Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 25.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

POLONYA BAŞBAKANI, ENERJİ KRİZİNDEN RUSYA'NIN GAZPROM VE AB EMİSYON FİYATLARINI SUÇLADI

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, AB'deki rekor yüksek enerji fiyatlarını, Avrupa'nın Gazprom tarafından sağlanan gaza aşırı bağımlılığı ve AB'nin CO2 ödenekleri piyasasındaki spekülasyonlara suçladı. Morawiecki, enerji piyasalarındaki mevcut kargaşanın gündemin ana konularından biri olduğu Brüksel'de iki günlük bir AB zirvesi sonrasında konuştu. Polonya Başbakanı, krizin iki kaynağı olduğuna inandığı şeyi özetledi. "İlk kaynak, gaz piyasasının Gazprom'a aşırı bağımlılığı," dedi ve "Buna karşı birçok kez uyardım, bu yüzden bundan aldığım tatmin artık acı bir tada sahip. "Morawiecki, "Maalesef Rusya ve Devlet Başkanı (Vladimir) Putin'in bu yakıtı fiyatları dikte etmek için kullandığı bir gerçektir." dedi. Başbakan, "İkinci neden, ETS piyasası olarak adlandırılan AB'nin CO2 tahsisatları piyasasına ilişkin spekülasyonlar" dedi. "Bu spekülasyon, son 12-18 ayda emisyon tahsisatlarının fiyatlarında hızlı bir artışı tetikledi" diye ekledi. Yüksek enerji fiyatları, bir dizi Avrupa ülkesinde sanayinin rekabet gücünü baltaladığını ve ürünlerini küresel pazarlarda satma yeteneklerini olumsuz yönde etkilediğini iddia etti. Morawiecki bakanı, "Bu çok ciddi bir sorun çünkü önümüzdeki aylarda Avrupa'da işlerin kaybolmasına neden olacak."

 

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 POLONYA BASININDA  ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ


BANKACILIK
 - Ayrılan CEO Jan Emeryk Rosciszewski Rzeczpospolita gazetesine verdiği demeçte, Polonya'nın varlıklara göre en büyük borç vereni olan PKO BP'nin, üç hafta önce uzlaşma programının başlatılmasından bu yana günlük ortalama olarak birkaç yüz döviz borçlusunun ipotek dönüşümü için harekete geçtiğini söyledi. Böylece banka aleyhine açılan dava sayısı 9 bin adet oldu” dedi. Rosciszewski, on binlerce CHF cinsinden ipotek anlaşmasının uzlaşma programına dahil edilmesini bekliyordu. (Rzeczpospolita, Parkiet)

Rosciszewski ayrıca devlet kontrolündeki başka bir finans kurumunda üst sıralarda yer almayı planlamadığını söyledi. "Tüm hissedarları temsil eden bir denetleme kurulunun tam desteğinden" yararlanamadığı için istifasını sundu. (Rzeczpospolita, Parkiet)

 

BANKACILIK - Polonya'nın finansal piyasa düzenleyicisi KNF, sorunlu borç veren Getin Noble Bank'ın yeniden yapılandırma planının etkili olup olmayacağını, yönetimin bankanın mali durumunu iyileştirmesinin ne kadar süreceğini ve bir kriz durumunda borç verenin olup olmayacağını kontrol ediyor. KNF, planda yer alan önlemleri alabildiğini ve tüm finansal sistem için olumsuz etkileri sınırlayabileceğini söyledi. (Parkiet)

 

FİNANSAL PİYASALAR - Polonyalı banka dışı kredi kuruluşları, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2 ve bir önceki yıla göre yüzde 81 artarak yaklaşık 700 milyon PLN (152 milyon Euro) değerinde kredi vererek YTD'nin toplamını 2,13 milyar PLN'ye (462 milyon Euro ) getirdi ve kredi bilgi bürosu BIK verilerine göre yıllık yüzde 52,5 arttı. (Puls Biznesu)

Puls Biznesu gazetesinin gözlemine göre, banka dışı borç verenler, 19 Ekim'de hükümetin yasama gündeminde listelenen sözde tefecilik karşıtı yasa tasarısının ayrıntıları konusunda hükümet tarafından karanlıkta tutuluyor. Bilinmeyen en büyük endişe, faiz dışı maliyetlerin üst sınırıdır. (Puls Biznesu)

 

BIOTECH - Günlük Parkiet, Mabion'un ABD'li rakibi Novavax'ın Covid-19 aşı üretimine ilişkin uygun standartları karşılamakta sorun yaşayabileceğine dair söylentiler arasında Çarşamba gününden bu yana hisse fiyatlarında düşüş yaşıyor. Novavax tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Novavax, düzenleyicilerle görüşmelerde bulunduğunu ve onların görüşlerini dikkate aldığını ve alacağını garanti ediyor. Mabion, konuyla ilgili doğrudan bir yorum yapmayı reddetti ancak aynı zamanda Novavax'ın teknolojisi kullanılarak üretilen Covid-19 antijeninin kalitesinden "çok memnun" olduğunu vurguladı. (Parkiet)

 

İNŞAAT: HRE Yatırım analisti Bartosz Turek, GUS istatistik bürosundan en son veriler hakkında yorumda bulunarak, Polonyalı müteahhitlerin yeni arsalar, personel bulmak ve Eylül inşaat çıktı verilerinde zaten görülmeye başlayan inşaat malzemeleri satın almakla mücadele ettiğini söyledi. Bir sektör portalı uzmanı, konutların yıl sonuna kadar toparlanmaması halinde Polonya'nın arz-talep dengesizliğinin daha da derinleşmesiyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. Aracı kurum yöneticisi DM Navigator Mateusz Mucha, son faiz oranı artışının emlak piyasasını önemli ölçüde etkilemek için yetersiz kalacağını, ancak Polonya Para Politikası Konseyi'nin para politikası sıkılaştırma konusunda daha cesur adımlar atmaya karar vermesi durumunda işlerin değişebileceğini söyledi. (Parke)

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa