Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 22.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

BANKACILIK / GNB- Getin Noble Bank'ın (GNB) Sözcüsü Wojciech Sury, Parkiet gazetesine verdiği demeçte, sorunlu kredi kuruluşu Getin Noble Bank'ın (GNB), finansal hizmetler düzenleyicisi KNF'nin 2021 sonuna kadar yeniden yapılandırma planını onaylamasını umduğunu söyledi. Ancak KNF, işlemleri 22 Aralık tarihine kadar uzatabileceğini kabul ediyor. Sözcü, GNB'nin CHF kredileriyle ilgili risk için mevcut karşılık seviyesinin yeterli olduğunu, çünkü banka tarafından kredi anlaşmalarında tarihsel olarak kullanılan maddelerin hiçbirinin tüketici koruma ofisi UOKiK'in kötüye kullanım maddeleri kaydına dahil edilmediğini de sözlerine ekledi. Mahkemeler bu nedenle bu maddeleri bireysel olarak ve belirli bir CHF kredi davasındaki kanıtlara bağlı olarak inceliyorlar. (Parket)

 

BIOTECH / MABION - CEO Krzysztof Kaczmarczyk, 2024-2025'te üretim kapasitesi iki katına çıktıktan sonra Parkiet gazetesine verdiği demeçte, Biyoteknoloji firması Mabion, 2022-2023'te Covid-19 aşı antijenlerinin ticari üretimi için ABD ilaç şirketi Novavax ile yaptığı 1,5 milyar PLN (330 milyon Euro) civarındaki anlaşmanın yaklaşık yüzde 40'ını ve kalan yüzde 60'ını uygulamayı planlıyor dedi. Şirket, anlaşmanın etkisinin 2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren sonuçlarında görünür hale gelmesini bekliyor. (Parkiet)

 

DEMİRYOLU, İNŞAAT MALZEMELERİ - Polonyalı demiryolu sistemi operatörü PKP PLK, diğerlerinin yanı sıra, başlangıçta planlanan 17 milyar PLN (3.70 milyar EUR) yerine, yeni bütçe perspektifinden AB finansmanının başlatılmasıyla ilgili sorunlar nedeniyle 2021'deki ihalelerde muhtemelen yalnızca 3.0-3.5 milyar PLN (650-760 milyon EUR) başlatacak. ray malzemeleri tedarikçisi Track Tec Krzysztof Niemiec'in CEO'su vekili , inşaatçılar hala 2014-2020 perspektifi kapsamında sözleşmeleri tamamlamakla meşgulken, inşaat malzemesi sağlayıcıları, önceki sözleşmeler için malzeme sağladıkları ve yeni siparişlere acil ihtiyaç duydukları için sorun yaşıyor şeklinde belirtmektedir. (Puls Biznesu)

 

MENKUL KIYMETLER/ KDPW – KDPW CEO’su Maciej Trybuchowski, Parkiet gazetesine verdiği demeçte, Polonya merkezi menkul kıymetler deposu KDPW'nin bu yıl rekor düzeyde yüksek gelir ve kâr elde ettiğini ve bu nedenle müşterilerini desteklemeye odaklanabileceğini söyledi. 2021'in sonuna kadar KDPW, müşterilerine güvenlik anlaşmaları ve kayıt ücretlerinde ve kurumsal etkinlik hizmet ücretlerinde 400 milyon PLN (87 milyon Euro) değerinde geçici indirimler sunmayı bekliyor. CEO'ya göre KDPW de satın almalar üzerinde kafa yoruyor. (Parket)

 

YENİLENEBİLİRLER ENERJİ- Uluslararası anketör YouGov tarafından 1.000 kişilik bir örneklem üzerinde yapılan bir ankete göre, Polonyalıların çoğunluğu (yüzde 69), evlerinin yakınında bulunan bir rüzgar çiftliğine itiraz etmeyecek. Daha da büyük bir çoğunluk (yüzde 79), mahallelerinde bir PV çiftliğini memnuniyetle karşılayacaktır. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

E-TİCARET, ÖDEMELER – Ödeme operatörü PayPal'ın Orta ve Doğu Avrupa bölgesi, Rusya ve İsrail genel müdürü Efi Dahan, günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği röportajda Polonya e-ticaret sektörünün hızla büyümeye devam etmesinin beklendiğini söyledi. Polonyalıların yüzde 6'sının artık online alışveriş yaparken taksitli ödeme yöntemini seçmesiyle "şimdi al sonra öde" ödeme yönteminin giderek daha popüler hale geldiğini kaydetti. (Rzeczpospolita)

 

EYLÜL AYINDA POLONYA UTFE ENFLASYONU YILLIK BAZDA % 5,6 ORANINDA YÜKSELDİ - EUROSTAT

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (HICP) Eylül 2021'de bir önceki aydaki yüzde 5.0 büyümeye karşı yıllık yüzde 5,6 arttığını söyledi.

Eurostat verilerine göre, aylık bazda fiyatlar yüzde 0,7 arttı.

HICP, tek tip Eurostat metodolojisine göre hesaplanmaktadır.

Polonya Merkez İstatistik Ofisi'ne (GUS) göre, Eylül 2021'de tüketim malları ve hizmet fiyatları yıllık %5,9 ve aylık %0,7 arttı.

GUS ve Eurostat verileri arasındaki farklılıklar, farklı hesaplama yöntemlerinin uygulanmasının bir sonucudur.

HICP, ülkelerin Euro'nun benimsenmesi için gerekli olan Maastricht anlaşması enflasyon kriterlerine uyumunu belirlemek için kullanılır. İzin verilen maksimum enflasyon, AB'de en düşük sonuca sahip ülkelerin üç yıllık ortalamasının seviyesinin 1,5 puan üzerinde belirlendi.

 

POLONYA'NIN İMALAT EYLÜL AYINDA YILLIK BAZDA ARTTI - İSTATİSTİK DAİRESİ

Merkez İstatistik Ofisi (GUS) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın sanayi üretiminin Eylül 2021'de yıllık yüzde 8,8 arttığını söyledi.

Aylık olarak, sanayi üretimi yüzde 11,0 azaldı.

PAP anketine katılan ekonomistler, Eylül ayı imalatının yıllık %8,2 artmasını ve aylık %10,2 düşmesini bekliyorlardı.

Ağustos ayında mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi yıllık yüzde 8,7, aylık ise yüzde 0,9 arttı.

GUS, imalat fiyatlarının Eylül ayında yıllık %10,2, aylık ise %0,7 arttığını bildirdi.

PAP tarafından ankete katılan ekonomistler, Eylül ayı üretici fiyatlarının yıllık %10,0 ve aylık %0,7 artmasını bekliyorlardı.

 

POLONYA'DA ÇALIŞANLARIN HEMEN HEMEN YARISI ÜCRETLERİNDE ARTIŞ BEKLİYOR

Yeni bir ankete göre Polonyalıların yarısına yakını işgücü kıtlığı ve artan enflasyon nedeniyle maaşlarında artış bekliyor.

İş ve işçi bulma kurumu Gi Group tarafından yapılan ankete göre, ankete katılanların yüzde 45'inden fazlası maaşlarında artış beklerken, sadece yüzde 6'sı maaşlarının düşebileceğinden korkuyor.

Eylül ayında gerçekleştirilen anket, ağırlıklı olarak üretim, müşteri hizmetleri, nakliye, nakliye ve satış alanlarında çalışan veya çalışmış kişileri kapsıyordu.

İyimser grubun yüzde 39'u yüzde 30'luk bir zam beklediklerini söylerken, yüzde 32'si yüzde 20 daha fazla kazanmak istiyor.

Gi Group operasyon şefi Ewa Klimczuk, "Ücretlerdeki artışa olan inancın büyük olasılıkla işgücü piyasasındaki mevcut durumdan - artan çalışanlar için talep ve artan enflasyondan kaynaklanıyor. Bazı şirketler zaten daha cazip oranlar getiriyor, bu nedenle çalışan rotasyonunu durdurmaya çalışıyor" dedi.

Merkezi İstatistik Dairesi'ne (GUS) göre, enflasyon Eylül 2021'de yıllık yüzde 5,9'a ulaştı.

 

MALİYE BAKANLIĞI EKONOMİSTİ, “YÜKSEK ENFLASYON YILLARCA KALABİLİR”

Maliye Bakanlığı baş ekonomisti, Polonya'da yüksek enflasyonun merkez bankasının resmi hedefi olan yüzde 2,5'e geri getirilmeden önce üç-dört yıla kadar sürebileceği konusunda uyardı.

Polonya Ulusal Bankası (NBP), 2020 baharında koronavirüs pandemisi başladığında faiz oranlarını rekor düşük seviyelere indirdikten sonra artan enflasyondan muzdaripti. Eylül ayı için resmi okuma, NBP'nin resmi hedefinin (yüzde 2,5) iki katından fazla olan yüzde 5.9 idi.

Lukasz Czernicki özel radyo yayıncısı TOK FM'e, olağandışı yüksek enflasyonun "birkaç, hatta bir düzine kadar çeyrek" burada kalacağını söyledi.

"Birkaç ay önce gelecek yıl için yüzde 3,3 enflasyon öngörüyoruz, ancak muhtemelen bu biraz daha yüksek olacak."

Czernicki, "Enflasyon yükseldi, yaklaşık yüzde 6'ya yükseldi, kesinlikle bazı makroekonomik riskler oluşturuyor, ancak tahminlerimize göre bu kadar yüksek bir enflasyon oranı geçici bir fenomen." dedi.

"Gelecek yıl enflasyon kademeli olarak düşmeye başlamalı" diye devam etti.

Czernicki, enflasyonun devlet bütçesine yardımcı olduğunu kabul etti.

Czernicki, "Daha yüksek enflasyonun hükümet için daha iyi finansal istikrar anlamına geldiği varsayılabilir." dedi.

Ekim ayı başlarında, merkez bankası ana faiz oranını yüzde 0,1'den yüzde 0,5'e yükseltti, ancak ekonomistler hareketin enflasyon üzerinde gerçek bir etki yaratamayacak kadar ılımlı olduğunu söylüyorlar.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

POLONYA CUMHURBAŞKANI SİLAHLI ÇATIŞMA TEHDİTİNİN GERÇEK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Polonya cumhurbaşkanı, çatışma tehditinin on yıllardır ilk kez Avrupa'yı rahatsız ettiği konusunda uyardı.

Vilnius'taki Litvanya Ulusal Güvenlik Konferansı'nda konuşan Andrzej Duda, Rus saldırganlığının NATO birliklerinin ittifakın doğu sınırındaki varlığının sürdürülmesi anlamına geldiğini de söyledi.

"Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı zamandan bu yana, geleneksel silahlı çatışmanın gerçek hayaleti, on yıllardır ilk kez Avrupa'nın bizim tarafımıza geri döndü" dedi. "Bu, bizi bölgemizdeki güvenlik sorunlarına farklı bir yaklaşım benimsemeye zorlayan nispeten yeni bir durum”.

Polonya cumhurbaşkanı, "Maalesef Rusya, bu yılki ZAPAD 2021 tatbikatlarında, diğerlerinin yanı sıra, Polonya ve Litvanya sınırlarına yakın Belarus eğitim sahalarında Rus ordusu tarafından askeri manevralar yapıldığında olduğu gibi, düzenli olarak gücünü göstermeye ve bölgedeki gerilimi artırmaya devam ediyor. " diye ekledi.

Duda'ya göre, "Doğu komşumuzun yarattığı büyüyen tehdide verilecek yanıt, müttefik kurumların yapılarının daha da geliştirilmesine odaklanmalıdır."

Duda, "Bu, NATO ülkelerinden askerlerin varlığının doğu kanadında sürdürülmesinin yanı sıra her bir müttefik tarafından mali yükümlülüklerin yerine getirilmesini de içeriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, "siyasi ve ekonomik sistemlere ve demokratik değerlere yönelik yasadışı saldırıların toplumlarımızı örgütsüzleştirmeyi amaçladığını" söyleyerek hibrit tehditlerin tehlikeleri konusunda uyardı.

Duda, "Bu eylemler özellikle siber uzayda düşmanca eylemlerle kendini gösteriyor" dedi.

Polonya cumhurbaşkanı, "Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarındaki güncel olaylar, aslında Alexander Lukashenko rejiminin düşmanca bir saldırısı olan ve Orta Doğu'dan AB'de daha iyi bir yaşam umut eden insanları alaycı bir şekilde sömüren hibrit faaliyetlerin benzeri görülmemiş bir örneğidir. ülkeler," diye devam etti.

 

AK VE ABAD, POLONYA'NIN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKELERİNİ İHLAL ETTİ - BAŞKAN

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avrupa kurumlarını Polonya'da adalet yönetimine müdahale ederek AB anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı.

Duda suçlamaları, bir dökümü Polonya Cumhurbaşkanı Şansölyeliği'nin internet sitesinde yayınlanan Litvanya televizyonuyla yaptığı röportajda yaptı.

Polonya cumhurbaşkanı, "AB'ye katıldık, Avrupa anlaşmalarına bağlıydık ve bu anlaşmalarda AB içinde belirli konularda karar vermek için egemenliğimizin bir kısmından vazgeçmemiz şart koşuluyor. Ve buna tamamen katılıyoruz, kimsenin bir hakkı yok. Bu konuda şüpheler var" dedi.

Ancak Duda, AB'nin müdahale etme hakkına sahip olmadığı bazı alanlar olduğunu da sözlerine ekledi ve Polonya Anayasa Mahkemesi, AB hukukunun üstünlüğüne meydan okuyan yakın tarihli bir kararda bunu açıkça ortaya koydu.

Karar, Avrupa Komisyonu'nu Polonya yargı sistemindeki kararın ve değişikliklerin Avrupa yasalarına aykırı olduğunu düşündüğü için olası tepkiler konusunda Polonya'yı uyarmaya sevk etti.

Ancak Duda röportajda, AB anlaşmalarının adaletin idaresi meselesinin üye devletlerin iç meselesi olduğunu açıkça belirttiğini iddia etti.

Duda, bu alana müdahale ederek, "Polonya'ya karşı hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal eden Avrupa Komisyonu ve Avrupa Adalet Divanı (CJEU)" dedi.

Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki Salı günü Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, yakın tarihli bir Anayasa Mahkemesinin Polonya anayasasının AB anlaşmalarından önce geldiğini belirten kararının arkasındaki mantığı sundu.

Morawiecki'nin konuşması çoğu Avrupa Parlamentosu üyesi tarafından eleştiriyle karşılandı ve argümanlarına Polonya'ya karşı olası tepkiler konusunda uyarıda bulunan Avrupa Konseyi başkanı Ursula von der Leyen tarafından da karşı çıktı.

 

BAŞKAN “POLONYA HER ZAMAN TOLERANSLI BİR ÜLKE OLDU” DEDİ

Polonya her zaman hoşgörülü bir ülke olmuştur ve Polonya'da LGBT'siz bölgeler olduğunu söylemenin "saçma ve yalan" olduğunu söyleyen cumhurbaşkanı bir Litvanya televizyon kanalına verdiği röportajda söyledi.

Başkan Andrzej Duda, LTR Televizyonu'na şunları söyledi: "Hiçbir zaman herhangi bir zulüm görmedik. Örneğin Avrupa Birliği ülkelerinde cinsel tercihleri olan kişilere zulmedildi, ancak Polonya'da değil. Polonya'da zulme uğramadılar ve var Bu tür insanlara karşı hiçbir zaman bir kanun olmadı. Hoşgörümüz var ve her zaman da oldu."

Duda, hoşgörünün "bu kişinin özel meselesi ve kişisel tercihidir" fikrine dayandığına dikkat çekti.

"Özgür hissedin - kişinin özel hayatında, kendi evinin veya dairesinin dört duvarı içinde yapılanlar, kişinin özel meselesidir" diye ekledi.

Polonya'da "LGBT'den arındırılmış bölgeler" sorulduğunda, "Hiç böyle bir şey olmadı" yanıtını verdi.

"Çok radikal ve çok agresif olan bir LGBT aktivisti, internette böyle bir kampanya yarattı, gerçeği çarpıttı. Bu sahte bir haber" dedi.

Cumhurbaşkanı, "Bu… Polonya'ya iftiradır. Böyle bir şey hiç olmadı" dedi.

 

KACZYNSKI, BRÜKSEL'İ 'ÜST DEVLET' İNŞA ETMEKLE SUÇLADI

Polonya'nın iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski, Brüksel'i ulus devletler hiyerarşisine sahip bir süper devlet kurmaya çalışmakla suçladı.

Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki Salı günü Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, yakın tarihli bir Anayasa Mahkemesinin Polonya anayasasının AB anlaşmalarından önce geldiğini belirten kararının arkasındaki mantığı sundu.

Morawiecki'nin konuşması çoğu Avrupa Parlamentosu üyesi tarafından eleştiriyle karşılandı ve argümanlarına, Polonya'ya karşı olası tepkiler konusunda uyarıda bulunan Avrupa Konseyi başkanı Ursula von der Leyen tarafından da karşı çıkıldı.

Çarşamba günü sağ görüşlü Gazeta Polska gazetesine verdiği röportajda Kaczynski, AB kurumlarını Polonya hükümetini değiştirmeye çalışmak ve bir Avrupa süper devleti inşa etmekle suçladı.

Kaczynski, "Polonya'da daha uysal ve bağımlı bir hükümete geçiş, ikinci stratejik ve uzun vadeli hedefin gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaktır." dedi.

"(Hedef) federal bir Avrupa değil, Almanya ve Alman vatandaşları gibi bazı ülkelerin egemenlik statüsünü koruduğu, ancak Polonya ve Polonyalıların sahip olmadığı bir milletler hiyerarşisine sahip, tamamen demokratik olmayan bir süper devlet" dedi. .

Egemenliğimizle ilgili en önemli konuda çeyrek adım bile geri adım atmayacağız” dedi.

AB, Polonya'nın iktidar partisi Hukuk ve Adalet'i adalet sistemini siyasallaştırmakla suçladı, ancak ülkenin muhafazakar hükümeti adalet reformlarının Polonya'daki adalet sistemini yeniden düzenlemenin bir yolu olduğunu savunuyor.

Temmuz ayındaki bir kararda, Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU), Polonya'ya Yüksek Mahkeme'deki bir disiplin kurulunun bağımsız olmadığını ve hükümet tarafından muhalif yargıçları susturmak için kullanılabileceğini söyleyerek kapatmasını emretti.

İktidar partisi liderinin hükümetin paneli kapatacağını açıklamasına rağmen, ABAD kararını uygulamak için henüz hiçbir şey yapılmadı.

Ancak Gazeta Polska röportajında Kaczynski, adalet revizyonunun tamamlanmadığını ve hükümetin süreci hızlandıracağını söyledi.

Hedeflerimize ulaşmak için üzerimize düşen görevleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Salı günü von der Leyen, Polonya'nın disiplin kurulunu kapatması, hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmesi ve görevden alınan yargıçların işe geri dönmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.

 

İKTİDAR PARTİSİ LİDERİ, YAKLAŞAN HÜKÜMET DEĞİŞİKLİKLERİNE DAİR İPUÇLARI VERDİ

Polonya'nın iktidar partisi Hukuk ve Adalet (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski, iktidar kampının hükümetin kadrosunda değişiklik yapmak üzere olduğunu söyledi.

Kaczynski, Çarşamba günü sağcı haftalık Gazeta Polska gazetesine verdiği röportajda, "Değişiklikler yakında gerçekleşecek," dedi.

Teknik ve koalisyon değişiklikleri olacak” dedi.

Kaczynski, "Bir durumda önemli bir değişiklik olacak," dedi, ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Yaz aylarında Kaczynski, Jaroslaw Gowin'in Anlaşma partisini iktidar koalisyonundan çıkardı, ancak Gowin'in küçük partisinden bazı milletvekilleri PiS'de kalmaya karar verdi. O zamandan beri Kaczynski, uzun süredir muhalefet temsilcisi Pawel Kukiz de dahil olmak üzere bir avuç başka milletvekilini PiS ile el ele oy vermeye ikna etmeyi başardı.

 

AK YETKİSİ GÖÇ KRİZİNE DAİR POLONYA'YI ZİYARET EDECEK

Bir AK sözcüsü, Avrupa Komisyonu'nun (AK) göç dairesi direktörünün Polonya sınırındaki göç krizini görüşmek üzere Perşembe günü Polonya'yı ziyaret edeceğini söyledi.

Adalbert Jahnz Çarşamba günü Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü başkanı Monique Pariat'ın Perşembe ve Cuma günleri Varşova'ya iki günlük bir ziyarette bulunacağını söyledi.

Jahnz'a göre Pariat, Polonya-Belarus sınırındaki durumu görüşmek üzere Cuma günü Polonyalı yetkililer ve sivil toplum aktivistleriyle bir araya gelecek.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini Orta Doğu ve Afrika'dan göçmen getirmek ve ardından Brüksel'in Minsk'e uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla AB sınırına itmekle suçladı.

Polonya Sınır Muhafızları, her gün Belarus'tan yüzlerce yasadışı giriş girişimini engellediğini söylüyor.

Yine de, artan sayıda göçmenin başarılı bir şekilde Polonya topraklarına geçtiği ve şimdi Batı Avrupa'ya yöneldiği bildiriliyor. Polonya, durumu kendi başına halledebileceğini iddia ederek henüz AB sınır ajansı Frontex'ten yardım istemedi.

 

SAĞLIK BAKANI “POLONYA'DA CORONAVİRÜS PANDEMİSİ 'PATLAMASI' YAŞANIYOR” DEDİ

Sağlık Bakanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın son iki gün içinde "salgın bir patlama" gördüğünü ve enfeksiyon sayısının her hafta ikiye katlandığını söyledi.

Polonya'nın güneybatısındaki Legnica'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Adam Niedzielski, Salı ve Çarşamba günleri haftalık artışların sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 100'e ulaştığını söyledi.

Niedzielski, "Bu devam ederse, durum tüm tahminlerimizi bozacak," diye uyardı.

Bakan ayrıca, "Tahmin yolunun ötesine geçen bir senaryonun gerçekleşmesi, bizim için kesinlikle önemli bir uyarı ve kırmızı ışıktır" dedi.

Niedzielski, günlük enfeksiyonların üçte birinden fazlasının Polonya'nın 16 vilayetinden sadece ikisinde rapor edildiğini söyledi: Doğu Lubelskie ve Podlaskie illeri, aşı sayısının da en düşük olduğu yerler, dedi.

Bakan, orta büyüklükte bir il olan Lubelskie'nin halihazırda işgal edilmiş 700 yatakla ilk sırada yer aldığı, sorunun yeni hastaneye yatışların sayısına da yansıdığına dikkat çekti.

Bakan ayrıca, toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılıp takılmadığına ilişkin denetimler de dahil olmak üzere mevcut koronavirüs kısıtlamalarının daha sıkı yaptırımlara tabi olacağını söyledi.

Niedzielski, salgın müfettişliği Sanepid'den Lubelskie ve Podlaskie'de polisle ortak devriyeler düzenlemesini istediğini söyledi.

Bakan ayrıca, trend devam ederse hükümetin "sert önlemler" almak zorunda kalacağı konusunda da uyardı.

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, son 24 saat içinde Çarşamba sabahına kadar 5.559 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 75 ölüm kaydetti.

 

ÜÇÜNCÜ COVİD-19 DOZU ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALARDA SUNULACAK

Polonya Başbakanı, Tıp Konseyi'nin bir toplantısından sonra Facebook'ta, Covid aşılı yetişkin Polonyalıların birkaç hafta içinde önerilen bir üçüncü aşı dozunu alabileceklerini yazdı.

Morawiecki, en az 6 ay boyunca tam olarak aşılanmış 18 yaşın üzerindeki kişiler için üçüncü aşıların mevcut olacağını belirtti. Şimdiye kadar, yalnızca 50 yaşın üzerindeki kişiler ve sağlık uzmanları üçüncü aşı için uygundu.

Morawiecki, "Sağlık bakanıyla birlikte aşıların birkaç hafta içinde başlayacağına karar verdik."

Tıp Konseyi, Covid-19 pandemisinin dördüncü dalgasıyla nasıl başa çıkılacağını, koronavirüsün hastanelerde yayılmasını önlemeye yönelik adımları, sağlık personeli için aşıları hızlandırma beklentilerini ve ülkenin bulaşıcı hastalık klinikleri ağı için planlı yükseltmeleri tartıştı.

 

AP POLONYA ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KÜRTAJ KARARINI GÖRÜŞTÜ

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin yaklaşık bir yıl önce verdiği kürtaj kararıyla ilgili bir tartışma Çarşamba günü Avrupa Parlamentosu'nda yapıldı.

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin geçen yıl 22 Ekim'deki kararı, ülkede şu anda uygulanan neredeyse tek kürtaj türü olan fetal anormallikler nedeniyle gebelik sonlandırmasını durdurdu.

Tecavüzden kaynaklanan ve kadınların hayatını tehdit eden gebeliklerin kürtajları hala resmi olarak yasaldır.

Tartışmanın başında konuşan AB'nin Eşitlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Helena Dalli, Anayasa Mahkemesi'nin kararının "Polonya'da kürtajın fiilen yasaklanmasına yol açtığını" söyledi, ancak AB'nin sağlık sistemleri ile  ilgili alanlarda herhangi bir yetkisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

Soldan bir milletvekili olan Robert Biedron, "Kadınların cehennemi devam ediyor. Bir yıl önce, iktidardaki Hukuk ve Adalet partisi lideri Jaroslaw Kaczynski, kadınlara karşı kararı imzaladı."

"Polonya gerçekte Polonyalı kadınların seslerinden mahrum bırakıldığı ve kuluçka rolüne indirgendiği ataerkil bir dini devlet haline geldi. Bu korkunç bir barbarlık ve hükümet tarafından yönetilen bir işkencedir" diye ekledi.

Hukuk ve Adalet Milletvekili Izabela-Helena Kloc şunları söyledi: "Bu yıl boyunca, Polonya'da iki yıl önce bu şansa sahip olamayacak birçok çocuk doğdu. O yüzden soruyorum, söylemek istediğiniz bir şey var mı? çocuklarını kucağına alan ve heyecan duyan kadınlar? Bugün akıllarına sadece kürtaj kabusunu getirseler bu kadar mutlu olur muydu?

Birkaç yıl içinde dünyaya gelen çocukların annelerine dönüp "Anne seni seviyorum ve burada olduğun için teşekkür ederim. Bana hayat verdiğin için teşekkür ederim" diyeceklerini sözlerine ekledi.

 

POLONYA ÇARŞAMBA GÜNÜ 5.559 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 75 ÖLÜM BİLDİRDİ

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Salı günü bildirilen 3.931 vakaya karşı, Çarşamba sabahına kadar son 24 saat içinde 5.559 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 75 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 867 ventilatöre karşı ventilatöre bağlı 329 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 3.592'den 3.811 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 134.740 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.678.423 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 38.373.412 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.756.793 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Brüksel: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın bir casusluk anlaşmazlığı nedeniyle ittifaktaki diplomatik misyonunu askıya almasının ardından ittifakın hala Rusya ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

Bu, Rusya'nın genelkurmay başkanı Valery arasındaki bir yardım hattına güvenmek anlamına geliyor.

Yetkililer ve diplomatlar, NATO'nun Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı Gerasimov ve Tod Wolters'ın yanı sıra Stoltenberg'in Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüştüğünü söyledi.

Rusya, NATO-Rusya Konseyi formatındaki resmi toplantılar dondurulmasına rağmen, Belçika'daki büyükelçiliği aracılığıyla diplomasi olasılığını da açık bıraktı.

Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, "NATO ile Rusya arasındaki ilişki şu anda Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana en düşük noktada. Bizim için bu aslında diyaloğa karşı bir argüman değil."

Rusya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Batı askeri ittifakının casus olduklarını söyleyerek sekiz Rus'u sınır dışı etmesinin ardından NATO'daki diplomatik misyonunun faaliyetlerini durduracağını söyledi.

NATO, Rus diplomatların aslında elçiler değil, NATO'nun bilgisayar ağlarındaki zayıflıkları arayan müttefik karargahlarına erişimi olan casuslar olduğuna dair müttefik istihbaratına atıfta bulunduğundan, diğer iki kişinin akreditasyonu reddedildi.

 

Belgrad: ABD ve Avrupa Birliği Çarşamba günü Batı Balkan ülkelerinin AB'ye katılım çabalarına desteklerini dile getirdiler, ancak Bosna'daki "giderek daha fazla bölücü söylem" konusunda endişelerini dile getirdiler.

Sırbistan, Bosna, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk, 27 ulustan oluşan zengin AB'ye katılmak istiyor, ancak üyelik yolunda ilerleme yavaş oldu.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında Washington'da yapılan görüşmeden yaklaşık bir hafta sonra ortak bir bildiride bulunan AB ve ABD hükümeti, Batı Balkan ülkelerine AB genişlemesini destekledikleri konusunda güvence verdi.

Açıklamada, "Bu bölge Avrupa Birliği'ne ait" denildi.

Raporda ayrıca Washington ve Brüksel'in Bosna'daki "seçim ve anayasa reformunu teşvik etme ve devlet kurumlarının işlevselliğini sürdürme" çabalarını desteklediği belirtildi.

Açıklamada, "Bosna-Hersek'te giderek artan bölücü söylem konusunda ciddi endişelerimiz var" denildi.

"Bütün tarafları devlet kurumlarına saygı duymaya ve onları korumaya, yapıcı diyaloğu sürdürmeye ve ilgili reformlar da dahil olmak üzere AB entegrasyon yolunda ilerlemeyi ilerletmek için adımlar atmaya çağırıyoruz."

Bosna'nın 1992-95 savaşını sona erdiren Dayton barış anlaşmaları uyarınca, ülke, nispeten zayıf, üçlü etnik gruplar arası bir cumhurbaşkanlığı ile birbirine bağlanan iki özerk bölgeye - Sırp Cumhuriyeti ve Boşnak-Hırvat federasyonuna - bölündü.

Aynı zamanda cumhurbaşkanlığının Sırp üyesi olan Bosnalı Sırp ayrılıkçı lider Milorad Dodik, geçtiğimiz hafta Sırp Cumhuriyeti liderliğinin yakında Bosna devletinin bazı temel kurumlarını çözmek için önlemler alacağını söyledi.

Dodik uzun zamandır Bosna'nın yargı ve savcılarının uluslararası barış elçilerinin kararları temelinde kurulduğunu ve anayasasında yer almadığını söylüyor.

 

Sofya: Yüzlerce aşı karşıtı protestocu, Bulgaristan'ın restoranlara, tiyatrolara ve alışveriş merkezlerine erişim için zorunlu bir COVID-19 "Yeşil Sertifika" kararına karşı Çarşamba günü Sofya'daki bazı siyasi liderlere katıldı.

Geçici sağlık bakanlığı Salı günü, Avrupa Birliği'nin en az aşılanmış ülkesinde enfeksiyon ve ölümlerdeki artışı yavaşlatmak için harekete geçildiğini duyurdu.

Ancak, Bulgaristan'da bu yıl 14 Kasım'da yapılacak üçüncü parlamento seçimlerini göz önünde bulunduran iş dünyası ve bazı politikacılar tarafından bir onaylamayan koro tarafından karşılandı.

Perşembe günü yürürlüğe girecek olan yeni kurallara göre, barlar, spor salonları, oteller ve diğer kapalı halka açık mekanlara yalnızca aşı sertifikası, virüsten kurtuldukları bir belge veya negatif testi olan kişilerin erişimine izin verilecek. Bulgaristan'da yetişkinlerin sadece %24'ü aşılanmıştır.

Sağlık görevlileri ve bakım evi personeli, sağlık kartı ile gelmedikçe çalışamazlar. Toplu taşıma, bankalar, eczaneler ve gıda mağazaları için istisnalar yapıldı.

Bazı restoran sahipleri ile otel ve tiyatro yöneticileri önlemleri boykot edeceklerini söylerken, yüzlerce Bulgar da sertifika almak için aşı merkezlerine akın etti.

Protestocular, hareketin özgürlüklerini ayaklar altına aldığını ve insanları aşı olmaya zorlamanın bir arka kapısı olduğunu söyledi. Balkan ülkesindeki diğer bazı şehirlerde de gösteriler düzenlendi.

 

Moskova: Başkan Vladimir Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa gaz krizinin henüz Rusya'yı etkilemeyeceğini, artan fiyatların enflasyonu beslemesi, gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin maliyetini daha da artırması veya devlet gelirinin önemli bir kaynağı olan yakıt talebini azaltması gerektiğini söyledi.

Ekonomiler pandemi kaynaklı yavaşlamalardan kurtulurken, küresel talebin arzı geçmesiyle birlikte spot Avrupa gaz fiyatları yıl başından bu yana beş kat arttı. Bu, bazı elektrik üreticilerini daha yüksek zararlı karbondioksit emisyonlarına rağmen yanan kömüre geçmeye sevk etti.

Putin, üst düzey hükümet yetkililerine “Bunun bizim için de belirli sonuçları var” dedi. "Talepte bir düşüş olursa bu Gazprom da dahil olmak üzere üretici şirketlerimizi etkiler."

Rusya'dan tek gaz boru hattı ihracatçısı olan Gazprom, devlet devi Rosneft liderliğindeki petrol üreticileriyle birlikte Rus ekonomisinin temel taşıdır.

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak aynı toplantıda Avrupa gaz piyasasında arz ve talebin kısa vadede dengede olacağına dair hiçbir işaret olmadığını söyledi.

Putin, daha yüksek gaz fiyatlarının gübre fiyatlarının yükselmesine neden olabileceğini ve bunun da zaten yüksek gıda maliyetlerini artıracağını söyledi. Rusya'da enflasyon son zamanlarda hızlanarak Şubat 2016'dan bu yana en yüksek seviyesi olan %7,63'e ulaştı.

Son zamanlarda artan fiyatlar ile başa çıkmak için Rus hanelerine 420 milyon dolar daha sosyal destek ödemesi yapılmasını emreden Putin, "Gaz da dahil olmak üzere enerji fiyatlarında sonsuz bir artışla ilgilenmiyoruz" dedi.

Çarşamba günü, hükümetine yerel tarım üreticilerini korumak için gıda fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacak önlemler almasını da emretti.

 

 

MÜZİK VE SANAT REHBERİ

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - final turu. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Per., 21 Ekim, 18:00

 

- Müzikal: "Garson", müzik ve sözleri Sara Bareilles'e ve librettosu Jessie Nelson'a ait bir müzikal. Kocası Earl ile kötü niyetli bir ilişki içinde olan bir fırıncı ve garson olan Jenna Hunterson'ın hikayesini anlatıyor. Jenna beklenmedik bir şekilde hamile kalınca doktoru Dr. Jim Pomatter ile bir ilişkiye başlar. Sıkıntılarından kurtulmanın yollarını ararken, bir turta pişirme yarışmasını ve büyük ödülünü bir şans olarak görüyor. Roma Müzikal Tiyatrosu, 49 Nowogrodzka St., Per., 21 Ekim, 19:00

 

- Opera: Gaetano Donizetti'nin bestecinin popülaritesinin zirvesinde yazdığı iki tek perdelik opera olan "Gece Bell" (Il campanello di notte) ve "Fat Perşembe" (Il giovedi grasso). Domenico Gilardoni'nin bir librettosundan Karnaval kutlamalarına atıfta bulunan "Fat Perşembe", Moliere'nin Fransız komedileri Monsieur de Pourceaugnac ve Charles-Gaspard Delestre-Poirson ve Eugene Scribe'nin Le nouveau Pourceaugnac'ından uyarlanmıştır. Mathieu-Barthelemy Troin Brunswick ve Victor Lherie'nin Fransız vodvil La sonnete de nuit'inden sonra Dionizetti'nin librettosu ile "Gece Çanı". Varşova Oda Operası, 76b Solidarnosci Ave., Per., Cum. ve Cumartesi, 21, 22 ve 23, 19:00

 

- Opera: Polonya Kraliyet Opera Orkestrası tarafından Karol Szwech ve solistlerin yönetiminde seslendirilen, Gioachino Rossini'nin ünlü operasının orijinal İtalyanca olarak söylenen ve Polonya Kraliyet Opera Orkestrası tarafından seslendirilen "La Cenerentola" (Cinderella) konser versiyonu. Charles Perrault ve Grimm kardeşler tarafından ölümsüzleştirilen Cinderella hikayesini herkes bilir. Yine de, Jacopo Ferretti librettoyu yazarken ondan ilham almış olsa da, La Cenerentola'nın hikayesi tam olarak bu değil. Büyüye çok az referans var. Peri, balkabağı veya cam terlik yok! Polonya Radyosu Witold Lutoslawski Konser Stüdyosu, 59 Modzelewskiego St., Perşembe, 21 Ekim, 19:00

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - ödül kazananların konseri. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, 1 Teatralny Sq., Perşembe, 21 Ekim, 19:00

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - 2. ödüllü konser. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Cuma, 22 Ekim, 19:00

 

- Konser: 18. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması - 3. ödül kazananların konseri. Ulusal Filarmoni, Konser Salonu, 10 Sienkiewicza St., Cts., 23 Ekim, 19:00

 

- Opera: librettosu Joseph Sonnleithner, Stephan von Breuning ve Georg Friedrich Treitschke'nin yazdığı Ludwig van Beethoven'ın tek operası "Fidelio". İki perdelik bir opera olan Fidelio, özgürlüğün zamansız bir ilahisidir. Beethoven, özgürlüğün kendisini aşan hiçbir ahlaki veya ekonomik değer olmadığını iddia eder. Polonyalı üstyazılı orijinal Almanca. Teatr Wielki - Polonya Ulusal Operası, Moniuszko Oditoryumu, 1 Teatralny Sq., Paz., 24 Ekim, 18:00 (prömiyer)

 

- Sergi: "Hege Lonne" sergide, Polonya ile bağlantılı Norveçli sanatçının heykelleri, enstalasyonları ve video çalışmalarının yanı sıra 1980'ler ve 1990'lardan Varşova fotoğrafları yer alıyor. Hege Lonne (1961–2018) hem Polonya'da hem de Norveç'te yaşadı ve çalıştı, iki farklı kültürel çevreden ilham aldı. Trondheim'daki Kunstakademiet'te ve ardından Varşova'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde okudu. Varşova'daki Zacheta Ulusal Sanat Galerisi, 3 Malachowskiego Meydanı, 9 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

 

- Sergi: Polonya'nın önde gelen çağdaş Polonyalı sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve uluslararası alanda büyük beğeni toplayan bir sanatçı olan Wilhelm Sasnal'ın eserlerinden oluşan Polonya'daki ilk kişisel sergisi "Böyle Bir Manzara". Sergi, Polonyalı Yahudilerin tarihini, kültürünü ve mirasını araştıran bir sanat programının parçası. Shoah'ın ardından Polonya manzarasını tasvir eden yaklaşık 60 resim ve çizim sergilendi. Sasnal'ın çalışmaları, Holokost'un, Art Spiegelman'ın çizgi romanı "Maus" gibi tanık ifadelerinde olduğu kadar, materyal ve hafızaya alınmış görüntülerde kaydedildiği şekliyle tartışılıyor. POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, 6 Anielewicza St., 10 Ocak 2022'ye kadar görülebilir.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa