzde 85'inden fazlasının Polonya'nın Birliğin bir üyesi olduğunu ve öyle kalacağını açıkça belirttiğini" söyledi.

Morawiecki, "Benim hükümetim, bu hükümetin arkasında duran parlamento çoğunluğu, Polonya'daki bu Avrupa yanlısı çoğunluğun bir parçasıdır."

Başbakan, "Bu, Polonyalıların bugün Avrupa'da meydana gelen değişikliklerin yönü hakkında şüphe ve endişe duymadıkları anlamına gelmiyor. Bu endişe görünür ve ne yazık ki haklıdır" dedi.

"Polonya'nın AB'ye ne kadar katkıda bulunduğundan bahsetmiştim ama ne yazık ki sürekli olarak daha iyi ve daha kötü diye ikiye ayrıldığını duyuyoruz. Çoğu zaman çifte standartlı bir Avrupa ile karşı karşıyayız."

Morawiecki'ye göre bu tip bir modelin sonu gelmeli.

Tüm Avrupalıların zorluklarla birlikte yüzleşmeyi ve "suçlamaya uygun" birini arayarak her birine karşı çalışmamayı beklediğini kaydetti.

Salı günkü görüşmede başbakan, Avrupa Birliği Adalet Divanı'na AB ülkelerinin anayasa mahkemeleri tarafından seçilen yargıçlardan oluşan ek bir dairenin eklenmesini de önerdi.

Morawiecki, AB yasalarının ulusal yasalardan önce geldiğini, ancak anayasaların üzerinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Başbakan ayrıca, Rusya'nın kötüleşen Avrupa enerji krizinde bir rolü olduğunu ve bunun bazı Avrupa şirketlerinin iflasına katkıda bulunabileceğini ve sonuç olarak daha fazla krizi tetikleyen bir "domino etkisi" yaratabileceğini söyledi.

 

POLONYA ANAYASA MAHKEMESİ KARARI AB TEMELLERİNİ SORGULUYOR, AK BAŞKANI

Avrupa Komisyonu başkanı, ülkenin Anayasa Mahkemesi tarafından AB hukukunun ulusal hukuk üzerindeki önceliğine karşı çıkan bir kararın AB'nin temellerini sorguladığını söyledi.

Ursula von der Leyen'in uyarısı, Avrupa Parlamentosu'nda, AB hukukunun önceliği bloğa üyeliğin temel bir ilkesi olmasına rağmen, Polonya anayasasının AB'ninkinden üstün olduğuna ilişkin mahkeme kararıyla ilgili bir tartışma sırasında geldi.

Karar, Polonya ile AB arasındaki gerilimi tırmandırdı.

Von der Leyen, Polonya kararının "AB'nin birliğine doğrudan bir meydan okuma" olduğunu ve yargı bağımsızlığının korunmasını baltaladığını söyledi. Bakan, bunun bir AB üyesinin AB Antlaşmalarının kendi anayasasına uygunluğunu ilk kez sorguladığını da söyledi.

"Hukukun üstünlüğü, birliğimizi bir arada tutan yapıştırıcıdır" diyerek, kararın, bağımsız mahkemeler olmadan haklarını tehdit altında bulabilecek Polonyalılar için "ciddi sonuçları" olabileceğini de sözlerine ekledi.

Von der Leyen, kararın AB'nin hukuk düzenini baltaladığını vurguladı ve AB üyeleri arasında yalnızca birleşik bir hukuk sisteminin eşit hakları, yasal güvenliği ve güveni garanti ettiğini söyledi.

Ayrıca AB'nin Polonya Anayasa Mahkemesini bağımsız bir mahkeme olarak tanımadığını söyledi.

 

BAŞBAKAN'IN AP GÖRÜŞMELERİNDE 'GÜVENİLİR' OLMADIĞINI SÖYLEDİ MUHALEFET LİDERİ

Donald Tusk, Polonya başbakanının Polonya'da hukukun üstünlüğü tartışması sırasında Avrupa Parlamentosu'na inandırıcı bir ortam açmadığını söyledi.

Başbakan Mateusz Morawiecki, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin AB hukukunun ulusal hukuk üzerindeki üstünlüğünü sorgulayan kararına odaklanan tartışma sırasında Polonya'nın davasını gündeme getirmek için mecliste bir konuşma yaptı.

Karar Brüksel'de Polonya hükümetinin hukukun üstünlüğünü baltalarken Polonya ile AB arasındaki çatlağı derinleştirdiği yönünde suçlamalara yol açtı.

Polonya'nın ana muhalefet partisi Civic Platform'un lideri Tusk, tartışmanın ardından düzenlediği basın toplantısında, Polonya'nın Avrupa entegrasyonu sayesinde başarıya ulaşan hırslı bir ulus olarak sunulmamasından üzüntü duyduğunu söyledi.

Tusk, "Bugün Hukuk ve Adalet (PiS) hükümeti ile bir duvar arasında kafa kafaya çarpışmaya tanık olduk" dedi. "Bu tartışma sırasında PiS hükümeti temsilcileri tarafından sunulan argümanların hiçbiri herhangi bir siyasi partiyi veya Avrupa Birliği ülkelerini ikna etmedi."

Başbakan Morawiecki ve kendisini destekleyen PiS milletvekillerinin sunduğu argümanların "inandırıcı" görülmediğini de sözlerine ekledi.

 

MİLLETVEKİLİ, POLONYA HÜKÜMETİNİN POLONYA ANAYASASINI İHLAL ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Polonyalı bir muhalefet milletvekili, Polonya hükümetini ülkenin anayasasını ihlal etmekle suçlarken, Avrupa Birliği Adalet Divanı anayasayı "koruyor".

Salı günü Strasbourg'da düzenlenen bir Avrupa Parlamentosu tartışması sırasında Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki'ye hitap eden Avrupa Halk Partisi'ni temsil eden bir milletvekili Andrzej Halicki, Morawiecki'yi "ortaklara ve arkadaşlara" yönelik saldırılarından dolayı eleştirdi.

Morawiecki, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin Polonya anayasasının AB yasalarından üstün olduğuna ilişkin kararına ilişkin bir tartışmaya katılmak üzere Avrupa Parlamentosu'ndaydı.

Karar, Varşova ile Brüksel arasındaki gerilimi artırdı ve Polonya hükümetinin hukukun üstünlüğünü baltaladığı iddialarına yol açtı.

MEP, "Burada neden bir çatışma olduğunu söylüyorsunuz? Polonya anayasasını koruyan Adalet Divanı (AB), sizin hükümetiniz onu ihlal ediyor" dedi. Politize yargıçlar isteyen sizin hükümetinizdir, basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünün işleyişini kısıtlayan sizin hükümetinizdir” dedi.

Halicki, Morawiecki'nin "olmaması gereken yerlerde müttefikler aradığını" da sözlerine ekledi ve bir zamanlar "güvenlik toplumda, ortak Avrupa'mızda" diyen kişinin Morawiecki olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca, "Avrupa'daki yerimize Polonyalılar tarafından karar verilmesi gerektiğini söyledi… çünkü sizin (Morawiecki – PAP) belirttiğiniz gibi, Polonya 'Avrupa'da yeri olan gururlu bir ulus' idi."

"Yükümlülüklerin nerede?" şeklinde devam etti. "Çünkü bugün Polonya'nın ve Polonyalıların güvenliğiyle oynuyorsunuz. Böyle bir yetkiniz yok. Polonya'yı Avrupa'da savunacağız çünkü Polonya'nın farklı bir yüzü var, saldırganlık dili kullanan biri değil. Siz, Avrupa'da Polonya'yı savunacağız. Buna geçen Pazar günü AB'deki gösteriler sırasında tanık olduk" dedi.

Halicki, "Polonyalılar bizim geleceğimize, Avrupa ve Polonya'nın ortak geleceğine kayıtsız değiller" dedi.

 

CUMHURBAŞKANI AVRUPA KONSEYİNİN BELARUS'A DAHA FAZLA YAPTIRIMI KABUL ETMESİNİ UMUYOR

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Salı günü Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yaptığı açıklamada, Polonya'nın Avrupa Konseyi'nin hibrit saldırılara misilleme olarak Beyaz Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulamasını istediğini söyledi.

Son aylarda Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus'tan sınırlarını geçmeye çalışan artan sayıda Orta Doğulu göçmen gördü.

Üç ülkeye göre, göçmenler Beyaz Rusya'nın Alexander Lukashenko rejimi tarafından AB'yi istikrarsızlaştırma amacıyla kasten kendi topraklarına itiliyor.

En çok etkilenen ülke olan Polonya, göçmenlerin AB'ye karşı bir "hibrit saldırı" biçimi olarak kullanıldığını söyledi.

Duda, Litvanyalı mevkidaşı Gitanas Nauseda ile görüşmesinin ardından, krizin sadece Polonya'yı değil, Litvanya ve Letonya'yı da etkilediğini söyledi.

Duda, Vilnius'ta yaptığı konuşmada, "Avrupa Konseyi'nin Belarus rejimine yönelik ek yaptırımlar hakkında karar vermesini umuyoruz... çünkü Avrupa Birliği'nden toplum olarak bu tür bir desteğe kesinlikle bugün ülkelerimizin ihtiyacı var." dedi.

Duda, Polonya'nın Belarus sınırının korunmasına, özellikle de AB'nin bir dış sınırı olduğu için "tam sorumlulukla" davrandığını da sözlerine ekledi. Duda, "AB ve Schengen üyesi olarak Avrupalı ortaklarımıza sınırı sorumlu bir şekilde koruyacağımıza ve yasadışı göçe izin vermeyeceğimize dair söz verdik" dedi.

 

BAKAN YARDIMCISI KOVİD-19 ENFEKSİYONLARININ ARTMAKTA OLDUĞU HUSUSUNDA UYARDI

Sağlık Bakan Yardımcısı Salı günü yaptığı açıklamada, Covid-19 enfeksiyon sayısının artmakta olduğunu ve ay sonuna kadar günde 5.000'e ulaşabileceğini söyledi.

Waldemar Kraska, Polonya Radyosu Bir'e Salı günü yaklaşık 4.000 yeni enfeksiyon ve 64 hastalıktan ölümün bildirildiğini ve bunun da enfeksiyon sayısının "çok dik bir artış eğiliminde" olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Kraska, Salı günkü enfeksiyon sayısının bir önceki haftanın rakamından yaklaşık yüzde 85 daha yüksek olduğunu söyledi ve Ekim ayı sonuna kadar 5.000 işaretini geçebileceği konusunda uyardı.

Enfeksiyonlardaki en büyük artışın güneydoğudaki Podlaskie ve Lubelskie eyaletlerinde görüldüğünü, ancak bölgede sıhhi kısıtlamaları sıkılaştırmaya yönelik bir planın henüz olmadığını da sözlerine ekledi.

 

DUDA, POLONYA-ALMANYA SINIR KONTROLÜ SÖYLENTİLERİNİ REDDETTİ

Polonya Cumhurbaşkanı, Pazartesi günü Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, Polonya-Almanya sınırında kontroller getirme olasılığı hakkındaki endişeleri giderebileceğini söyledi.

Salı günü Vilnius'ta bulunan Devlet Başkanı Duda, düzenlediği basın toplantısında, "Almanya'nın Polonya-Belarus sınırında meydana gelen durum nedeniyle Polonya-Almanya sınırında kontroller getirme olasılığını değerlendirdiği iddialarına ilişkin basında söylentiler çıktı" dedi.

Duda, "(Alman) cumhurbaşkanı bana hiçbir ciddi Alman politikacıdan böyle bir sinyal duymadığını ve Alman tarafında bu kadar ciddi değerlendirmelerin yapıldığını duymadığını söyledi." dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeyi de dikkate alarak, "Almanya'nın böyle bir şeye hazırlanmasından korkan varsa", "bu korkuları tamamen ortadan kaldırması gerekir" dedi.

Polonya cumhurbaşkanına, Alman polisi tarafından Belarus sınırındaki Polonya servislerine destek konusu soruldu. "Sınırımıza birini davet edersek, misafir kabul edilir" diye yanıtladı.

 “Bir şeyin altını çizmek istiyorum: Bugün sınırın fiziki korunması konusunda herhangi bir yardıma ihtiyacımız yok; Biz bu yükümlülüğü yerine getiriyoruz, bu konuda herhangi bir yardım talebinde bulunmadık" dedi.

 

POLONYA’DA SALI GÜNÜ 3.931 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 64 ÖLÜM RAPORLANDI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Pazartesi günü bildirilen 1.537 vakaya karşı son 24 saat içinde Salı sabahına kadar 3.931 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 64 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 841 ventilatöre karşı ventilatördeki 318 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 3.264'ten 3.592 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 128.780 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.678.296 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 38.322.505 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.741.503 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Seul: Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin Salı günü doğu kıyısından denizaltıdan fırlatılan bir balistik füze (SLBM) ateşlediğini ve Japonya'nın yeni başbakanını kampanya yolundan çektiğini ve Seul'deki büyük bir silah fuarının açılışını gölgede bıraktığını söyledi.

ABD ordusunun Hint-Pasifik Komutanlığı, fırlatmayı istikrarsızlaştırıcı olarak kınadı, ancak ABD veya müttefikleri için acil bir tehdit oluşturmadığına karar verdi.

Güney Kore ve Japonya'daki yetkililer tarafından bildirilen fırlatma, ABD ve Güney Koreli elçilerin Kuzey ile nükleer soğukluğu görüşmek üzere Pazartesi günü Washington'da bir araya geldikten sonra geldi.

Fırlatma, nükleer silahları ve füze programları üzerindeki uluslararası yaptırımlara rağmen askeri gelişimini sürdüren Kuzey Kore'nin en son silah testi.

 

Tokyo: Çin ve Rusya'dan 10 deniz gemisinden oluşan bir grup, Pazartesi günü Japonya'nın ana adası ile kuzeydeki Hokkaido adasını ayıran bir boğazdan geçti, Japon hükümeti bu tür faaliyetleri yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Japonya, Japon Denizi'ni Pasifik'ten ayıran Tsugaru Boğazı'ndan birlikte seyreden Çin ve Rus donanma gemilerinin geçişini ilk kez onayladı.

Boğaz, uluslararası sular olarak kabul edilirken, Japonya'nın Çin ile olan bağları, bir grup küçük Doğu Çin Denizi adacığı üzerindeki çelişkili iddialarla uzun süredir rahatsız. Tokyo'nun da Moskova ile toprak anlaşmazlığı var.

Kabine Genel Sekreter Yardımcısı Yoshihiko Isozaki Salı günü düzenlediği düzenli bir basın toplantısında, "Hükümet Çin ve Rus donanma gemilerinin Japonya'daki bunun gibi faaliyetlerini yakından izliyor" dedi. "Japonya çevresindeki sularda ve hava sahasında gözetim faaliyetimizde elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz."

Bir Japon Savunma Bakanlığı sözcüsü, Japon karasularının ihlal edilmediğini ve gemilerin geçişiyle hiçbir uluslararası kuralın ihlal edilmediğini söyledi.

 

Moskova: Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya, Çin ve Pakistan'ın Afganistan'a yardım sağlamaya istekli olduklarını, ancak Moskova'nın Taliban hükümetini tanımaya henüz hazır olmadığını söyledi.

İnsani yardım ve ekonomik destek vaadi, Çarşamba günü Moskova'da yapılacak bir toplantıda Afganistan'ın İslamcı yöneticilerinin temsilcilerinin de eşlik edeceği Rus, Çinli ve Pakistanlı yetkililer arasındaki görüşmelerin ardından geldi.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya'nın yeni hükümetin siyasi ve etnik kapsayıcılığı da dahil olmak üzere iktidara geldiklerinde verdikleri sözleri yerine getirmelerini beklerken Rusya'nın Taliban'ı tanımadığını söyledi.

Eleştirmenler, eski isyancı hareketin kadınları ve azınlıkları dışlamama veya düşmanlara zulmetmeme sözünden geri adım attığını söylüyor.

 

Washington: Birleşmiş Milletler'in nükleer gözlemci başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, İran'a ne zaman seyahat edebileceği konusunda yakında haber beklediğini ve ajansın Kasım ayındaki Yönetim Kurulu toplantısından önce Tahran'a gitmeyi beklediğini söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi Washington'da yaptığı açıklamada, beklentisinin İranlı yetkililerle yaptığı görüşmelere dayandığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Gazetecilere verdiği demeçte, "Yakında bununla ilgili bir haber bekliyorum" dedi.

Grossi, IAEA'nın TESA Karaj kompleksi dışında İran'daki tüm sitelerde kameralara hizmet verebildiğini söyledi.

TESA Karaj kompleksindeki atölye, santrifüjler için bileşenler, uranyumu zenginleştiren makineler üretiyor ve Haziran ayında oradaki dört IAEA kamerasından birinin imha edildiği bariz sabotajla vuruldu. İran onları kaldırdı ve yok edilen kameranın görüntüleri kayıp.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa