Haberler

Ekonomi

ÜYE DEVLETLER ARASINDA GELİŞTİRİLMİŞ İŞBİRLİĞİNE ODAKLANACAK ÜÇ DENİZ ZİRVESİ

Image

ÜYE DEVLETLER ARASINDA GELİŞTİRİLMİŞ İŞBİRLİĞİNE ODAKLANACAK ÜÇ DENİZ ZİRVESİ

Tallinn'de 19-20 Ekim'de yapılması planlanan Üç Deniz zirvesi, esas olarak Adriyatik, Karadeniz ve Baltık Denizleri arasında yer alan 12 ülkenin inisiyatifinin üyeleri arasında altyapı ve ekonomik bağların geliştirilmesi için işbirliğini güçlendirmeye yönrlik olacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz Perşembe günü yaptığı açıklamada, toplantıda çeşitli bölgesel projeleri finanse etmek için Üç Deniz Fonu'nun geliştirilmesi, Üç Deniz Girişimi'nin geleceği ve üye ülkeleri arasındaki olası işbirliğini kurumsallaştırma girişimlerinin de ele alınacağını söyledi.

"Mesele, devletler arasında yalnızca siyasi değil, aynı zamanda operasyonel düzeyde de belirli bakanlar düzeyinde işbirliğini ve bilgi alışverişini derinleştiriyor."

Przydacz ayrıca Üç Deniz Girişimi'nin Avrupa Birliği'ni tamamlayıcı bir proje olacağını söyledi.

"Üç Deniz Girişimi'nin üyesi olan 12 ülke, Avrupa Birliği'nin 12 üye ülkesidir ve burada herhangi bir rekabetçi yapı oluşturmak istemiyoruz. Aksine, blok ve diğer kurumlar tarafından Avrupa'nın bu kısmına tahsis edilen fonları en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Bunun için işbirliği ve koordinasyona ihtiyacımız var "dedi.

Üç Deniz Girişimi, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya'yı bir araya getiren Polonya ve Hırvat cumhurbaşkanlarının ortak bir projesidir.
potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa