Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 03.11.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

HÜKÜMET ENFLASYONUN YIL SONUNDA YÜZDE 8'E ULAŞABİLECEĞİNİ BİLDİRDİ

Maliye Bakan Yardımcısı Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonun bu yıl yüzde 7-8'e ulaşabileceğini söyledi. Bakanlık tahminlerine atıfta bulunan Piotr Patkowski, Radio Plus'a bu yıl yüzde 8'lik bir enflasyon oranının "gerçekçi" olduğunu, ancak enflasyonun yüzde 10'un altında kalmasınin beklendiğini söyledi. Artan enflasyonun 2022'nin ilk iki çeyreğinde de bekleneceğini ve sonraki aylarda bir düşüş olacağını da sözlerine ekledi. Polonya Merkez İstatistik Ofisi'ne (GUS) göre, Ekim ayında enflasyon yüzde 6,8 olarak gerçekleşti.

 

DÜNYA BANKASI “POLONYA EKONOMİSİ 2022-23 YILINDA BÜYÜYECEK”

Üst düzey bir Dünya Bankası yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın mevcut ekonomik yükselişinin 2022 ve 2023'te devam etmesinin beklendiğini söyledi. Dünya Bankası'nın Avrupa Birliği Ülke Direktörü Gallina Vincelette, obserwatorfinansowy.pl finans portalına yaptığı açıklamada, Polonya'da önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik büyümenin yüzde 4,5-4,7 civarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. Bugün büyüme belirtilerinin görüldüğünü ve büyüme hızının pandemi öncesi seviyesinde olduğunu ekledi. Polonya ekonomisindeki "çok olumlu" büyüme eğilimlerinin önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin beklendiğini söyleyen Vincelette, pandeminin neden olduğu yavaşlamanın ekonominin otuz yıldır ilk kez büyümeyi engellediğini kaydetti. Pandemi kilitlenmeleri sırasında Polonya'nın yaşadığı yüzde 2,7'lik düşüşün, AB'nin yüzde 6'lık ortalamasına kıyasla "hafif" olduğunu da sözlerine ekledi.

POLONYA'NIN EKİM AYINDA EKONOMİK BÜYÜMESİ GÜÇLÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR

IHS Markit'in Salı günü bildirdiğine göre, Polonya'nın imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında sağlam bir şekilde büyümeye devam etti, ancak büyüme hızı yaza göre çok daha zayıftı. IHS Markit bir bildiride, IHS Markit Polonya İmalat PMI'sinin Eylül'de 53.4 puandan Ekim'de 53,8'e yükseldiğini ve büyümenin hızlandığını belirtti. Markit uzmanlarına göre, "Polonya'nın imalat ekonomisi Ekim ayında sağlam bir şekilde genişlemeye devam etti, ancak devam eden arz yönlü kısıtlamalar yine genişlemeyi kısıtlamaya hizmet etti." IHS Markit, "Fiyat baskıları, firmaların mal arzının ve güçlü küresel talebin hızlı enflasyonu desteklediğini belirtmesiyle güçlendi" dedi. Markit uzmanlarının görüşüne göre, daha yavaş büyüme hızına, zayıf ihracat talebi ve arz sorunları olmak üzere iki faktör neden oldu. IHS Markit, "Şirketler, komşu Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talebin genel olarak düştüğünü bildirdi, bu da üretimi etkileyen ikinci faktörle bağlantılıydı: tedarik zinciri zorlukları." Ekim ayında, şirketlerin ek personel alamamaları nedeniyle işgücü sıkıntısı da rapor edildi. Firmalar, önümüzdeki 12 ayda üretimin artmaya devam edeceğinden ve pandemiden toparlanmanın ekonomik büyümeyi desteklemesi gerektiğinden emindi. Ancak arz yönlü zorlukların ve artan fiyatların genişlemeyi sınırlayacağına dair korkular da vardı. PMI endeksi, yeni siparişler, çıktı, istihdam, tedarikçilerin teslimat süreleri ve satın alma stokları için göstergelerden türetilen üretim performansının bileşik bir göstergesidir.

 

POLONYA GAZ DEVİ PGNIG NORVEÇ DENİZİNDE HAFİF PETROL BULDU

Polonya Petrol ve Gaz Şirketi'nin (PGNiG) bir yan kuruluşu olan PGNiG Upstream Norway, Norveç Denizi'ndeki Mısır Akbabası arama kuyusunda 19-63 milyon varillik bir ham petrol yatağı keşfetti. Açıklamada, "PGNiG Upstream Norway ve lisans ortakları, Norveç Denizi'nin güney kesiminde bulunan PL939 lisansında bir hidrokarbon rezervuarı keşfettiler" denildi. "Numuneler, geri kazanılabilir kaynakları - Norveç Petrol Müdürlüğü tarafından yayınlanan tahminlere göre - 19 ila 63 milyon varil arasında olan hafif bir petrole işaret ediyor" diye ekledi. PGNiG CEO'su Pawel Majewski basın açıklamasında belirtildiği gibi, "Mısır Akbabası rezervuarı, Norveç Kıta Sahanlığı'ndaki üretim portföyümüze değerli bir katkı olacak." dedi. Majewski, "Doğal gaz, PGNiG'nin iş stratejisinin merkezinde yer almaya devam ediyor, ancak ham petrol üretimi bu bölgedeki operasyonlarımızı çeşitlendirmemize ve optimize etmemize izin veriyor." dedi. PGNiG basın açıklamasında, keşif aşamasında toplanan veriler ve örneklerin keşfin daha fazla değerlendirilmesi için analiz edileceğini söyledi. Şirket, keşiften potansiyel üretimi değerlendirmek için bölgedeki mevcut tarlalara geri bağlantının değerlendirileceğini de sözlerine ekledi. PGNiG Upstream Norway, Norveç Kıta Sahanlığı'ndaki 58 lisansta hisseye sahiptir. Şirket, gelecek yıl üretim hacminin 2021 için öngörülen 0,9 bcm'nin üzerine çıkarak 2,5 bcm'nin üzerine çıkacağını tahmin ediyor. Şu anda PGNiG Upstream Norveç 14 sahadan petrol ve gaz üretiyor.

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

BANKACILIK / PEKAO - Puls Biznesu, Cuma günü gerçekleşen değişikliklerle ilgili bir yorumda, Pekao yönetimindeki son değişiklikler, dokuz yönetim kurulu üyesinden dördünün bankacılık konusunda çok az deneyime sahip olduğu ve iş üzerinde bir şeyler öğreneceği anlamına geliyor diyor. Ayrıca, dokuz denetleme kurulu üyesinden sadece başkan bankacılık deneyimine sahip bulunmakta. Değişiklikler, banka üzerinde tam kontrolü Devlet Varlıkları Bakanlığı'na vermektedir. (Puls Biznesu)

 

BANKACILIK / DÖVİZ KREDİLERİ - Borç veren PKO BP şimdiye kadar, emsal mBank için yüzde 7 ve Santander BP ve Millennium için yüzde 4 başarı oranına kıyasla, bu yıl kapatılan döviz kredisi davalarının yüzde 11'inde olumlu mahkeme kararları aldı. (Rzeczpospolita)

 

IT / ASSECO, COMARCH - Polonya'nın sosyal güvenlik kuruluşu ZUS, kilit BT sistemi KSI'yi geliştirmek için Asseco ve Comarch'ı seçme kararını iptal etmek zorunda kaldı ve şimdi Asseco'nun incelemesi için Comarch teklifinin ihale sınıflandırmasını kaldırmak zorunda kalacak. Asseco'nun rakibinin ihaleden çıkarılmasını isteme teklifindeki herhangi bir hatadan faydalanması beklenebilir. Comarch ayrıca, ZUS'un elektronik hizmetler platformu PUE'nin öğelerinin geliştiricisi olarak şirketi seçme kararını iptal etmesiyle başka bir aksilik daha yaşadı. (Puls Biznesu)

 

KİMYASALLAR / AZOTY - Kimya grubu Azoty CEO’su Tomasz Hinc günlük Rzeczpospolita gazetesine verdiği demeçte, “yeni stratejisi kapsamında planlanan yaklaşık 300 MW'lık yenilenebilir enerji kapasitesinin büyük bir kısmını 2030'a kadar öz varlıklarıyla geliştirmeyi hedefliyor, ancak dış projelerde yer almayı dışlamıyor” dedi. (Rzeczpospolita)

 

KİMYASALLAR / AZOTY - CEO Tomasz Hinc, Rzeczpospolita gazetesine verdiği demeçte, kimyasal grup Azoty'nin fabrikalarında küçük modüler nükleer reaktörlerin (SMR) inşasıyla ilgili gelişmiş analizler yürüttüğünü söyledi. (Rzeczpospolita)

 

ENERJİ / ENERGA - Enerji grubu PKN Orlen, perakende yatırımcıların güç ünitesi Energa'yı WSE'de işlem görme talebini "ciddi bir şekilde analiz ediyor", ancak sinerji elde etmek için şimdilik firmayı listeden çıkarmayı tercih ediyor. (Puls Biznesu)

 

VARLIK YÖNETİMİ - Polonyalı fon yöneticileri, 1 Ocak 2022'den itibaren yönetim ücretleri yüzde 2 ile sınırlandırılacağından, 193 alt fonu kapsayan 35 fon için başarı ücretlerinin getirilmesi için başvuruda bulundu. (Puls Biznesu)

 

İNŞAAT - Polonya karayolu otoritesi GDKKiA, 2021'in sonuna kadar 240 kilometreden fazla otoyolu tamamlama planının arkasında duruyor. (Rzeczpospolita)

 

İNŞAAT – İnşaat sektör lobisi PZPB baş ekonomisti Damian Kazmierczak, Polonyalı inşaatçıların muhtemelen 2022-2025'te çeşitli segmentlerde birikmiş inşaat projelerinin neden olduğu bir zorlukla karşı karşıya olduklarını tahmin ediyor. (Parket)

 

OTOMOTİV - İşveren lobisi Lewiatan yönetim kurulu danışmanı Jacek Mecina, Polonyalı otomobil parçası tedarikçilerinin, devlet desteği almadıkları takdirde otomobil fabrikalarında devam eden üretim kesintileri nedeniyle işleri baltalamak zorunda kalabilecekleri konusunda uyarıyor. Geçen hafta böyle bir destek için resmi bir başvuru yapıldı. (Rzeczpospolita)

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

POLONYA BAŞBAKANI “ENERJİ GEÇİŞİ ADALETLİ OLMALIDIR”

Polonya başbakanı, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin çok sayıda ekonomik faktörü hesaba katması gerektiğini ve Batı Avrupa ülkeleri ile Polonya gibi Orta Avrupa ülkeleri arasındaki farkları kabul etmesi gerektiğini söyledi. Mateusz Morawiecki Pazartesi günü Glasgow'da düzenlenen 26. Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansının (COP26) oturum aralarında görüşünü belirtti. Moraweicki, "Adil bir geçiş, hem başlangıç noktasını, hem de 200 yıldır fosil yakıtları kullanırken Batılı toplulukların aslında iklim üzerindeki etkilerini düşünmediklerini, sadece mevcut ekonomik gelişme düzeyine ulaşmak için kullandıkları gerçeğini hesaba katmalıdır." dedi. Gazetecilere verdiği demeçte, dünya ülkelerinin çoğunluğu koronavirüs pandemisinin dördüncü dalgasıyla savaşırken, COP26 zirvesine katılan dünya liderlerinin "mümkün olduğunca çabuk üstesinden gelmek için tasarlanmış yolları ve aynı zamanda iklim hedeflerine nasıl ulaşılabileceğini tartıştıklarını söyledi. Morawiecki'ye göre, iklim hedeflerine ancak iyi işler, ucuz enerji ve temiz bir çevre sağlandığında ulaşılabilir. "Gaz piyasasındaki mevcut kriz, birçok dünya liderinin çevremizdeki çeşitli ekonomik faktörleri hesaba katmamız gerektiğini anlamasını sağladı" dedi. Morawiecki, "İklim konusunda dayanışma göstermek istiyorsak, hem ABD'nin hem de zengin Batı Avrupa ülkelerinin durumunun Orta Avrupa ülkelerinden tamamen farklı olduğunun farkında olmalıyız." dedi. Salı günü Twitter'da yaptığı bir yorumda başbakan, herhangi bir enerji geçişinin sıradan insanlara acı çektirmemesi gerektiğini de söyledi. Morawiecki, "İklim tarafsızlığına giden yol adil olmalı" diye yazdı.

 

DİSİPLİN ODASI TASFİYESİ YARGI REFORMUNUN BİR PARÇASIDIR

Polonya'nın iktidar partisinden üst düzey bir yetkili, “Brüksel ile Varşova arasındaki anlaşmazlığın merkezinde yer alan yargıçlar için olan disiplin kurulu tasfiye edilecek, ancak Avrupa Adalet Divanı'nı memnun etmek için değil, kapsamlı bir yargı reformunun parçası olarak kapatılacak” dedi. Hukuk ve Adalet sözcü yardımcısı Radoslaw Fogiel, özel televizyon yayıncısı TVN'ye Salı günü yaptığı açıklamada, "Biz sadece kurulun tasfiyesine ilişkin bir taslaktan değil, aynı zamanda tüm yargı sisteminde kapsamlı bir reformdan bahsediyoruz" dedi. Fogiel, Yüksek Mahkeme'deki yargıçlar için disiplin kurulunun, hükümetin sistemi elden geçirmesinin sadece "küçük bir unsuru" olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak Avrupa Adalet Divanı'na (CJEU) göre, kurul siyasi müdahaleden bağımsız değil ve hükümet tarafından muhalif yargıçları susturmak için kullanılabilir ve kapatılmasını talep eden bir karar yayınlayabilir. Polonya şimdiye kadar karara uymadı ve 27 Ekim'de mahkeme bu başarısızlıktan dolayı Polonya'ya günlük 1 milyon Euro para cezası verdi. Fogiel'e göre, anlaşmazlık başka bir şeyle, yani bir AB üyesinin yargı sisteminin "sorumluluklarının bir parçası" olup olmadığıyla ilgili. "Disiplin kuruluna saldıran ABAD, sahip olmadığı yetkileri elde etmeye çalışıyor" dedi. Polonya'ya verilen para cezası nedeniyle dairenin mümkün olan en kısa sürede tasfiye edilip edilmeyeceği sorulan Fogiel, anlaşmalara göre yargıya ilişkin yetkilerin "Avrupa Birliği'ne devredilmediği" için kimsenin paniğe kapılmaması gerektiğini söyledi.

 

POLONYA'YA GİREMEYEN BAZI IRAKLILAR BELARUS'TAN EVLERİNE DÖNDÜ

Polonya'nın özel hizmetler koordinatörü sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, birçok Iraklının Polonya sınırını geçemedikleri için eve dönmeye karar verdiğini ve bu nedenle tahliye uçuşlarının onları Belarus'un başkenti Minsk'ten Bağdat'a geri götürmeye başladığını söyledi. Polonya, Belarus sınırında artan göç baskısıyla mücadele ediyor ve bu ülkenin Alexander Lukashenko rejimini AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla krizi kasten tasarlamakla suçluyor. Sınıra bitişik bölgelerde 2 Eylül'den bu yana olağanüstü hal uygulanıyor. Zaryn, Twitter'da "Bazı göçmenler için ilk Minsk-Bağdat tahliye uçuşları başladı" dedi. "Birçok Iraklı Belarus'tan ülkelerine dönmek istiyor." Zaryn, Iraklıların Bağdat'a dönmesinin nedeninin "iyi korunan Polonya sınırını geçmeye yönelik çok sayıda başarısız girişim ve Beyaz Rusya'daki göçmenleri barındırırken yaşanan lojistik sorunlar" olduğunu da sözlerine ekledi. Ona göre, Belarus'taki soğuk hava da önemli bir faktördü. Zaryn, birkaç tahliye uçuşunun "bir atılımın habercisi olmadığını" söyledi. "Şimdilik daha geniş bir eğilimin başlangıcı olup olmadığını söylemek zor" dedi. "Bundan sonra ne olacağını söylemek zor - yakın zamanda sona erecek bu göç baskısına güvenmiyoruz" dedi. Zaryn, tahliye uçuşlarının iki şeyin kanıtı olduğunu söyledi: "Birincisi, göçmenler Belarus makamları tarafından aldatıldıklarına (Belarus'tan Batı'ya kolay bir yol olduğunu söyleyerek) her zamankinden daha fazla ikna oluyorlar; geri dönenlerin çoğu görüyor. Polonya'ya girmenin mümkün olmadığını söyledi. Zaryn verdiği demeçte, "İkinci olarak, Belarus'un her şeyi kontrol ettiğinin bir başka işaretidir; Minsk'e dönen ve Irak'a dönmek isteyenlerin böyle bir olasılığı var."

 

POLONYA MUHALEFET LİDERİ, “SİYASETÇİLER TEHDİT ALIYOR”

Polonya'nın eski başbakanı ve ana muhalefet partisi Sivil Platform'un (PO) lideri Donald Tusk, Polonya'da artan nefret dalgasından kaynaklandığını söylediği bir tehdit mektubu aldı. Eski Dışişleri Bakanı ve şimdiki MEP Radoslaw Sikorski ve iki PO milletvekili Dariusz Jonski ve Pawel Kowal da dahil olmak üzere diğer birçok muhalif politikacıya, yazarları muhatapları ölümle tehdit eden saldırgan mektuplar gönderildi. Tusk, bunun şimdiye kadar aldığı ilk tehdit mektubu olmadığını, ancak "son haftalarda ve aylarda bu tür yazışmalardan çok daha fazla olduğunu" söyledi. Ona göre, iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin lideri Jaroslaw Kaczynski'yi suçladığı "Polonya'da bir nefret, aşağılama ve... şiddet dalgası yükseliyor". Tusk, "Jarosław Kaczynski, iktidar kampının başkanı ve güvenlik konularından sorumlu başbakan yardımcısı olarak bundan doğrudan sorumlusunuz" dedi. "Bu dalganın oluşmasından, artan endişeden, artan korkudan siz sorumlusunuz" diye ekledi. Salı akşamı Twitter'da yayınlanan kısa bir kayıtta Tusk, 2019'da öldürülen ve bugün 56 yaşında olacak olan Gdansk belediye başkanı Pawel Adamowicz'in doğum gününde mektubu aldığını söyledi. Ayrıca alınan mesajın bir parçasını da alıntıladı: "Midenize bir saldırı bıçağı koyacağım, tıpkı Stefan Wilmont'un buna yaptığı gibi... Adamowicz." Adamowicz, 13 Ocak 2019'da Gdansk'ta bir yardım konseri sırasında bıçaklandı ve daha sonra aldığı yaralardan dolayı öldü. Saldırgan Wilmont, suç mahallinde tutuklandı. Tusk'a göre, mektubun yazarı Varşova Ayaklanması'nın bir kahramanı olan Wanda Traczyk-Stawska'yı da tehdit etti.

 

BAKAN DÖRDÜNCÜ COVİD DALGALARININ DAHA YAVAŞ SEYRETTİĞNİ SÖYLEDİ

Polonya Sağlık Bakanı Salı günü Fakt tabloid'e verdiği demeçte, Covid-19 pandemisinin dördüncü dalgası artıyor, ancak enfeksiyonlar geçen yılın üçüncü dalgasına göre daha yavaş artıyor. Adam Niedzielski, günlük enfeksiyon rakamlarının 10.000 civarında olduğunu söyledi, ancak bunun geçen yıl aynı zamanda kaydedilen 20.000'den daha düşük olduğuna dikkat çekti. Hastalığın daha yavaş yayılmasının büyük ölçüde Covid-19'a karşı toplu aşılardan kaynaklandığını da sözlerine ekledi. Mevcut enfeksiyon dalgasının zirvesinin, günlük enfeksiyon sayısının 40.000'e kadar çıkabileceği Kasım ve Aralık aylarında beklendiğini de sözlerine ekledi. Zirvenin Kasım ve Aralık aylarında gelmesini bekliyoruz” dedi. "Ancak bunu geçen yılla karşılaştırmaya değer. Şu anda günde 9.000'den fazla vakamız var, ancak bir yıl önce 20.000 civarındaydı. Bu dalga, aşılamanın yarattığı yüksek direnç seviyeleri nedeniyle geçen yıla göre daha yavaş." Niedzielski, enfeksiyonlarda belirgin bir artış olmadıkça önümüzdeki iki ila üç hafta içinde yeni pandemik kısıtlamaların planlanmadığını söyledi.

 

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa