Haberler

Ekonomi

Hükümet AB Operatörlerine Demiryolu Yolcu Taşımacılığı İmkanları Veren Yasayı Uygulamayı Kabul Ediyor

Image

Hükümet Bilgi Merkezi (CIR), Polonya hükümetinin Salı günü yolcu demiryolu hizmetleri pazarını diğer AB ülkelerinden operatörlere açan bir yasa tasarısını kabul ettiğini açıkladı.

CIR basın açıklaması, yolcu demiryolu pazarının diğer AB oyuncularına açılmasının Polonya'daki demiryolu hizmetlerini daha rekabetçi hale getireceğini belirtti. Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı, demiryolu taşımacılığına ilişkin mevcut yasaları ve diğer mevzuatı değiştirerek, demiryolu kurallarını AB yasalarına uygun hale getiriyor.

CIR, önerilen değişikliklerin PKP Polonya Demiryolları gibi demiryolu altyapı yönetim şirketlerinin bağımsızlığını ve tarafsızlığını artırdığını belirtti. Ayrıca, diğer önlemler arasında, yönetim şirketleri ile demiryolu işletmecileri arasında karşılıklı kredi paylaşımının yasaklanmasını önererek, altyapı yönetim şirketleri ile demiryolu işletmecileri arasında finansal akışların şeffaflığını ve yerleşimin şeffaflığını sağlayacak önlemler var. Ayrıca, diğer adımların yanı sıra, demiryolu altyapısına erişim ücretleri konusunda müzakereler yapma imkânının getirilmesi sayesinde altyapının paylaşılmasının etkinliğini ve şeffaflığını arttırmayı da amaçlamaktadır.

CIR, kabul edilen tasarının Demiryolu Taşımacılığı Ofisi (UTK) başkanının yetkilerini güçlendirdiğini, zira yönetim şirketlerinden eksik demiryolu altyapısı kapasitesi ve altyapı erişim ücretleri ile ilgili müzakereler konusunda denetim talep etme olanağı kazanacağını söyledi.

Basın açıklaması, yayınlandığının ertesi günü bağlayıcı olacak bazı hükümler hariç olmak üzere, yeni çözümlerin Resmi Gazete (Journal of Laws) yayınlandıktan iki ay sonra yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydetti.

potiad_logo3.png
A ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo
05-552  / Wólka Kosowska / Warsawa
E potiad@potiad.orgM +48 883 34 87 57

Bizi takip edin!

Abone Olun!

Düzenli güncellemeler için haber bültenimize abone olun veya bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 POTIAD.

Design By Fabryka Emocji

Search

+48 883 348 757ul. Nadrzeczna 7A, Jabłonowo, 05-552 / Wólka Kosowska / Warsawa