Haberler

Gündem

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER 08.10.2021

Image

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI

EKONOMİK VE TİCARİ GELİŞMELER

 

POLONYA BASININDA ÖNE ÇIKAN EKONOMİ VE İŞ HAYATI HABER MANŞETLERİ

 

ENERJİ - Günlük gtazete DGP “Polonya'nın, artan elektrik fiyatlarının ortasında savunmasız haneler için planlanan desteği genişleteceği ve bu mekanizma için birkaç milyar zloti harcayacağı bildiriliyor, ancak büyük olasılıkla 2019'da genel elektrik fiyatı tazminatlarına ayrılan 5 milyar PLN'nin (1.5 milyar Euro) altında,” şeklinde yazdı. Üst düzey hükümet yetkilileri tarafından ön onaylanan değiştirilmiş yasa taslağı, ayrıca desteğin hanelerin "yüzde 10'unun altında" olanlara ve taslağın önceki bir versiyonunda yüzde 6'ya verileceğini varsayıyor. Polonya doğal gaz tüketicileri eklemeyi düşündüğü için daha fazla değişiklik hala mümkün. (Dziennik Gazeta Prawna)

 

ENERJİ – Enerji grubu Tauron'un, sıkıntılı mühendislik grubu Rafako için somut bir teklif masada olana kadar Jaworzno bloğuyla ilgili görünür bir hisse fiyatı artışı yaşaması pek olası değil. Aracı kurum DM BOS analisti Jakub Viscardi, Tauron tarafından imzalanan niyet mektubu hakkında yorum yaptı. İnşaatçı Polimex ve Devlet Geliştirme Fonu PFR tarafından Rafako'ya olası yatırımlar için yürütülen bir fon. (Puls Biznesu)

 

DOĞAL KAYNAKLAR - Business Insider portalında, Devlet Varlıklar Bakanlığı'nda üzerinde düşünüldüğü bildirilen olası senaryolar hakkında “Enea enerji grubunun bir birimi olan kömür madeni firması Bogdanka, devlet kalkınma fonu PFR veya endüstri geliştirme ajansı ARP tarafından devralınabilir ve WSE'de listelenmeye devam edebilir”, dedi. Portal, Devlet Varlıkları Bakanı Jacek Sasin ile PFR ve ARP'yi denetleyen Başbakan Mateusz Morawiecki'nin işbirliğini gerektireceği ve ilişkilerinin iyi olmadığı için senaryonun "belirsiz" olduğunu kabul etti. (Business Insider)

 

DOĞAL KAYNAKLAR - Aracı kurum Trigon DM analisti Michal Kozak, Polonya'nın doğal gaz ve kömür fiyatlarının önümüzdeki aylarda şu anda gözlemlenen rekor seviyelerde kalması pek olası değil, çünkü birçok firma "böyle aşırı fiyatları kabul etmiyor" ve alternatif yakıtlar arayacak, hatta üretimi azaltacak şeklinde tahmin yapmaktadır. Şirketin basın ofisinin bildirdiğine göre, kömür madenci firması Bogdanka şu anda çıkarılan kömürün tamamını satmakta herhangi bir sorunla karşı karşıya değil. (Parket)

 

BT - Asseco Polonya, sürekli olarak potansiyel satın alma arayışında olduğunu ancak CEO yardımcısı Marek Panek'in "çok seçici" bir yaklaşım izlediğini söyledi. Asseco, yakın zamanda incelenen yaklaşık 400 şirket arasından daha fazla tarama için 10'dan fazla şirket seçti, dedi. (Parket)

MODA - Aracı kurum DM BDM analisti, LPP CFO'nun gelecek yıl marjda olası bir düşüş konusunda uyarmasından sonra yaptığı açıklamada, LPP'nin brüt kar marjında beklenen düşüşün büyük olmaması koşuluyla 2022/23'ün ilk yarısında satıştaki brüt sonucunu iyileştirme şansı olduğunu söyledi. . (Puls Biznesu)

 

BİRLEŞME VE SATIN ALMA - Günlük Parkiet, 4. çeyrekte Polonya'nın büyüyen GSYİH ve düşük finansman maliyeti arasında ve Satın Almalar söz konusu olduğunda "çok iyi" beklentilerle karşı karşıya olduğunu yazdı. Fordata ve Navigator tarafından hazırlanan son rapora göre, Polonya üçüncü çeyrekte yıllık 6 düşüşle 68 birleşme ve satın alma bildirdi, ancak 7Y ortalamasına göre yüzde 39.6 arttı. (Parket)

 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ENERJİ FİYATI ARTIŞLARININ HANE HALKINI OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİNİ SÖYLEDI

Polonya merkez bankası (NBP) başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonyalı hanelerin yüksek elektrik fiyatlarından etkilenmektwen kaçamayacakları konusunda uyardı.

Adam Glapinski düzenlediği basın toplantısında, elektrik fiyatlarındaki artışların şu anda benzeri görülmemiş bir ölçekte olduğunu söyledi.

Glapinski, "Avrupa Birliği'nin siyasi bir karar olan iklim politikasından kaynaklanan artan CO2 tahsisat teklifleri, Avrupa'daki elektrik maliyetinde önemli artışlara dönüşüyor." dedi.

"Fiyat artışı sadece iş insanlarını değil, aynı zamanda daha fazla haneyi etkiliyor ve şimdiden dokunuyor" diye devam etti. "Şu anda olan şey eşi görülmemiş bir ölçekte. Merkez bankası olarak hiçbir etkimiz yok."

NBP başkanı, hükümetin tüketim ve KDV oranlarını değiştirerek veya tazminat getirerek zamların etkilerine karşı koymaya çalışabileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak Glapinksi, bu politikaların hükümetin gelirine zarar vereceğini ve bunun daha sonra diğer kaynaklardan telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

 

FAİZ ARTTIRIMI PİYASAYI ŞAŞIRTMAK İÇİN TASARLANDI - MERKEZ BANKASI BAŞKANI

Polonya Merkez Bankası Başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Para Politikası Konseyi'nin faiz oranlarını artırma kararının piyasayı şaşırtmak için tasarlandığını söyledi.

Çarşamba günü, oran konseyi Polonya'nın referans faiz oranını beklenmedik bir şekilde 40 baz puan artırarak yüzde 0,50'ye çıkardı.

Karar, Polonya enflasyonunun Eylül ayında yüzde 5,8 ile 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla geldi.

Adam Glapinski düzenlediği basın toplantısında, "Dün CHP (Para Politikası Kurulu) faiz oranlarını piyasada sürpriz bir şekilde yükseltti" dedi. "Piyasa 15 baz puanlık bir artış öngördü, biz de 40 baz puan, yani neredeyse üç kat artırdık. - ve böyle olmasını istedik."

Faiz artışının nedeninin orta vadede enflasyonun devam etme riskini savuşturmak olduğunu söyledi.

Glapinski, "Yeni küresel arz şokları nedeniyle son dönemde enflasyonun orta vadeli hedefimizi aşma riski önemli ölçüde arttı." dedi.

Bunlar (arz şokları) "beklenen enflasyon yolunu uzattı ve yukarı kaydırdı ve daha yüksek ve daha uzun süre devam edecek ve bunu Kasım projeksiyonlarından önce biliyoruz" diye ekledi.

Glapinski, arz şokları arasında enerji emtiaları, gıda emtiaları, Covid salgınlarının neden olduğu arz kesintileri ve artan navlun fiyatlarını içerdiğini söyledi.

Şoklar azaldıkça durum normale dönecek, ancak bu hemen olmayacak, diye ekledi.

Glapinski, "Kararımız mevcut enflasyon oranını düşürmeyecek, çünkü bu imkansız" dedi.

Konseyin Çarşamba günü aldığı kararın "Mayıs 2020'de alınan pozisyonlardan geri çekilmek" anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

17 Mart - 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Para Politikası Kurulu, ilk koronavirüs dalgasının neden olduğu kriz sırasında ekonomiye destek sunmak için referans oranını üç kez toplam 140 baz puan indirerek yüzde 0,10'a indirdi.

Glapinski, "Kriz sırasında ekonomiyi ayakta tutmak için getirilen güçlendiriciyi aşamalı olarak kaldırdık. Salgının hala devam ettiğini hafife almasak da bu krizin temel unsurlarının geride kaldığı sonucuna vardık." dedi.

 

 

SİYASİ VE GÜNCEL HABERLER

 

ÜST MAHKEME, POLONYA ANAYASASININ AB YASALARINDAN ÖNCE GELDİĞİNE HÜKMETTİ

Polonya Anayasa Mahkemesi, AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya Anayasası ile uyumlu olmadığına karar vererek, Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Karar, hukukun üstünlüğünden çevreye kadar uzanan çok sayıda ve uzun süreli ihtilaflar nedeniyle zaten gergin olan Polonya ile AB arasındaki ilişkileri daha da zorlayabilir.

Mahkemenin kararı, ülkenin başbakanının talebi üzerine yayınlandı.

Hükümet sözcüsü Piotr Mueller, Anayasa Mahkemesi'nin kararının Başbakan Mateusz Morawiecki'nin hareketini büyük ölçüde kabul ettiğini sosyal medyaya yazdı.

Twitter'da "Anayasa hukukunun diğer hukuk kaynaklarına göre önceliği, doğrudan Polonya Cumhuriyeti Anayasasından kaynaklanmaktadır" diye yazdı.

"Bugün (bir kez daha) bu, Anayasa Mahkemesi tarafından açıkça onaylandı."

Yetkili, kararın Polonya anayasasının Brüksel ve AB yasalarının kapsamı dışında olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Mueller "Polonya'nın (Polonya Cumhuriyeti Anayasası'nda belirtilen ilkelere göre), AB antlaşmalarında açıkça ve açıkça belirtilen alanlarda oluşturulduğu ölçüde AB hukukunun uygulanabilir normlarına saygı duyduğu vurgulanmalıdır." şeklinde yazdı.

Bu yetkilerin açık ve şeffaf bir şekilde bölünmesi, Üye Devletlerin egemenliğinin ve AB'nin iyi işleyişinin temelidir" dedi.

Anayasa Mahkemesi daha önce üç kez karar verecekti. 31 Ağustos'taki oturumu sırasında, Ombudsman tarafından bir yargıcın görevden alınmasını talep eden bir önergenin sunulmasının ardından dava 22 Eylül'e ertelendi. 22 Eylül'de Mahkeme başkanı Julia Przylebska, tarafları dinledikten sonra, "yeni koşulların ortaya çıkması nedeniyle" başka bir erteleme duyurdu. 30 Eylül'de mahkeme, duruşmasını 7 Ekim'e erteledi.

Dava, Mart ayı sonlarında Başbakan Mateusz Morawiecki'nin Avrupa Birliği Antlaşması'nın üç maddesinin Polonya anayasasıyla uyumlu olup olmadığını kontrol etmesini istediğinde Polonya'nın yüksek mahkemesine geldi.

Morawiecki, önergenin "Polonya hukuk sistemindeki en yüksek yasal işlem olan Polonya anayasasının AB hukuku üzerindeki üstünlüğünü bir kez daha ve ek olarak teyit etmek için" Mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Dava, Polonya başbakanı tarafından AB ile Polonya'nın yargı sistemindeki değişikliklerle ilgili bir ihtilafın parçası olarak açıldı. Polonya hükümeti, yargının kendi kendini yöneten en üst organı olan Ulusal Yargı Konseyi'ne (KRS) artık iktidar partisi tarafından atanan üyelerin hakim olması nedeniyle adalet sistemini siyasallaştırmakla suçlanıyor. Polonya ayrıca Yüksek Mahkeme'ye yargıçların dokunulmazlığını kaldırabilecek yeni bir disiplin organı getirdi, ancak bu organ Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) tarafından tanınmamaktadır.

ABAD'a göre, Yüksek Mahkemenin Disiplin Kurulu AB yasalarına aykırıdır. Avrupa mahkemesi, yargı bağımsızlığını baltalamak için kullanılabileceği gerekçesiyle zaten dairenin işleyişinin askıya alınmasını talep etti. Buna rağmen oda hala çalışmaktadır.

Eylül ayı başlarında, Avrupa Ekonomik İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Paolo Gentiloni, Brüksel ile Varşova arasında Polonya'nın Ulusal İyileşme Planına ilişkin müzakerelerin Polonya tarafından düzenlendiğini öne sürerken, AB hukukunun üstünlüğünü sorgulayarak, AB'nin Varşova’ya 57 milyar Euro'luk AB kurtarma yardımını elinde tuttuğunu söyledi.

AB'deki bir dizi ulusal mahkeme, 2016'daki Danimarka Yüksek Mahkemesi ve 2020'de bir kamu sektörü satın alma programı hakkındaki kararında Alman Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere geçmişte AB hukukunun önceliğine itiraz etti.

 

AK, POLONYA ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI İLE İLGİLİ ENDİŞELERİNİ BİLDİRDİ

Avrupa Komisyonu, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin Polonya anayasasının AB yasalarından üstün olduğuna ilişkin kararının ardından "ciddi endişelerini" dile getirdi.

AB hukukunun önceliğinin AB üyeliğinin temel ilkelerinden biri olduğu göz önüne alındığında, karar Polonya'nın Brüksel ile ilişkisini karmaşıklaştırabilir.

Polonya başbakanı Mateusz Morawiecki, Mahkemeden Avrupa Birliği Antlaşması'nın üç maddesinin Polonya anayasasına uygun olup olmadığını değerlendirmesini istemişti.

Komisyon Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kararının bugün sözlü sunumu, AB hukukunun önceliği ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın yetkisi ile ilgili ciddi endişeler uyandırıyor." dedi.

Ayrıca, AB Adalet Divanı'nın (CJEU) tüm kararlarının mahkemeler de dahil olmak üzere tüm üye devletlerin ulusal organları için bağlayıcı olduğunu söyledi.

Bu yılın başlarında, ABAD Polonya'ya Yüksek Mahkemenin disiplin odasının siyasetten yeterince bağımsız olmadığı için faaliyetlerini askıya almasını emretti.

Komisyon, kararın ayrıntılı bir incelemesini yapacağını söyledi, ancak şunları ekledi: "Birlik hukukunun tek tip uygulanmasını ve bütünlüğünü korumak için Antlaşmalar kapsamındaki yetkilerini kullanmaktan çekinmeyecektir.

"Avrupa Birliği, tüm Üye Devletlerde desteklenmesi gereken bir değerler ve hukuk topluluğudur. Avrupalıların, AB'nin neresinde yaşarlarsa yaşasınlar Antlaşmalar kapsamındaki hakları korunmalıdır."

Bu arada AB Adalet Komiseri Didier Reynders, Brüksel'in AB hukukunun ve bloğun üst mahkemesinin üstünlüğünü sağlamak için harekete geçeceğini söyledi.

"Avrupa hukukunun önceliğini ve bu kararların uygulayıcısı olarak Adalet Divanını yeniden tesis edecek araçlar var" dedi.

 

YÜKSEK MAHKEME KARARI AB'NİN ANTLAŞMA YETKİLERİNİ ETKİLEMEZ - DEVLET SÖZCÜSÜ

Polonya hükümet sözcüsü PAP'a verdiği demeçte, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kararının Avrupa Birliği'nin AB anlaşmaları uyarınca yetki sahibi olduğu hiçbir alanı etkilemediğini söyledi.

Polonya Anayasa Mahkemesi Perşembe günü AB Antlaşmalarının bazı maddelerinin Polonya Anayasasına uymadığına karar vererek Avrupa Birliği hukukunun ulusal mevzuat üzerindeki önceliğini sorguladı.

Mahkemenin kararı, ülkenin başbakanının talebi üzerine yayınlandı.

Kararın pratik sonuçları hakkında sorulan bir soruya Piotr Mueller, kararın diğer AB ülkelerinde görülenlere benzer bir anlaşmazlığa çözüm getirdiğini söyledi.

Mueller, "Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İspanya ve diğer birçok AB ülkesinde mahkemelerin birçok davada anayasalarının AB hukukundan üstün olduğunu açıkça belirttiğini unutmamalıyız. Polonya Anayasa Mahkemesi de benzer şekilde karar verdi, dedi.

2012'de Çek Anayasa Mahkemesi, 2016'da Danimarka Yüksek Mahkemesi ve 2020'de bir kamu sektörü satın alma programı hakkındaki kararında Alman Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere, AB'deki bazı ulusal mahkemeler geçmişte AB hukukunun önceliğine itiraz etti.

Polonya yasalarının bazı hükümlerinin Anayasa Mahkemesi kararının ardından değişip değişmeyeceği sorulduğunda Mueller, kararın yargı ve kamu kurumları için bağlayıcı bir yorum olduğunu söyledi.

Mueller, "Bugünkü karar, 'kapsam kararı' olarak adlandırılan bir karardır; bu, AB anlaşmalarının belirli hükümlerinin, geniş yorumlandıkları sürece Polonya anayasasının hükümlerine uymayacağı ve Sözleşme'de açıkça belirtilen yetkilerin ötesine geçeceği anlamına gelir. AB anlaşmaları," dedi

Yargı ve kamu kurumları için bağlayıcı bir yorumdur” dedi.

Kararın Polonya yasalarını AB düzenlemelerine uyarlama prosedürünü etkileyip etkilemeyeceği sorulmuştur, örn. AB direktifleri, Mueller kararın AB'nin anlaşmalar kapsamında yetkilendirildiği hiçbir alanı etkilemediğini söyledi.

"Bugünkü karar, Avrupa Birliği'nin anlaşmalar tarafından kendisine verilen yetkilere sahip olduğu hiçbir alanı etkilemiyor" dedi. "AB anlaşmalarında açıkça ve harfi harfine belirtilen, yani rekabet kuralları, ticaret, tüketicinin korunması, hizmet akışı, mallar ile ilgili belirli alanlarda yetkilerden bahsediyoruz."

 

AVRUPA KONSEYİ ÜST DÜZEY YETKİLİLERİ SINIR KRİZİNE KARŞI EYLEM İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (CoE) başkanı Rik Daems, Belarus hükümetinin göç krizini kışkırtma eylemlerini kınadı ve Polonya ve AK parlamentolarını Avrupa Komisyonu'na daha fazla yardım için baskı yapmaya çağırdı.

Perşembe günü Rik Daems, Polonya'nın üst kanadı Senato'ya hitaben yaptığı konuşmada, Alexander Lukashenko rejimi tarafından oluşturulan Polonya-Belarus sınırındaki mevcut durumun skandal olduğunu söyledi.

Göçü artıran Belarus hibrit saldırıları son zamanlarda Polonya'daki en sıcak konulardan biri haline geldi" dedi.

Daems, "Belarus hükümeti tarafından organize edilen, insan haklarını ve mültecilerin onurunu küçümseyen insan ticareti, yapay göçtür" dedi.

Ayrıca Lukashenko rejimini insanlar pahasına bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

Daems, Polonyalı milletvekilleri ve senatörlerin güçlerini Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile birleştirmelerini ve Avrupa Komisyonu'ndan insan haklarına ve Cenevre Sözleşmesine saygı duyarak sınır sorununun çözümüne katılımını hızlandırmasını istemelerini önerdi.

Polonya, Litvanya ve Letonya, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko'nun hükümetini, Brüksel'in Minsk’e uyguladığı  yaptırımlara misilleme olarak AB'yi istikrarsızlaştırmak amacıyla Orta Doğu ve Afrika'dan göçmen getirmek ve ardından onları AB sınırına itmekle suçladı..

Polonya sınır muhafızları, her gün, aynı zamanda AB'nin doğu sınırı olan Polonya sınırını Belarus'tan geçmek için yüzlerce yasadışı girişimi rapor ediyor. Varşova, Minsk'in binlerce göçmeni ancak onları daha sonra Polonya sınırına götürmek ve sınırı geçmeye teşvik etmek, hatta zorlamak için davet ettiğini söyledi.

 

İKTIDAR PARTISI LIDERI, BEYAZ RUSYA'NIN SINIRDAKİ GÖÇMENLERİN GEÇİŞ ÇABALARINI AKTİF OLARAK KOLAYLAŞTIRDIĞINI SÖYLEDİ

Polonya'da iktidardaki Hukuk ve Adalet partisinin lideri Jaroslaw Kaczynski, Belarus güvenlik personelinin göçmenlerin ülkenin Polonya sınırındaki savunma çitlerini kesmesine yardım ettiğini iddia etti.

Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komitesi'nin kuzeydoğudaki Bialystok kentindeki toplantısının ardından konuşan komiteye başkanlık eden Jaroslaw Kaczynski, Belarus sınırındaki mültecilerden herhangi bir baskı olmadığını, sadece Orada Belarus makamları tarafından ekonomik göçmenlerden geldiğini söyledi.

Polonya'da sınıra bitişik bölgeler, Varşova'nın Minsk'i sorumlu tuttuğu göçmen baskısı nedeniyle 2 Eylül'den bu yana olağanüstü hal altında.

Polonya'nın en güçlü politikacısı olarak kabul edilen Kaczynski, sınırda kamp kuran göçmenler arasında uzun yıllar Rusya'da yaşayan ve Kabil'den yapılan son tahliyelerle hiçbir ilgisi olmayan Afganlar olduğunu söyledi.

Kaczynski, "Bu insanlar daha sonra sınırı geçme olasılığı olan bir yere yönlendiriliyor ve ne sıklıkta olduğunu söyleyemem ama filmde gördüm, Belaruslu subaylar çitleri, telleri kesmeye bile kişisel olarak katılıyorlar., "büyük çoğunluğu başarısız olan bu girişimlere sınırı zorlamaya yardım ediyorlar" dedi.

Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Kaczynski, Belarus makamlarının göçmenleri kasıtlı olarak hasta ettiğini ve bunun Polonya kamuoyunu etkilemeyi amaçladığını iddia etti.

Güvenlik komitesinin Belarus sınırındaki durumu tartıştığını ve krizin Minsk tarafından tasarlanan ve hem Polonya hem de AB'ye karşı yürütülen bir hibrit savaş biçimi olduğuna dair çok sayıda bilgi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Operasyonun Belarus hükümeti tarafından "şüphesiz destek veya en azından Rusya Federasyonu hükümetinin onayı" ile yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

Göçmenlerin, otellere yerleştirildikleri Minsk'e nakledildiğini ve daha sonra genellikle Belarus Sınır Muhafızları tarafından araba ile sınıra nakledildiğini, ancak muhtemelen başka hizmetlerin de dahil olduğunu söyledi.

Sınırın Belarus tarafında normal vatandaşların girmesine izin verilmeyen yaklaşık bir kilometre genişliğinde bir alan olduğunu iddia etti. “Orada bulunmalarına izin verilmesi gerçeği, Belarus devletinin faaliyetleriyle uğraştığımızın açık bir kanıtı” dedi.

 

POLONYA, COVID-19 HASTANE YATAK SAYISINI ARTIRMAYA HAZIR

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Polonya'nın koronavirüs hastaları için mevcut yatak sayısını yakın gelecekte 17.000-18.000'e ve önümüzdeki 24-48 saat içinde 12.000'e çıkarmaya hazır olduğunu duyurdu.

Wojciech Andrusiewicz Perşembe sabahı Radio Plus'a verdiği demeçte, "Diğer hastalar etkilenmeyecek."

"Mevcut durumu bir yıl önceki durumla karşılaştıracak olursak, geçen yıl 4 bin yatakta Covid-19 hastaları vardı, şimdi 2100'e çıktı" dedi.

Polonya, Salı günü bildirilen 1.325 vakaya karşı Çarşamba günü 2.085 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 33 ölüm kaydetti.

Andrusiewicz'e göre, yeni vaka sayısının Ekim ayı sonuna kadar günde 5.000'e ulaşması bekleniyor.

 

POLONYALILARIN YAKLAŞIK %50’Sİ BELARUS SINIRINDAKİ OLĞANAÜSTÜ HALİ DESTEKLİYOR

Polonyalıların yarısından biraz azı, yeni bir ankete göre, Polonya'nın Belarus sınırında, Polonya'ya girmeye çalışan artan sayıda göçmeni engellemek için olağanüstü hal getirilmesini destekliyor.

Perşembe günü yayınlanan Araştırma Ortağı anketi, yüzde 46'nın olağanüstü hal lehinde olduğunu, 36'sının karşı çıktığını ve yüzde 17'sinin konuyla ilgili fikri olmadığını ortaya koydu.

Anket ayrıca, olağanüstü hal yasalarının son 60 günlük uzatılmasına karşı çıkanların yüzde 45'inin desteklediğini, yüzde 37'sinin karşı çıktığını ve yüzde 19'unun hiçbir fikri olmadığını ortaya koydu.

Yaklaşık yüzde 60'ı Belarus'tan gelen göçmenleri kabul etmeye karşı çıktı ve yüzde 18'i bir tür yardım almaları gerektiğini söyledi.

Olağanüstü hal yasalarının kullanımını destekleyenlerin çoğu 35-54 yaşları arasındaki erkeklerdi.

Araştırma Ortağı, anketi 1-4 Ekim tarihlerinde 1.071 yetişkin Polonyalı temsili bir örneklem üzerinde gerçekleştirdi.

 

POLONYA PERŞEMBE GÜNÜ 29 ÖLÜM VE 2.007 YENİ KORONAVİRÜS VAKASI RAPORLADI

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Çarşamba günü bildirilen 2.085 vakaya karşı, Perşembe sabahına kadar son 24 saat içinde 2.007 yeni teyit edilmiş koronavirüs vakası ve 29 ölüm kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Twitter'da yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin şu anda mevcut toplam 745 ventilatöre karşı ventilatöre bağlı 207 hasta da dahil olmak üzere önceki gün kaydedilen 2.013'ten 2.103 Covid-19 hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı da 95.647 kişinin karantina altında olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 2.665.829 kişi iyileşti.

Resmi hükümet web sitesi gov.pl'de yayınlanan verilere göre, Polonya toplamda 37.739.171 doz Covid-19 aşısı dağıttı ve 19.559.022 kişi tam olarak aşılandı.

 

 

DÜNYA BAŞKENTLERİNDEN HABERLER

 

Brüksel: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin iklim elçileri, Glasgow'daki COP26 konferansı öncesinde dünyanın en büyük karbon monoksit yayıcısı üzerindeki baskıya ek olarak, Perşembe günü Çin'i emisyonları azaltma hedeflerini hızlandırmaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler'in COP26 zirvesinin başlamasına üç hafta kala ABD ve AB, diğer ülkeleri iklim değişikliğiyle daha hızlı mücadele etmeye ikna etmeye çalışıyor. Listenin başında, dünya emisyonlarının yaklaşık %28'ini üreten Çin yer alıyor.

AB iklim politikası şefi Frans Timmermans Perşembe  günü bir AB konferansına verdiği demeçte, "Örneğin, emisyonlarıyla ne zaman zirve yapacakları, Çin'de kömürle çalışan elektrik üretimiyle ilgili planlarının ne olduğu konusunda Çinlilerden daha fazla netliğe ihtiyacımız var." dedi.

Çin'den sonra ikinci en büyük emisyon salan ülke olan ABD, emisyonların yaklaşık %15'inden ve AB yaklaşık %8'inden sorumludur.

Çin'in 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefi ve 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarının zirveye ulaşması için daha yakın vadeli bir hedefi var; bu, bilim adamlarının iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için bu on yılda gerekli olduğunu söyledikleri dik azalmalarla uyumlu değil.

Geçen ay Başkan Xi Jinping, Çin'in uluslararası kömür yakıtlı elektrik üretimini finanse etmeyi bırakacağını söyledi - analistler, bunun yeni yerli santralleri kapsamamasına rağmen 50 milyar dolarlık planlanan yatırımları yok edebileceğini söyledi.

Çin'den gelen olumlu yaklaşım, diğer ülkeleri harekete geçmeye zorlayabilir; Hindistan ve Suudi Arabistan, henüz emisyon azaltma taahhütlerini yükseltmemiş olanlar arasında.

 

Birleşmiş Milletler: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Perşembe günü, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) %70'i aşılamayı amaçlayan bir plan başlatmasıyla, yıl sonuna kadar tüm ülkelerdeki insanların 2022'nin ortalarına kadar dünyanın %40'ının adil bir şekilde aşılanmasına yardımcı olmak için 8 milyar dolar çağrısında bulundu.

Guterres, 20 zengin ülkeyi bu ayın sonlarında Roma'da bir zirvede "dünyayı aşılatma arzularını" yerine getirmeye çağırdı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Aşıların adil bir şekilde dağıtılmaması sadece ahlaksızlık sorunu değil, aynı zamanda aptal olma sorunudur" dedi.

Şimdiye kadar, dünya çapında 6,3 milyar dozdan fazla koronavirüs aşısı uygulandı.

Ancak Our World in Data'ya göre dünyanın yarısından fazlası henüz en az bir doz COVID-19 aşısı almadı ve kıtanın en üst düzey halk sağlığı yetkilisine göre Afrikalıların %5'inden azı tam olarak aşılandı.

DSÖ planı, yüksek aşı kapsamına sahip ülkelere, ek dozların beklenen teslimatlarının ilk olarak COVAX küresel paylaşım programına ve daha acil ihtiyaç duyulan yerlere dağıtım için Afrika Aşı Edinme Vakfı'na (AVAT) gitmesine izin verme çağrısında bulunuyor. Ayrıca zengin ülkelerin COVAX'a aşı doz paylaşımı ve bağış taahhütlerini yerine getirmesini ve hızlandırmasını ve yeni taahhütlerde bulunmasını istiyor.

Ayrıca ilaç üreticilerini COVAX ve AVAT aşı sözleşmelerini önceliklendirmeye ve acilen yerine getirmeye, aylık üretim verileri konusunda şeffaf olmaya ve COVAX, AVAT ve düşük ve düşük orta gelirli ülkelere tedarik için net aylık programlar vermeye çağırıyor.

 

Cenevre: BM İnsan Hakları Konseyi Perşembe günü, Taliban ve oradaki çatışmanın diğer tarafları tarafından gerçekleştirilen ihlalleri araştırmak için Afganistan konusunda özel bir raportör atamayı kabul etti.

47 üyeli devlet forumunda Avrupa Birliği'nin getirdiği karara ilişkin oylama, Çin, Pakistan ve Rusya dahil beş aleyhte ve 14 çekimser oyla 28 lehte oydu.

AB kararına göre Afganistan konusunda özel bir raportör Mart ayında çalışmaya başlayacak ve yasal analiz, adli tıp ve kadın hakları konularında BM uzmanları tarafından desteklenecek. BM Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Mart ayına kadar durumu izlemek için Konsey'den zaten böyle bir yetkiye sahip durumdadır.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2021 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa