POLONYA – TÜRKİYE TARIHI İLİŞKİLER

1414 yılında diplomatik ilişki tesisiyle başlayan Türkiye-Polonya ilişkileri 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlişkilerimiz, nadir addedilebilecek savaş dönemleri hariç tutulursa büyük ölçüde olumlu seyir izlemiş olup; Türkiye-Polonya ilişkileri günümüzde de son derece olumlu bir düzeyde seyretmektedir.

Türkiye ve Polonya uluslararası ve bölgesel konulara benzer görüş açılarıyla yaklaşmakta, iki ülke arasında siyasi sorun bulunmamaktadır. Polonya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecini, Türkiye’nin de 1999’da gerçekleşen Polonya’nın NATO üyeliğini desteklemesi siyasi ilişkilerin gelişimine katkıda bulunmuştur. İkili ilişkilerimiz 2009 yılında imzalanan bildiriyle stratejik ortaklık seviyesine taşınmış ve Polonya ile ilişkilerimizde yeni bir dönem başlamıştır.

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. yıldönümü 2014 yılı boyunca Türkiye, Polonya ve üçüncü ülkelerde çeşitli kültürel, sanatsal ve akademik faaliyetlerle kutlanmıştır. Yıldönümü etkinliklerinin açılışı Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski’nin Mart ayında ülkemizi ziyareti sırasında yapılmış olup, resmi kapanışı ise Sayın Başbakanımızın 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde Polonya’yı ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilmiştir.

İki ülke arasında karşılıklı olarak gerçekleştirilen yoğun üst düzey ziyaretler de ilişkilerimizdeki ivmenin korunmasını sağlamaktadır. Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile Sayın Başbakanımızın yukarıda maruz ziyaretleri dışında TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek 2-4 Nisan 2014 tarihlerinde ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da 27 Ocak 2015 tarihinde Auschwitz-Birkenau Ölüm Kampının kurtarılışının 70nci yıldönümü törenlerine katılmak üzere Polonya'yı ziyaret etmiştir. Polonya Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna ise ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere 24-26 Mart 2015 tarihlerinde ve NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere 13-14 Mayıs 2015 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında düzenli istişare mekanizmaları mevcuttur. Ayrıca, Türkiye ve Polonya Cumhurbaşkanlarının himayelerinde gerçekleştirilen, genişletilmiş bir istişare mekanizması olarak tanımlanabilecek Yüksek Düzeyli Sürekli Danışma Komitesi toplantıları da yapılmaktadır.

Polonya ile ikili ticaret hacmimiz 2013 yılında 5.243 milyar Dolar (İhracatımız 2.059 milyar Dolar/ İthalatımız 3.184 milyar Dolar); 2014 yılında ise ihracatımız 2,4 milyar Dolar, ithalatımız 3,08 milyar Dolar olmak üzere 5,48 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Polonya'ya yaptığımız ihracatın ana kalemlerini tekstil ve hazır giyim, motorlu kara taşıtları, makine ve cihazlar, yaş meyve ve sebze, mücevher, tütün ve beyaz eşya oluşturmaktadır. Belli başlı ithalat kalemlerimizi motorlu kara taşıtları, taşkömürü, makineler, kimyasallar, kozmetik, mobilya, çikolata ve şekerleme oluşturmaktadır.

Kültür ve eğitim konuları da Polonya ile ilişkilerimizin önemli birer veçhesini oluşturmaktadır. Polonya’da Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi (Krakow) ve Poznan Adam Mickiewicz Üniversiteleri’nde Türkoloji Bölümleri bulunmaktadır. Öte yandan, Polonya, ERASMUS programı çerçevesinde öğrencilerimiz tarafından en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Polonya Dışişleri Bakanlığı tarafından Eylül 2013 tarihinde Varşova Büyükelçiliğimiz bağlı birimi olarak tanınan Varşova Yunus Emre Türk Kültür Merkezi de iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesi için önemli katkılarda bulunmaktadır.

Polonya’da yaklaşık 7000 vatandaşımız yaşamaktadır. Sözkonusu vatandaşlarımızın genelde ortalama eğitim düzeyleri genelde yüksek olup, çoğunluğu ya işveren konumunda bulunmakta ya da Türk, Polonyalı veya uluslararası firmaların teknik ve idari kadrolarında görev yapmaktadırlar.

2014 yılında ülkemize seyahat gerçekleştiren Polonyalıların sayısı 510.569 olarak kaydedilmiştir.

Lozan Antlaşması ve Polonya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyetini tanıması

Lozan Antlaşması ve Polonya Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyetini tanıması ile ilgili tarihi olaylar

Polonya TBMM Hükümetini resmi olarak tanıyan ilk BATILI DEVLET olmuştur.

 

I.Dünya Savaşı sonucunda Anadolu’nun İngiltere, İtalya, Fransa, ve Yunanistan tarafından işgali sonrasında Türk milleti Mustafa Kemal önderliğinde bir araya gelmiş, ve Türk Kurtuluş Savaşı 19 Mayıs 1919’da başlamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi işgal altındaki Anadolu’da Kuryuluş Savaşı devam ederken 23 Nisan 1920 tarihinde kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı Türk ordularının her cephede işgal kuvvetlerini geri püskürtmesi üzerine 11 Ekim 1922 tarihinde imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması ile sonlanmıştır.

 

İtilaf Devletleri ile TBMM Hükümeti arasında 20 Kasım 1922'de Lozan'da Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını ve bağımsızlığını tanımlayacak Barış Anlaşması görüşmeleri başlamıştır. Türk tarafından görüşmelere Baş Müzakereci olarak, daha sonra Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı da yapacak olan, İsmet İnönü katılmıştır. Taraflar bu ilk buluşmada anlaşamamış ve görüşmeler sonlandırılmıştır. Bunun üzerine Türk ordusu savaş hazırlıklarına tekrar başlamıştır.

Taraflar arasında karşılıklı verilen tavizler ile görüşmeler 23 Nisan1923'te İsviçre'nin Lozan şehrinde tekrar başlamıştır.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

Dunyadan Haberler

Prev Next

İngiltere'de büyüme beklentileri karşıla…

İNGILTERE'DE BÜYÜME BEKLENTILERI KARŞILAMADI İngiltere'de yılın birinci çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYH) büyüme yüzde...

28-05-2015 Hits:6931 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Son 2 yılın en düşüğünde büyüdü

SON 2 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE BÜYÜDÜ İngiltere'de gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) yılın ilk üç ayında yüzde...

28-04-2015 Hits:7311 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Dünyanın en büyük sirki satıldı

DÜNYANIN EN BÜYÜK SIRKI SATILDI Modern dans ve akrobasiyi birleştirdiği farklı stili ile dünyanın en büyük...

21-04-2015 Hits:7167 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Çin ekonomisi büyüdü

ÇIN EKONOMISI BÜYÜDÜ Çin, 2015'in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneme oranla yüzde 7 büyüdü. Çin İstatistik...

16-04-2015 Hits:7366 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Almanya'nın ihracatı beklentileri aştı

ALMANYA'NIN IHRACATI BEKLENTILERI AŞTI Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) geçici verilerine göre, Almanya şubatta 95,7 milyar...

09-04-2015 Hits:7167 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Almanya'da perakende satışlar geriledi

ALMANYA'DA PERAKENDE SATIŞLAR GERILEDI Almanya'da perakende satışlar, Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 0.5 ile beklentilerden...

31-03-2015 Hits:7726 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Avrupa otomobil pazarı yüzde 6,6 arttı

AVRUPA OTOMOBIL PAZARI YÜZDE 6,6 ARTTI Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA)...

18-03-2015 Hits:9164 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi geriledi

EURO BÖLGESI'NDE SANAYI ÜRETIMI GERILEDI   Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde...

13-03-2015 Hits:8015 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

İngiltere'de büyüme beklentileri karşıla…

İNGILTERE'DE BÜYÜME BEKLENTILERI KARŞILADI İngiltere'de geçen yılın dördüncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYH) büyüme beklentiler...

26-02-2015 Hits:7521 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more

Almanya'da işsizlik oranı rekor düşük se…

ALMANYA'DA IŞSIZLIK ORANI REKOR DÜŞÜK SEVIYEDE Almanya'da mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı şubatta yüzde 6.5 ile...

26-02-2015 Hits:7633 Dunyadan Haberler potiad - avatar potiad

Read more