Haberler


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /potiad/administrator/components/com_sppagebuilder/helpers/sppagebuilder.php on line 156
Gündem

POLONYA, YÜKSEK RİSKLİ GRUPLARA COVID-19 AŞILARINA BAŞLAYACAK

Image

POLONYA, YÜKSEK RİSKLİ GRUPLARA COVID-19 AŞILARINA BAŞLAYACAK

Polonya hükümeti, ABD ilaç şirketi Pfizer ve Alman BioTech SE tarafından geliştirilen ilk COVID-19 aşılarını, yaşlılar, sağlık personeli ve üniformalı hizmetler dahil olmak üzere yüksek riskli gruplara vermeyi planlıyor.

Başbakan, Pfizer temsilcileriyle Cuma günü yaptığı toplantı sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, "Bugün, Pfizer tarafından birkaç gün önce açıklanan çok yenilikçi COVID-19 aşısının bulunabilirliği hakkındaki bilgileri doğrulayabiliriz."

Morawiecki, COVID-19 aşısının dağıtım modelinin "aşılama sürecini mümkün olan en kısa sürede başlatmak" için Cuma günü tartışılan kapsamlı hesaplamalara dayandığını söyledi.

Başbakan, "Avrupa İlaç Ajansı EMA aşıyı onaylar onaylamaz, Polonya insanları aşılamaya başlamaya hemen hazır olmak istiyor," diyen başbakan, hükümetin COVID-19 aşısının Batı Avrupa'da olduğu gibi aynı zamanda Polonya'da da mevcut olmasını istediğini sözlerine ekledi.

Morawiecki, "İlk COVID-19 aşılarını yüksek riskli gruplara, yani annelerimize, babalarımıza, anneannelerimize, koronavirüse karşı en savunmasız yaşlılarımıza, tıbbi personele ve üniformalı hizmetlere sunmaya başlamak istiyoruz." dedi.

Başbakan, koronavirüsle mücadele devam etse de "bu savaşı kazanacağımızın açıkça görüldüğünü" itiraf etti.

Morawiecki, pandeminin ekonomiye verdiği acıyı bir an önce azaltmanın da çok önemli olduğunu ve planlanan aşılama programının COVID-19'a mümkün olduğunca çok Polonyalıyı dirençli hale getirerek bunu başarmaya yardımcı olacak şekilde tasarlandığını sözlerine ekledi. "

"Bu, sosyal ve ekonomik durumumuzu tamamen değiştirme şansıdır." dedi.

Pfizer Polska CEO'su Dorota Hryniewiecka-Firlej, 170 yıl önce kurulan ve 60 yılı aşkın süredir Polonya'da faaliyet gösteren şirketin, aşılama alanında geniş deneyime sahip olduğunu söyledi.

Pfizer Pazartesi günü, Alman ortağı BioNTech SE ile işbirliği içinde geliştirilen COVID-19 aşısının COVID-19'u önlemede yüzde 90 etkili olabileceğini duyurdu. Çarşamba günü, Avrupa Komisyonu, deneysel koronavirüs aşısının 300 milyon dozunun satın alınmasıyla ilgili iki şirketle bir anlaşmayı onayladı.
potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2022 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa