Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 06.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

 

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

ENERJİ - Günlük Rzeczpospolita gazetesine göre Polonya, yerel elektrik kuruluşlarının mevcut yüksek enerji fiyatlarından yararlanmak için planlı duruşları ertelemesi nedeniyle elektrik santrallerinde birikmiş bakım kesintileriyle karşı karşıya. Gazete, elektrik şebekesi operatörü PSE'ye atıfta bulunarak, bu durumun eski enerji bloklarında arızalara ve elektrik kesintisi riskine yol açabileceğini, ancak rüzgara dayalı üretimin sonbahar-kış mevsiminde daha büyük potansiyeli göz önüne alındığında bir miktar mola verebileceğini yazıyor. (Rzeczpospolita, ön sayfa manşeti)

 

ENERJİ / ENEA - Günlük Parkiet gazetesinin haberine göre, enerji kuruluşu Enea, Kozienice tesisindeki 1.075 MW B11 güç bloğunda 1 Kasım'a kadar planlı bir bakım durdurmaya başladı. Şirketin basın ofisinden yapılan açıklamada, 200 MW'lık bloklardaki bakım çalışmalarının zamanında tamamlandığı ve normal operasyonların 1 Ekim'de yeniden başladığı belirtildi. (Parkİet)

 

ENERJİ / PGE - Enerji kuruluşu PGE CEO Wojciech Dabrowski, Polonya'da Baltık Denizi'ndeki Polonya ekonomik bölgesi için planlanan 11 GW kapasitenin yarısından fazlası olan 6,5 GW açık deniz rüzgar santrali kapasitesinin inşasına katılmayı planladığını bildirdi.

 

BANKACILIK - Puls Biznesu gazetesi, Polonya'nın alt derece mahkemelerinin borçlunun talebi üzerine neredeyse otomatik olarak döviz ipotek anlaşmalarını geçersiz kıldığını ve bankaların argümanlarını büyük ölçüde görmezden geldiğini belirtti. Temyiz mahkemelerinin kararları az, ancak burada bile sinyaller bankaların zorlu bir savaşla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. (Puls Biznesu)

 

KÖMÜR, GÜÇ - Devlet ekonomi enstitüsü PIE uzmanlarının bir raporda tahminlerine göre, Polonya muhtemelen 2044'te kömür madenciliğini durduracak ve 2046'da, resmi olarak planlanan 2049 son tarihinden önce yakıt olarak kullanmayı bırakacak. Artan CO2 tahsisat fiyatları ve mevcut kömürle çalışan üretim varlıklarının eskimesi nedeniyle kömürden daha erken ayrılmanın gerekli olacağını savunuyorlar. (Rzeczpospolita)

 

KURUMSAL BORÇLAR - BIG InfoMonitor ve BIK verilerine göre, Polonyalı tüccarlar, bugüne kadar bankalara ve tedarikçilere olan vadesi geçmiş borçlarda 0,44 milyar PLN (95 milyon EUR) bir artış yaşadı ve toplam borç şu anda 8,4 milyar PLN (1,8 milyar EUR) ile tüm sektörler içinde krediler anlamında en yüksek sonuç. Sanayi firmalarının borcu 6,6 milyar PLN (1,4 milyar EUR) olup, bunu 5,9 milyar PLN (1,2 milyar EUR) ile inşaatçılar izlemektedir. (Rzeczpospolita)

 

GIDA / MARS - Uluslararası gıda üreticisi Mars, Varşova yakınlarındaki Blonie'de 600 milyon PLN (130,6 milyon Avro) değerinde bir evcil hayvan gıda fabrikası inşa ediyor ve tesisin müdürü Maciej Wozny'ye göre 2022'nin başlarında tesiste üretime başlamayı bekliyor. (Puls Biznesu)

 

POLONYA VE AVUSTURYA CUMHURBAŞKANLARI İKİLİ EKONOMİK İŞBİRLİĞİNE DAİR MEMNUN

Polonya ve Avusturya cumhurbaşkanları, ikili ekonomik işbirliğinin iki ülkenin yararına gelişmeye devam edeceğini umuyorlar.

Andrzej Duda, Alexander Van der Bellen ile Salı günü Varşova'da yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, "İkimiz de iyi ekonomik ilişkilerimizin koronavirüs pandemisi nedeniyle sadece biraz bozulmasından ve her şeyin normale dönmesinden memnunuz." dedi.

Bir diğer konuşma konusu ise Belarus sınırındaki durum oldu. Duda, "Polonya, hem Polonya'nın hem de tüm AB'nin sınırı olan sınırın korunmasından sorumludur" dedi.

Polonya'nın görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini de sözlerine ekledi.

Avusturya-Polonya ekonomik ilişkilerine övgüde bulunan Avusturya devlet başkanı, Polonya'da faaliyet gösteren Avusturya şirketlerinin yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağladığını ve benzer sayıda Polonyalının ülkesinde çalıştığını söyledi.

Avusturya'nın doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) açısından Polonya'daki en büyük yabancı yatırımcılardan biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Polonya cumhurbaşkanı, Baltık, Adriyatik ve Karadeniz arasında yer alan bir grup ülke olan Üç Deniz Girişimi'ne atıfta bulunarak, Avusturya'nın Üç Deniz Fonu'na katılmaya karar vermesi halinde son derece memnun olacağını açıkladı.

"Ülkemiz Üç Deniz Girişimi'ne dahildir. İşbirliğimizin dinamik bir şekilde gelişeceğini umuyorum" dedi.

 

MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞI FAİZ ARTTIRIMINI GÖZ ARDI ETMEMEKTEDİR

Merkez Bankası Başkanı Adam Glapinski, Salı günü düzenlenen ekonomi kongresinde Polonya'nın rekor düzeyde düşük faiz oranlarında bir artışla karşı karşıya olableceğini söyledi.

Polonya, son yirmi yılda görülmeyen bir seviye olan yüzde 5,4'e ulaşan yükselen enflasyonla mücadele ediyor.

Ancak şimdiye kadar Polonya Ulusal Bankası, 2020 baharında koronavirüs pandemisinin başlangıcında uygulamaya koyduğu sıfıra yakın faiz oranlarını yükseltmeyi reddetti ve hareketin pandeminin neden olduğu krizden zarar gören Polonya ekonomisinin canlanmasını engelleyebileceğini savundu..

Glapinski, Polonya ekonomisine odaklanan 590 Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Para politikasına uyum sağlama veya faiz oranlarını yükseltme ihtiyacı ortaya çıktı, ancak bu, ekonomimizin karşı karşıya olduğu daha geniş kapsamlı zorlukları gölgede bırakmamalıdır." dedi.

Glapinski, "Kendimizi kandırmayalım - uzun süreli bir ekonomik başarı, yalnızca kriz karşıtı eylemler gibi hızlı ve geçici önlemlerle elde edilemez." dedi.

Ancak ekonomistler, herhangi bir faiz artırımının en az birkaç ay içinde enflasyon üzerinde bir etkisi olacağı konusunda uyarırken, bazıları enflasyonun yılın ilerleyen döneminde yüzde yedi kadar zirve yapabileceğini tahmin ediyor.

 

POLONYA DAHA FAZLA ALTIN SATIN ALMAK İSTİYOR

Polonya Ulusal Bankası (NBP) başkanı, devletin altın rezervlerini genişletmek için merkez bankasının yönetim kurulundan 100 ton daha altın satın almak için izin istedi.

Salı günü Varşova'daki 590 numaralı Kongre'de konuşan Adam Glapinski, Polonya'nın altın rezervlerinin merkez bankasının toplam döviz rezervlerinin yüzde 10'una çıkmasını istediğini söyledi.

"Bu yüzden daha fazla altın alımları takip etmeli" diye ekledi.

Ağustos 2021'in sonunda, NBP altın stoğu 230,2 ton olarak gerçekleşti.

Glapinski, "Polonya Ulusal Bankası'nın elindeki altın kaynakları İsveç'tekinden neredeyse iki kat daha büyük (126 ton), Belçika'ya benzer (227 ton) ve Avusturya ve İspanya'dakinden (280 ton) biraz daha az." 27 Eylül'de DoRzeczy.pl web sitesi.

NBP, elindeki altınlarla dünyadaki merkez bankaları arasında 23., Avrupa merkez bankaları arasında ise 11. sırada yer alıyor" dedi.

NBP başkanı, "Altın stokunun yaklaşık yarısı, 104,9 ton, Polonya Ulusal Bankası'nın kasalarında tutulurken, geri kalan 125,4 ton yurtdışında, özellikle Londra'daki İngiltere Bankası kasalarında tutuluyor" dedi.

 

POLONYA MUHTEMELEN 2044'TE KÖMÜR MADENCİLİĞİ DURDURACAK

Polonya Ekonomi Enstitüsü (PIE) uzmanları bir raporda, Polonya'nın 2044'te kömür madenciliğini durdurabileceğini ve 2046'da kömürün sona ermesi için resmi 2049 tarihinden birkaç yıl önce artık yakıt olarak kullanamayacağını tahmin ediyor.

PIE, Salı günü 'Polonya enerji öngörüsü' raporunun sonuçlarını yayınladı. Çalışmaya, başta bilim ve iş sektörlerinin yanı sıra STK'lar ve kamu idaresinden olmak üzere 27 kadar uzman katıldı.

ÖİE'nin görüştüğü uzmanların yarısının görüşüne göre en geç 2044 yılına kadar enerji amaçlı taşkömürü ve linyit çıkarılacak.

Yüzde 37'si de kesim tarihinin 2040 olacağını söylerken, yüzde 27'si madenciliğin 2041-2045 yılları arasında duracağını söyledi. Ankete katılanların sadece yüzde 4'ü 2060'a kadar devam edebileceğini düşünüyor.

Ancak tüm uzmanlar, kömür madenciliğinin sonunda sona ereceği konusunda hemfikirdi. Raporda, "Bu, büyük çoğunluğun enerji amaçlı kömür madenciliğinin terk edilmesinin önümüzdeki otuz yıl içinde gerçekleşeceği konusunda hemfikir olduğu anlamına geliyor" dedi.

Rapor, artan CO2 tahsisat fiyatları ve mevcut kömürle çalışan üretim varlıklarının eskimesi nedeniyle kömürden daha erken ayrılmanın gerekli olacağını vurguladı.

 

S&P RAPORU, POLONYA'NIN BORÇLARININ GÜVENLİ DÜZEYİNİ TEYİT ETTİ – MALİYA BAKANI

Polonya Maliye Bakanı, S&P derecelendirme kuruluşu tarafından Polonya'ya verilen yüksek notu ve firmanın "kamu ve özel borcumuzun güvenli seviyesine dikkat etmesini" memnuniyetle karşıladı.

S&P, Polonya için 2021 GSYİH büyüme tahminini yüzde 4,5'ten yüzde 5,1'e yükselten ve 2022 tahminini yüzde 5,4'ten yüzde 5,3'e indiren 27 Eylül raporunda ortaya koyduğu tahminlerini sürdürdü.

Ayrıca, ajansın internet sitesinde yer alan bir açıklamaya göre, Polonya'nın notunun durağan bir görünümle A- seviyesinde olduğu anlamına geliyor.

Tadeusz Koscinski Salı günü yaptığı açıklamada, "S&P ajansı Polonya'nın yüksek notunu onayladı ve raporunda kamu ve özel borçlarımızın güvenli düzeyine özel önem verdi." dedi.

"Bugün ekonomimizde net bir toparlanma görüyoruz. Kamu maliyesinin iyi durumunu korumayı başardık. Hükümetimizin sorumlu politikası olmasaydı bu mümkün olmazdı."

S&P ayrıca Polonya merkez bankasının muhtemelen 2022'nin başlarında, son tahmininde beklenenden daha erken faiz oranlarını yükseltmesini beklediğini söyledi.

Moody's, üç büyük derecelendirme kuruluşu arasında Polonya'ya en yüksek notu olan 'A2' veriyor. Fitch ve S&P'ye göre Polonya'nın notu 'A-'. Üçü de Polonya'ya 'durağan' bir görünüm veriyor.

 

TURİZM 2021 İLK YARIYILDA YAKLAŞIK %28 AZALDI

Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'da turizmin 2021'in ilk yarısında yıllık yüzde 27,8 düştüğünü bildirdi.

GUS, Ocak ve Haziran ayları arasında Polonya'da 5,3 milyon turistin gecelik konaklama rezervasyonu yaptığını söyledi.

GUS, 14.9 milyon ile Polonya'da ilk çeyrekte rezerve edilen toplam turist konaklama sayısının bir önceki yıla göre yüzde 23.4 düştüğünü söyledi.

 

KONUT FİYATLARINDA CİDDİ ARTIŞ

Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) Salı günü yaptığı açıklamada, Polonya'da konut emlak fiyatlarının 2015'ten bu yana yüzde 45,5 arttığını bildirdi.

Yeni dairelerin ortalama fiyatları 2015 yılına göre yüzde 33,5 artarken, ikincil piyasadaki mülkler yüzde 56,1 arttı.

GUS, 2021'in ikinci çeyreğinde konut amaçlı gayrimenkulün yıllık ortalama yüzde 8,3 arttığını, yeni inşaatların yüzde 8,6 ve kullanılmış mülklerin yüzde 8,3 arttığını söyledi.

Yılın ilk çeyreğine kıyasla, daire fiyatları ikinci çeyrekte yüzde 3,1 artarken, yeni yapılanma yüzde 2,5 ve ikinci el daire fiyatları yüzde 3,6 arttı.

GUS ayrıca 2021'in ikinci çeyreğinde, 2020'nin 2. çeyreğine kıyasla en büyük büyümenin güney Silezya eyaletinde (yüzde 10,2 artışla) görüldüğünü ve güneybatı Opolskie eyaletinde bir düşüşün (yüzde 2) kaydedildiğini bildirdi. .

GUS, 2021 konut fiyat endekslerinin hesaplanmasında ikincil piyasaya yüzde 52, birincil piyasaya yüzde 48 ağırlık verildiğini açıkladı.

 

PANDEMİ SIRASINDA GENÇ NÜFUSUN BORÇLARI DÜŞTÜ - ANALİSTLER

BIG InfoMonitor borç siciline göre, 18-24 yaş arasındaki Polonyalıların borçları, pandemi sırasında herhangi bir yaş grubunun çoğu tarafından düştü.

Genç Polonyalılar borçlarının neredeyse 200 milyon PLN (43,54 milyon EUR) azalarak 1 milyar PLN'ye (220 milyon EUR) düştüğünü gördü.

BIG InfoMonitor ve Borç Bilgi Bürosu (BIK), koronavirüs, kilitlenmeler ve uzaktan eğitimin borçluluklarının yüzde 16 oranında düşmesiyle 18-24 yaşındakilerin mali durumunu "iyileştirdiğini", borçluların bir bütün olarak yüzde 2 düştüğünü söyledi.

Benzer bir ilişki, oranın genel olarak yüzde 3'e kıyasla yüzde 18 düştüğü en genç gruptaki güvenilmez borçlu sayısında da kaydedildi.

BIG Başkanı Slawomir Grzelczak, 2018-2020 yıllarında 18-24 yaş grubunun borçluluğunun toplumun geneline göre iki kat daha hızlı arttığına ancak pandemi döneminde gençlerin eve kapatıldığı dönemde borcun birkaç kat daha hızlı düştüğüne dikkat çekti.

Geçen yıl Mart ayında, 18-24 yaşındaki yaklaşık 151.000 kişinin ödenmemiş borcu vardı ve şimdi bu rakam 125.000'den az. Sonuç olarak, ödenmemiş kredi yükümlülükleri de yüzde 5,3'ten yüzde 4,4'e, yani ödenmemiş borç yükü yüzde 8,7 (pandemiden önce yüzde 9) olan genel nüfusun yarısına düştü.

Uzmanlar, pandemi deneyiminin gençlerin borca yönelik tutumunu değiştirip değiştirmeyeceğini söylemenin zor olduğunu kabul ediyor, ancak birçoğunun yükü atmayı başardığı bir gerçek.

 

EYLÜL AYINDA YENİ ARAÇ KAYITLARI - SAMAR

Otomobil pazarını izleyen bir enstitü olan Samar, bir raporda, Polonya'da yeni binek otomobil ve dağıtım aracı kayıtlarının Eylül 2021'de yıllık %10,74 düştüğünü söyledi.

Samar Salı günü bildirdiğine göre, Eylül 2021'de Polonya'da toplam 38.579 yeni binek otomobil ve teslimat aracı kaydedildi.

Aydan aya, kayıt sayısı yüzde 0,49 azaldı.

Kuruluş ayrıca Ocak-Eylül döneminde Polonya'da yıllık %19,99 artışla toplam 402.536 yeni binek otomobil ve teslimat aracının tescil edildiğini belirtti.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

POLONYA NATO VE AB SINIRLARINI MİNSK'IN HİBRİT SALDIRILARINDAN KORUYOR - CUMHURBAŞKANI

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Belarus'un göçmenleri AB sınırından geçirmeye çalıştığını ve Polonya'nın NATO ve AB sınırlarını melez saldırganlıktan koruduğunu söyledi.

Duda, Salı günü uluslararası bir güvenlik konferansı olan Varşova Güvenlik Forumu'nda açıklama yaptı.

Başkan, "Şu anda burada Polonya'da Belarus servislerinin göçmenleri AB topraklarına itme girişimleri şeklinde hibrit saldırganlık yaşıyoruz" dedi.

Duda, "NATO ve AB sınırlarını tam kararlılıkla savunuyoruz" diyerek, Polonya'nın Belarus'tan ülke sınırını geçmeye çalışanlar arasında terörist bağlantıları olan kişilerin de olduğunu doğruladığını da sözlerine ekledi.

Polonya cumhurbaşkanı, Çin'in "teknoloji, ekonomi, finans ve siber uzayda çok boyutlu eylemleri" dahil olmak üzere ufukta yeni güvenlik sorunlarının ortaya çıktığını söyledi.

Başkan, "Bu, düşmanlarımız tarafından edinilmesi mevcut düzeni bozabilecek yeni, çığır açan teknolojilerle birleştirildi" dedi ve terörist tehditlerin de ortadan kalkmadığını da sözlerine ekledi.

Rusya'ya dönen Duda, ülkenin küresel askeri müdahalesini artırdığını ve NATO'yu sadece doğudan değil, kuzeyden ve güneyden de tehdit ettiğini söyledi. Ayrıca Moskova'yı Batı'nın demokratik kurumlarının ve seçim sisteminin istikrarını baltalamayı amaçlayan karma eylemlerle suçladı.

ABD'nin rolü hakkında yorum yapan başkan, Batı'nın "Avrupa'nın güvenliğine siyasi ve askeri olarak dahil olan ve aynı zamanda NATO'da aktif olan bir Amerika'ya" ihtiyacı olduğunu söyledi.

Duda'ya göre, "bu, demokratik dünyanın hem sınırlarımıza yakın hem de dünyanın uzak bölgelerindeki sayısız zorlukla başa çıkabilmesi için bir garantidir."

Varşova Güvenlik Forumu, dış politika ve uluslararası güvenlik konusunda uzmanlaşmış bağımsız, tarafsız bir düşünce kuruluşu olan Casimir Pulaski Vakfı'nın ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası bir konferanstır.

 

CUMHURBAŞKANI,  AB HUKUKUNU İHLAL EDENİN POLONYA DEĞİL AB KURUMLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Cumhurbaşkanı, kendi görüşüne göre Polonya'nın hukukun üstünlüğünü ihlal etmediğini ve demokratik olarak seçilmiş Polonya hükümetine saldıran Avrupa kurumlarının durumunun böyle olduğunu söyledi.

Andrzej Duda, açıklamayı AB'nin itiraz ettiği yargı ve Yüksek Mahkeme reformu ile ilgili olarak yaptı.

Duda Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, "Aslında Polonya makamlarına ve Polonya devletine saldırırken ve onları hukukun üstünlüğünü ihlal etmekle suçlarken AB yasalarını ihlal eden Avrupa kurumlarıdır." adalet sisteminin bir üye ülkenin iç meselesi olduğunu ve AB anlaşmalarının bu alana herhangi bir müdahaleyi yasakladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Polonyalıların durumun tamamen farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

15 Temmuz'da Avrupa Birliği Adalet Divanı, yargıçlara karşı disiplin soruşturması yürütebilen Polonya Yüksek Mahkemesi Disiplin Dairesi'nin yürütme gücünden bağımsız olmaması nedeniyle askıya alınması gerektiğine karar verdi. Polonya'ya kararları uygulaması veya mali yaptırımlarla karşı karşıya kalması için 16 Ağustos'a kadar süre verildi.

Ağustos ortasında Polonya, Avrupa Komisyonu'na Disiplin Odası'nı da mevcut haliyle tasfiye edeceğini söyledi.

7 Eylül'de Avrupa Komisyonu, ABAD'dan karara uymadığı için Polonya'ya mali cezalar vermesini istediğini duyurdu.

 

RUSYA AVRUPA GÜVENLİĞİNE ZARAR VERDİ, BAKAN UYARDI

Polonya Savunma Bakanı, Avrupa güvenlik durumunun Rusya'nın militarist politikası nedeniyle gözle görülür şekilde kötüleştiği konusunda uyardı.

Salı günü Varşova Güvenlik Forumu'nun açılışında konuşan Mariusz Blaszczak, Rusya'nın uluslararası konumunu artık askeri güce, doğrudan ve dolaylı tehditlere ve uluslararası toplumu baskı altına almanın diğer araçlarına dayandırdığını söyledi.

Sözleri, Polonya'da, hedeflerine ulaşmak için askeri güç kullanmaya istekli görünen bir Rus devletine karşı devam eden rahatsızlığı yansıtıyor - Rusya 2008'de Gürcistan ile savaşa girdi, 2014'te Ukrayna'nın Kırım'ını işgal etti ve ilhak etti ve doğu Ukrayna'da çatışmayı körüklemeye ve körüklemeye yardımcı oldu.

Blaszczak,."Avrupa'da güvenlik ortamı, Rusya'nın sürekli askeri gücünü artırması, uluslararası arenaya yönelik doğrudan veya dolaylı tehditler ve test edebileceği diğer araçların kullanılması ile tanımlanan politikası nedeniyle dayanıklılığımız gözle görülür şekilde kötüleşti" dedi

Bakan, Batı Rusya'daki son Zapad savaş oyunlarını "Rusya'nın askeri gücünün gözle görülür bir göstergesi" olarak nitelendirdi ve Rus ordusunun Baltık ve Karadeniz bölgelerinde ve Kuzey Kutbu'nda ve gelişmiş hybrid savaş teknikleri Avrupa için giderek artan bir güvenlik sorunu oluşturduğu konusunda uyardı.

Blaszczak, buna karşı koymak ve Rusya'nın bundan sonra ne yapacağına ilişkin Avrupa'daki belirsizliği gidermek için Avrupa'nın, Moskova'nın Avrupa güvenliği üzerindeki etkisinin "güvenilir ve dürüst" bir değerlendirmesini içeren etkili bir savunma stratejisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

"Bu, Avrupa ve diğer bölgelerdeki güvenlik ortamının birkaç yıl öncesine göre daha az istikrarlı ve daha az öngörülebilir olduğu zamanlarda, bugün daha da önemli" dedi. "Bu durumun nasıl gelişeceğinden emin değiliz ama tam da bu nedenle zor ve istenmeyen senaryolar dahil çeşitli senaryolara hazırlıklı olmalıyız."

 

POLONYA, BEYAZ RUSYA’YA  GÖÇMENLER İÇİN İNSANİ YARDIM TEKLİF ETTİ

Polonya Dışişleri Bakanlığı ve Stratejik Rezervler Ajansı, Orta Doğu ve Afrika'dan binlerce göçmen ülkeye gelirken Belarus'a insani yardım sunmaya karar verdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz Salı öğleden sonra Polonya'nın Belarus'taki göçmenlerin bazen korkunç durumunun farkında olduğunu söyledi.

Przydacz, "Kendilerini ihtiyaçlarının hemen karşılanamayacağı bir durumda bulabilirler." dedi.

Bakan yardımcısı, "Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı, Hükümet Stratejik Rezervler Ajansı ile birlikte durumla ilgili olarak Belarus Cumhuriyeti'ne yardım teklif etmeye karar verdi." dedi.

Przydacz, Polonya'nın "Belarus topraklarında birkaç bin düzensiz göçmenin bulunduğuna" dair bilgi sahibi olduğunu söyledi.

"Büyük çoğunluğunun otellere yerleştirildiğini ve konaklama koşullarının oldukça iyi olduğunu biliyoruz, ancak bu göçmenlerin bazı temel ihtiyaçlarını karşılaması gereken durumlar varsa, onları oraya davet eden ev sahibi ülke tarafından karşılanmaz. Belarus Cumhuriyeti'ne yardım etmeye hazırız" dedi.

Bakan yardımcısı, "Bu kişilerin yasal olarak Belarus'ta ikamet ettiklerine dair bilgimiz var… ve daha sonra insan ticaretine maruz kalmak üzere kasıtlı olarak AB sınırına nakledildiler." dedi.

Przydacz'a göre, Polonya'daki Belarus maslahatgüzarı, Polonya'dan bir insani yardım konvoyu önerisiyle birlikte bir not aldı.

Stratejik rezerv ajansı başkanı Michal Kuczmierowski, Polonya'nın Belarus'a çadır, yatak, çarşaf ve battaniye, kişisel hijyen ürünleri ve Covid-19 koruyucu malzemeler sunacağını söyledi. Günün ilerleyen saatlerinde bir kamyon taşımacılığının Belarus ile sınır kapısına gitmek üzere olduğunu söyledi.

Ayrıca gıda, ilaç ve tıbbi malzeme göndermeye hazırız” dedi.

Polonya, Ağustos sonunda Belarus'a insani yardım konvoyu göndermeye çalıştı, ancak Minsk kamyonların sınırı geçmesine izin vermedi.

 

OMBUDSMAN, POLONYA’NIN SINIRDAKİ GÖÇMENLERE YARDIM ETMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Polonya'nın insan hakları ombudsmanı, Polonya devletinin Polonya-Belarus sınırında mahsur kalan bir grup göçmene Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yardım etmesi yönünde verdiği geçici bir karara rağmen yardım sağlamadığını söyledi.

26 Ağustos'ta verilen bir kararda mahkeme, Polonya'nın yaklaşık 32 kişilik gruba yiyecek, su ve mümkünse geçici barınma sağlaması gerektiğini söyledi.

Ancak ombudsman Marcin Wiacek'e göre bu gerçekleşmedi.

Wiacek, İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski'ye durumlarını sorduktan sonra, "Polonya tarafı, Belarus'un yetkisi altında oldukları için Polonya'nın onlar için hiçbir şey yapamayacağını iddia ederek yardım sağlamadı." dedi.

Wiacek, insanların mülteci mi yoksa ekonomik göçmen mi olduğunun ancak iki aşamalı bir sığınma prosedüründen geçirilerek belirlenebileceğini söyledi.

Polonya-Belarus sınırındaki durumun Polonya'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal etmekle suçlanmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

 

BELARUS SINIRINDA GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI ARTIŞI - POLONYA SINIR MUHAFIZLARI

Polonya Sınır Muhafızları, Belarus sınırındaki insan kaçakçılarının sayısında "devasa bir artış" gördüklerini söyledi.

Sınır Muhafızları Karargahı Operasyonel ve Soruşturma Kurulu Başkan Yardımcısı Albay Arkadiusz Matyjasik Salı günü verdiği bir brifingde, sadece bu yıl 197 kişinin Belarus'tan Polonya'ya yasadışı göç organize etmekle suçlandığını ve Ağustos ve Eylül'ün vakaların 168'ini oluşturduğunu söyledi..

Geçen yılın aynı döneminde sadece yedi kişi suçlandı.

Matyjasik, "Göçmenleri Batı Avrupa'nın derinliklerine taşıyan... insan sayısında muazzam bir artış görüyoruz." dedi ve bu göçmenlerin Polonya'da kalmakla ilgilenmediklerini de sözlerine ekledi.

Örgütlü yasadışı göç olgusunun Polonya sınırının Belarus bölümünde önceki yıllarda, ancak "çok daha az ölçüde" gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Yasadışı taşımacılık organize ettiğinden şüphelenilen kişilerin çoğu, Avrupa Birliği üye ülkelerinin oturma izinlerine sahip Orta Doğu ülkeleri vatandaşlarıdır.

"Bu insanlar mali çıkarlar için göçmen kaçakçılığı yapıyor... bu, taşınan insan sayısına ve varış noktasına bağlı olarak... ulaşım başına 10.000 PLN (2.175 Euro) tutarında olabilir" dedi.

Pazartesi günü, Podlasie Sınır Muhafız Birimi memurları, altı Irak uyruklunun yasadışı sınır geçişini organize etmeye yardım ettiğinden şüphelenilen bir Libya vatandaşını gözaltına aldı ve Perşembe günü 13 göçmen - 11 Irak vatandaşı ve iki Türk vatandaş taşıyan bir Gürcü vatandaşı gözaltına alındı.

Polonya, Baltık Ülkeleri ile birlikte Beyaz Rusya'yı göçmenleri kasıtlı olarak Beyaz Rusya'ya uçurmak ve ardından bloğu istikrarsızlaştırmak amacıyla AB ülkeleriyle sınırların ötesine itmekle suçladı.

Belarus ise bu suçlamaları reddetti. Son zamanlarda, Alexander Lukashenko, Belarus'ta göçmen kaçakçılığı yapan insanlar olmasına rağmen, bunların başka ülke vatandaşları olduğunu iddia etti.

Ancak Polonya, Litvanya ve Letonya sınır servisleri, göçmenlerin Belarus yetkililerinden destek aldığını veya onlar tarafından AB ülkelerinin topraklarına girmeye zorlandıklarını defalarca bildirdi.

Ağustos ayından bu yana Polonya Sınır Muhafızları, Polonya-Belarus sınırını geçmeye yönelik 10.000'den fazla yasadışı girişimi engelledi ve 1.500 göçmen gözaltına alındı ve mülteci merkezlerine götürüldü.

Geçtiğimiz Perşembe günü Polonya, doğu sınırı boyunca 2 Eylül'de 30 gün ve 60 gün daha ilan ettiği olağanüstü hali uzattı.

 

FRONTEX ŞEFİ, GÜVENLİ AB DOĞU SINIRINDAKİ YARDIM İÇİN POLONYA'YA TEŞEKKÜR ETTİ

Varşova merkezli AB sınır ve sahil güvenlik teşkilatı Frontex'in yönetici direktörü, Polonya-Belarus sınırını ziyareti sırasında Polonya makamlarına AB'nin doğu dış sınırını güvence altına almadaki yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Fabrice Leggeri, artan göç baskısı nedeniyle 2 Eylül'den bu yana olağanüstü halin yürürlükte olduğu sınır bölgelerini kontrol etmek için konuşlandırılan birimlerden etkilendiğini de sözlerine ekledi.

Varşova, Minsk'teki Alexander Lukashenko rejimini, çoğu Orta Doğu'dan gelen düzensiz göçmenlerin AB'yi istikrarsızlaştırma amacıyla Polonya sınırına geçişini kolaylaştırmakla suçluyor.

Frontex Pazartesi günkü ziyaretin ardından web sitesinde yayınlanan bir bildiride, "İcra Direktörü Leggeri, Polonya Sınır Muhafız operasyonlarını gözden geçirdi ve sınırın güvenliğini sağlamak için kullanılan yöntemlerden etkilendi."

Bildiri, "Krizin başlangıcından bu yana devam eden bilgi alışverişi yoluyla Frontex ile işbirliği yaptığı ve Ajansa dış sınırın Polonya bölümündeki durum hakkında veri sağladığı için Polonya'ya da teşekkür etti."

"Polonya, göç baskısı altındaki diğer ülkelere yardım sağlamada da aktif olmuştur. Diğerlerinin yanı sıra, Belarus'un hibrit eylemlerine karşı koymak için Litvanya'daki Frontex operasyonu için gerekli ekipman ve insan kaynaklarını görevlendirdi."

Açıklamada ayrıca, Leggeri'nin İçişleri Bakan Yardımcısı Bartosz Grodecki ve Polonya Sınır Muhafız Komutan Yardımcısı Orgeneral Brig'in eşlik ettiği sınır ziyaretinin de yapıldığı belirtildi. Grzegorz Niemiec, Frontex ile Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı arasındaki rutin işbirliğinin bir parçasını oluşturdu.

 

POLONYA'DAKİ GÖÇMENLERİN YÜZDE 40'I ÜLKEDE KORUMA İSTİYOR

Polonya Sınır Muhafızlarından bir temsilci Salı günü yaptığı açıklamada, yüzde 35 ila 40 arasında olduğunu söyledi. Sınır Muhafız merkezlerinde kalan göçmenler Polonya'dan uluslararası koruma başvurusunda bulunuyorlar.

Yabancılardan sorumlu Sınır Muhafızları yetkilisi Teğmen Dorota Skrzypczyk, Sınır Muhafızları tarafından gözaltına alınan önemli sayıda yabancının Polonya'da uluslararası koruma başvurusunda bulunma isteklerini beyan etmediğini söyledi.

"Yabancılar için korunan merkezlerde kalanların yüzde 35 ila 40'ı Polonya Cumhuriyeti topraklarında uluslararası koruma başvurusunda bulunuyor. Geriye kalan yüzde 60'ı ise geri dönüş prosedürlerini güvence altına almak için merkezlerde" dedi.

Skrzypczyk, "Bazıları görevlilerle yaptığı görüşmelerde hedeflerinin diğer AB Üye Devletleri olduğunu beyan ediyor. Ülkemizde kalma isteklerini ifade etmiyorlar."

Yabancılar Yönetim Kurulu müdür yardımcısı Yüzbaşı Aleksander Ulanski, yaklaşık 1.500 yabancının korunan kamplarda olduğunu söyledi. Yüzde yirmi yedi, ebeveynlerinin bakımı altındaki çocuklardır. Uluslararası koruma verilmesine ilişkin prosedürler halen beklemededir. Öte yandan, "Geri dönüş yükümlülüğü ile ilgili işlemler peş peşe yürütülmekte olup, nihai karar verilirse bu kişilerin (menşe - PEİ) ülkelerine geri gönderilmesi gerekmektedir" dedi.

Ulanski, her merkezin kendisine hukuki yardım sağlayan sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaptığına dair güvence verdi. Bu yıl, bu tür kuruluşların temsilcileri merkezleri 60'tan fazla ziyaret etti.

Ebeveynleriyle birlikte barınan çocuklara yönelik yardım, Güçlendiren Çocuklar Vakfı'nın gönüllüleri tarafından yapılıyor.

 

POLONYA’DA SALI GÜNÜ 1.325 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI VE 46 ÖLÜM RAPORLANDI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Pazartesi günü bildirilen 684 vakaya karşı son 24 saat içinde Salı sabahına kadar 1.325 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 46 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 700 ventilatöre karşılık ventilatöre bağlı 195 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 1.840'tan 1.963 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca 89.204 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.665.239 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.666.261 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.540.515 kişi tam olarak aşılandı.

 

POLONYA PASAPORTU 2021 HENLEY PASAPORT ENDEKSİNDE 10. SIRADA

Bu yılki Henley Endeksine göre, Polonya pasaportu sahibine 182 ülke ve bölgeyi vizesiz ziyaret etme hakkı veriyor.

Polonya pasaportu, Slovak ve Litvanya pasaportu ile birlikte sıralamada onuncu sırada yer alıyor. Bu, Polonya belgesinin 16. sırada yer aldığı 2006 yılından bu yana işgal ettiği en yüksek konumdur.

Avrupa pasaportları, son sıralamada ilk 10'da çoğunlukta, Alman pasaportu ise ikinci sırada yer alıyor.

Sınır geçiş seçenekleriyle ilgili son rapor, vatandaşlar arasında "büyüyen eşitsizliğin" altını çiziyor. Henley & Partners şirketi, "Kovid-19'un yayılmasını kontrol altına almak için başlangıçta getirilen katı kısıtlamaların şimdi sözde Güney'den gelen insan akışını sınırlamak için uygulandığına" dikkat çekiyor.

Endeks, koronavirüs pandemisi ile ilgili geçici kısıtlamaları dikkate almamaktadır.

Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından sağlanan verilere dayanmaktadır. 199 farklı pasaport türü ve 227 varış noktası içermektedir.

 

POLONYALILARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU POLEXİT’E KARŞI

Salı günü yayınlanan bir ankete göre, Polonyalıların büyük çoğunluğu ülkelerinin AB'den ayrılmasına karşı.

IPSOS anketi, insanların yüzde 88'inin Polonya'nın AB'de kalmasını istediğini ortaya koydu.

Ancak yüzde 48'i Polonya'nın iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisinin ülkeyi Polexit'e götürebileceğinden korktuklarını söylerken, PiS seçmenlerinin yüzde 89'u da dahil olmak üzere eşit bir yüzde Polonya'nın AB'den çıkmasından korkmadıklarını söyledi.

Polexit korkuları en yaygın olarak Sivil Koalisyon (KO), Sol, Polonya 2050 ve Polonya Halk Partisi (PSL) muhalif gruplarının destekçileri arasındaydı - sırasıyla yüzde 84, 68, 64 ve yüzde 50.

Mevcut hükümetin Polonya'yı AB'den çıkarmasına ilişkin korkular kadınlar arasında daha yaygındı ve erkeklerin yüzde 44'üne kıyasla yüzde 53'ü bundan endişe duyuyordu.

IPSOS bilgisayar destekli anketi 21-23 Eylül tarihlerinde 1000 yetişkin Polonyalıdan oluşan temsili bir örneklem üzerinde gerçekleştirdi.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Brüksel: Fransa ve İspanya, gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış, halihazırda yüksek olan elektrik faturalarının artması ve koronavirüs pandemisi nedeniyle ciddi zarar gören insanların kemerlerini bir çentik daha sıkılaştırması nedeniyle Avrupa Birliği'nin enerji piyasalarını yöneten kurallarda değişiklik yapılması için Pazartesi günü baskı yaptı.

Avrupa hükümetleri, yetersiz doğal gaz rezervlerinin kıtayı fiyat artışlarına ve soğuk bir kış olması durumunda olası kıtlıklara maruz bırakması nedeniyle tüketicilere yönelik maliyetleri sınırlamanın yollarını bulmaya çalışıyor. Kendi gazını üreten ABD'de doğal gaz fiyatları daha düşük, Avrupa ise ithalata güvenmek zorunda.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, "Benzin fiyatı son haftalarda büyük ve vahşi bir şekilde arttı. Bu açıkça hepimiz için büyük bir endişe meselesi. Bu adil değil. Verimsiz ve çok maliyetli." dedi.

 

Brüksel: Avrupa Birliği Salı günü, nefret söylemiyle daha iyi mücadele etme, Yahudi yaşamı hakkında farkındalığı artırma, ibadet yerlerini koruma ve Holokost'un unutulmamasını sağlama planlarıyla Avrupa'da artan antisemitizmle mücadele için yeni bir strateji açıkladı.

Avrupa Temel Haklar Ajansı'na göre, her 10 Yahudi'den dokuzu ülkelerinde antisemitizmin arttığını ve ciddi bir sorun olduğunu düşünüyor. Yüzde 34 den fazlası, istismardan kaçmak için göç etmeyi düşündü.

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, 27 ülkeli blokta "sürekli ve Yahudi aleyhtarı olaylarda önemli artış" göz önüne alındığında, türünün ilk stratejisini temsil ettiğini söyledi.

 

Paris: Fransa başbakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Londra'nın Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret ilişkisinde balıkçılık hakları konusunda varılan anlaşmayı görmezden gelmeye devam etmesi halinde Fransa'nın İngiltere ile ikili işbirliğini gözden geçirmeye hazır olduğunu söyledi.

Paris, Fransız balıkçı teknelerinin İngiltere'nin karasularında faaliyet göstermesi nedeniyle, Londra'nın tam olarak kabul ettiği lisansları vermeyi reddetmesinden çileden çıkıyor ve misilleme önlemleri almakla tehdit ediyor.

Başbakan Jean Castex Salı günü parlamentoya verdiği demeçte, "İngiltere kendi imzasına saygı göstermiyor." "İngiltere her ay yeni koşullar sunuyor ve kalıcı lisans vermeyi geciktiriyor...Buna müsamaha gösterilemez."

 

Washington: IMF başkanı Kristalina Georgieva Salı günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Para Fonu'nun 2021'de küresel ekonomik büyümenin Temmuz ayındaki yüzde 6'lık tahmininin biraz altına düşmesini beklediğini söyledi ve COVID-19 pandemi sonrasında borç, enflasyon ve farklı ekonomik eğilimlerle ilişkili risklere işaret etti.

Georgieva, küresel ekonominin toparlandığını, ancak pandeminin, çok sayıda ülkeyi COVID aşılarına çok az erişimle bırakan "Büyük Aşılama Bölünmesi"nin yarattığı ana engelle birlikte toparlanmayı sınırlamaya devam ettiğini söyledi.

 

Moskova: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü, enerji fiyatlarının arttığı Avrupa pazarlarında "histeri ve biraz kafa karışıklığı" olarak nitelendirdiği şey için yeşil enerjiye geçişi ve maden çıkarma endüstrilerinde düşük yatırımı suçladı.

Büyük bir petrol ve gaz ihracatçısı olan Rusya, önümüzdeki ay Glasgow'da başlayacak ve iklim değişikliği ile mücadele için yeni politikalar üzerinde anlaşmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesinde "net sıfır" emisyon hedefini taahhüt etme baskısıyla karşı karşıya..

Putin henüz katılıp katılmayacağını söylemedi. Salı günü bir hükümet toplantısında, yeşil geçişin sorunsuz gerçekleşmesinin hayati olduğunu söyledi ve "dengesiz kararlar" ve "sert adımlar" olarak nitelendirdiği şeyleri eleştirdi.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa